Media o meczu Górnik Zabrze – Raków Częstochowa: Trafiła kosa na kamień

g.rajda  -  8 sierpnia 2022 09:00
0
2314

W niedzielnym spotkaniu 4. kolejki PKO Ekstraklasy, Górnik Zabrze wygrał z Rakowem Częstochowa 1:0. Autorem zwycięskiej bramki był Aleksander Paluszek.

Pilkanozna.pl
Koniec zwycięskiej passy Rakowa
Raków Częstochowa przegrał pierwszy mecz w trwającym sezonie. Kres zwycięskiej passy wicemistrzów Polski wyznaczyła porażka z Górnikiem Zabrze. Podopieczni Marka Papszuna rozpoczęli rozgrywki od sześciu wygranych. Triumfowali na wszystkich frontach, na których przyszło im toczyć batalie – w Superpucharze Polski, PKO BP Ekstraklasie oraz eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Pokonywali kolejno: Lecha Poznań, Wartę Poznań, Astanę (dwa razy), Stal Mielec i Spartak Trnawa. Dziś kosa trafiła wreszcie na kamień. Raków nie tylko po raz pierwszy nie wygrał, ale też przegrał. Jego pogromcą okazał się Górnik Zabrze.

Paluszek i główka
Gol do szatni zdobyty przez młodzieżowca zapewnił Górnikowi Zabrze jednobramkowe zwycięstwo nad Rakowem Częstochowa. W 36. minucie meczu znakomitą okazję do objęcia prowadzenia mieli piłkarze z Zabrza – Szymon Włodarczyk popędził na bramkę rywali, ale w sytuacji 3 na 1 górą był golkiper Rakowa Kacper Trelowski. Kiedy wydawało się, że zawodnicy będą schodzić do szatni przy bezbramkowym wyniku, dośrodkowanie z rzutu rożnego wykorzystał głową Aleksander Paluszek. Po przerwie na boisku w drużynie Rakowa pojawił się Ivi Lopez, a także Vladislavs Gutkovskis. Nie udało im się jednak odmienić losów spotkania i Górnik odniósł swoje drugie zwycięstwo z rzędu w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy.

Sportowefakty.pl
Raków był bezradny
W ostatnim niedzielnym meczu 4. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze dość nieoczekiwanie pokonał na własnym boisku Raków Częstochowa 1:0. Jedynego gola strzelił w końcówce pierwszej połowy Aleksander Paluszek. Przyjezdni mieli swoje szanse, szczególnie w drugiej połowie, jednak tym razem skuteczność nie była po ich stronie. Zabrzanie zaprezentowali się bardzo dobrze na tle jednego z dwóch naszych reprezentantów w europejskich pucharach, wyszli na boisko i zrobili swoje. Byli zespołem bardziej poukładanym, konkretnym. Należy pochwalić gospodarzy, którzy po strzelonym golu nie zamurowali własnej bramki, a cały czas podchodzili wysokim pressingiem i uprzykrzali życie rywalom. W doliczonym czasie gry okazję do dobicia Rakowa miał jeszcze Paweł Olkowski, ale fatalnie się pomylił.

Pierwsza porażka częstochowian

W ostatnim niedzielnym meczu 4. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze wygrał z Rakowem Częstochowa 1:0. Wicemistrz Polski po raz pierwszy w tym sezonie zagrał w lidze na wyjeździe i doznał pierwszej porażki. Po sześciu kolejnych zwycięstwach częstochowianie wystawili eksperymentalny skład w Zabrzu i przegrali z Górnikiem. Podopieczni trenera Bartoscha Gaula zapomnieli już o falstarcie z Cracovią i wygrali drugie spotkanie z rzędu.

O zwycięstwie Górnika zdecydował jeden gol
Niespodzianka w Zabrzu. Górnik wygrywa u siebie z Rakowem i zrównuje się w tabeli punktami z wicemistrzem Polski. „Górnicy” wygrali drugi mecz z rzędu, z kolei Raków przegrał dopiero drugi raz w tym roku. Wcześniej zdobywca Pucharu Polski poległ w maju z Zagłębiem w Lubinie.

Maszyna Papszuna zatrzymana
Marek Papszun w meczu z Górnikiem postanowił oszczędzić liderów przed czwartkowym rewanżem ze Spartakiem Trnava. Zapłacił za to stratą punktów. Na ławce usiedli Ivi Lopez czy Mateusz Wdowiak, a zabrzanie postanowili skorzystać z okazji i w pierwszej połowie wicemistrzów Polski zblokowali. Ci nie potrafili oddać celnego strzału. Za to górnicy cierpliwie czekali na sytuacje, a sprawy w swoje ręce próbowała wziąć ich młodzież. Najpierw sytuacji sam na sam nie wykorzystał Szymon Włodarczyk. Przed zejściem do szatni skuteczniejszy okazał się Aleksander Paluszek i strzałem głową zaskoczył Kacpra Trelowskiego.