Mury przesiąknięte wielką historią

W.  -  19 października 2019 19:26
0
3487

Zwiedzanie galerii sztuki i wystaw, może wydawać się mało zachęcające, a wręcz nudne. O monotonii nie możemy mówić jednak w przypadku tej wystawy. Odkrywa ona bowiem nie tylko historię życia jednego z najwybitniejszych piłkarzy Górnika Zabrze, lecz jest również częścią wielkiej i przebogatej historii zabrzańskiego klubu. Jedno przenika się bowiem z drugim, dzieje Górnika Zabrze to przecież jednocześnie losy Stanisława Oślizło, a życie wybitnego kapitana Trójkolorowych, w ogromnej mierze podporządkowane jest Górnikowi Zabrze, którego legendarny kapitan nie odstępuje na krok od niemal sześćdziesięciu lat.

We wtorek w Muzeum Miejskim w Zabrzu odbył się wernisaż wystawy „Kapitan wszech czasów”, poświęconej Stanisławowi Oślizło, jednemu z najlepszych polskich obrońców, który z Górnikiem Zabrze sięgał po największe klubowe trofea. Już pierwszego dnia wystawa licząca mnóstwo fantastycznych eksponatów, wzbudziła ogromne zainteresowanie, przyciągając spore grono zwiedzających, wśród których znaleźli się zarówno sympatycy czternastokrotnego mistrza Polski, przedstawiciele klubu, władz miasta, jak również bliscy i przyjaciele Pana Stanisława. Nie zawiedli także byli koledzy z drużyny, którzy niegdyś stanowili o sile i potędze zabrzańskiej jedenastki, pozostawiając nam w spadku ogromny dorobek swej ciężkiej, lecz jakże owocnej pracy.

Mury Muzeum Miejskiego przesiąknięte są historią Górnika Zabrze, życiem Stanisława Oślizły, który przez długi czas był twórcą tej największej, najpotężniejszej historii
w dziejach swego klubu. Wszystkie pamiątki, które udało się tutaj zgromadzić i zaprezentować dobitnie dowodzą o wielkości kapitana wszech czasów i jego ukochanej drużyny. Pan Stanisław to postać niezwykle autentyczna, którą możemy spotkać na każdym meczu. Zawsze pogodny, uśmiechnięty, życzliwy, serdeczny i skory do rozmowy. Człowiek o wielkiej kulturze i wielkim sercu, prawdziwy dżentelmen i wielka ikona, od której piłkarskiego rzemiosła powinni uczyć się wszyscy młodzi piłkarze. Jak wielokrotnie podkreślał Pan Stanisław – Górnik Zabrze to dla niego coś znacznie więcej niż klub, to jego wielka miłość i to właśnie tutaj, w Zabrzu spędził najpiękniejsze chwile swojego życia.

W ciągu najbliższego miesiąca galerię dedykowaną klubowej ikonie powinien odwiedzić każdy miłośnik Górnika Zabrze. Jest to obowiązkowy punkt na mapie Zabrza, zarówno dla jego mieszkańców, sympatyków Górnika, a także piłkarzy, którzy obecnie reprezentują biało-niebiesko-czerwone barwy. Pomimo że eksponaty ulokowane zostały w jednym niedużym pomieszczeniu, to absorbują one mnóstwo czasu i uwagi, a wystawę można zwiedzać godzinami, chłonąc historię oraz sukcesy naszego klubu. Oglądając wyjątkowe eksponaty fani młodego pokolenia, którzy znają osiągnięcia klubu wyłącznie z książek oraz opowiadań, otrzymują prawdziwą lekcję historii, która ubogaca i uwrażliwia. W starszych kibicach odżyć mogą natomiast wspaniale wspomnienia sprzed wielu, wielu lat.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć zaledwie części eksponatów znajdujących się w Muzeum Miejskim w Zabrzu (ul. Powstańców Śląskich 3). Zachęcamy do odwiedzenia tej  wyjątkowej wystawy, będącej jednym z elementów ogromnego dziedzictwa, które winniśmy pielęgnować, szanować i z dumą krzewić w kolejnych pokoleniach.

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments