Nasze zgody: Inauguracja ROW-u i „GieKSy”

Milo  -  1 sierpnia 2014 11:51
0
1304

ROW_Rybnik_-_GKS_Bełchatów1314

W piątkowy wieczór sezon zainauguruje drużyna ROW-u Rybnik, która występować będzie w II-lidze. W sobotnie popołudnie pierwszy mecz w nowym sezonie rozegra GKS Katowice, który chce zrealizować plan powrotu do ekstraklasy.

Klub z Rybnika po spadku do II-ligi przeszedł rewolucje. Odeszła większość kluczowych zawodników, a z niektórymi nie odnowiono kontraktów. Zespół objął bardzo dobrze znany w Zabrzu, Marcin Prasoł, a jego asystentem został Mieczysław Agafon. Przed trenerem bardzo ambitne zadania ma zbudować zespół, który będzie bił się o jak najwyższe lokaty. W Rybniku postawiono na mieszankę młodości z rutyną i zapowiada się to bardzo ciekawie. W kadrze ROW-u zobaczymy zawodników Górnika, którzy zostali wypożyczeni: Michała Bedronke, Michała Płonke oraz Adama Wolniewicza. Ponadto obserwować będziemy prawdziwą kolonię byłych zawodników Górnika: Szymona Sobczaka, Dawida Jarkę, Marka Krotofila, Daniela Kajzera. Rywalem rybniczan będzie zespół Rakowa Częstochowa, który prowadzony jest przez byłego zawodnika Górnika Jerzego Brzęczka. Zespół z Częstochowy w II-lidze utrzymał się dzięki temu, że licencji nie otrzymały zespoły Warty Poznań i Polonii Bytom. Zawodnicy spod Jasnej Góry odpadli już z Pucharu Polski przegrywając z Wigrami Suwałki (0:1).

Warto przypomnieć, że od tego sezonu II-liga będzie zreformowana. Wcześniej rozgrywki odbywały się dwóch grupach: wschodniej i zachodniej teraz będzie to jedna osiemnastozespołowa grupa. Drużyny, które na koniec sezonu zajmą trzy pierwsze lokaty w tabeli premiowane będą awansem do I ligi. Czwarta drużyna w tabeli zagra w barażach o wejście do I-ligi z czwartą drużyną od końca zaplecza ekstraklasy. Cztery ostatnie zespoły na koniec sezonu spadną o szczebel niżej, czyli do III ligi.

GKS Katowice chce zamazać fatalną plamę z poprzedniego sezonu i w nowych rozgrywkach nie popełnić tych samych błędów. W Katowicach pożegnano lub wypożyczono zawodników, którzy przyczynili się do tak słabej gry drużyny na wiosnę. Do GKS-u przyszło aż siedmiu nowych zawodników. Przed startem ligi miasto dofinansowało klub z Katowic kwotą 4 mln złotych. Wedle wyliczeń działaczy, jeśli w przyszłym roku pomoc miasta utrzyma się na obecnym poziomie, to dług zostanie zredukowany. W Katowicach idą zatem lepsze czasy, dlatego ekstraklasa stała się priorytetem. Powody do zadowoleń ma trener Moskal drużyna wygrała pięć z sześciu sparingów, więc uległa tylko Górnikowi Zabrze. Na inaugurację do Katowic przyjedzie drużyna Widzewa Łódź, która w poprzednim sezonie grała w ekstraklasie. W 50 dotychczasowych spotkaniach pomiędzy „GieKSą”, a Widzewem drużyna z Katowic wygrała tylko 13 razy, remisując 15, a przegrywając 22 mecze. Jeśli GKS wygra to spotkania będzie to dobry prognostyk na dalszą część sezonu.

Piątek, 1 sierpnia

II-liga
ROW Rybnik – Raków Częstochowa, godz. 19.00

Sobota, 2 sierpnia

I-liga
GKS Katowice – Widzew Łódź, godz. 14.45

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto:  Damian Borys/Gliwicka72.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments