Żółte kartki
3
1
Sprawozdanie

Na zakończenie tegorocznych piłkarskich zmagań Górnik Zabrze wygrał z Wartą Poznań 3:0. Gole dla „Trójkolorowych” zdobywali Daisuke Yokota, Adrian Kapralik oraz Lukas Podolski. Tym samym piłkarze Górnika zafundowali sobie i kibicom efektowny prezent na 75 urodziny klubu.

Jan Urban zdecydował się na trzy zmiany w porównaniu do meczu z Radomiakiem. Od początku na murawie pojawili się Lukas Podolski, Boris Sekulić i Kamil Lukoszek. Na ławkę powędrowali z kolei, Norbert Barczak, Michal Siplak oraz Sebastian Musiolik.

Pierwsza połowa nie stała na najwyższym poziomie. Mało było płynnych akcji oraz sytuacji podbramkowych. Zaczęło się jednak obiecująco, bowiem już w 3 min, po zagraniu Daisuke Yokoty, będący ostatnio w wysokiej formie Larwence Ennali urwał się z lewej strony obrońcy. Uderzenie „Lolo” trafiło jednak tylko w boczną siatkę. Cztery minuty później doszło do małego zamieszania w polu karnym Górnika, ale poznaniakom zabrakło wykończenia. Po upływie kwadransa zabrzanie przeprowadzili ładną akcję złożoną z kilku podań, w jej końcowej fazie Podolski odegrał do Adriana Kapralika. Uderzenia Słowaka, jeszcze po małym rykoszecie obrońcy, nie mogło zaskoczyć Lisa. Potem z boiska wiało nudą, aż wreszcie przyszła 29 min, która przyniosła gospodarzom prowadzenie. Fantastycznym zagraniem spod własnego pola karnego popisał się Podolski. Nieporozumienie pomiędzy Tiru i Lisem wykorzystał Yokota, który przejął piłkę, minął bramkarza i skierował futbolówkę między słupki bramki gości. Potem mieliśmy pauzę spowodowaną kibicowską oprawą. Z tego powodu arbiter doliczył, aż dziewięć minut i w ostatniej z nich, Prikryl próbował zaskoczyć bez powodzenia Daniela Bielicę.

Druga połowa rozpoczęła się od kolejnego ciosu Górnika. Z akcją wyszedł duet Podolski- Yokota, ten drugi wypuścił w uliczkę Kapralika, a słowacki zawodnik kapitalną podcinką pokonał Lisa. Za moment zabrzanie przeprowadzili niemal bliźniaczą akcję. Znów Yokota obsłużył Kapralika, ale tym razem pozycja było trudniejsza i próbę lobu Adriana zatrzymał golkiper Warty. Nie była to ostatnia akcja z udziałem czy to Yokoty, czy Podolskiego. W 58 min. znów ta dwójka  wyprowadziła piłkę, w całość wmieszali się jednak obrońcy, którzy ubiegli starającego się zabrać z futbolówką Ennaliego. W kolejnej akcji Yokota błysnął sprytem, kiedy w efektowny sposób wyprowadził piłkę z własnej połowy i zdołał jeszcze uruchomić Kapralika. Uderzenie Słowaka z dość ostrego kąta odbił Lis, a dobitka Lukoszka poszybowała nad poprzeczką. Poznaniacy nie mieli w tej części za bardzo argumentów, by poważniej zagrozić bramce Bielicy. Gospodarze natomiast, mając taki wynik nie szarżowali specjalnie, aczkolwiek potrafili postraszyć jeszcze rywali. Jak choćby w 82 min, wówczas Damian Rasak kończył akcję niecelnym strzałem. Podobnie jak kilka chwil później Poldi. Celna z kolei była próba Lukoszka, w tej sytuacji Lis sparował futbolówkę. Bramkarz Warty miał również problemy po uderzeniu Ennaliego z rzutu wolnego. Górnicy mocno pracowali na trzecią bramkę i cel swój osiągnęli. Akcję dwójki rezerwowych, Sebastiana Musiolika i Filipe Nascimento wykończył nie kto inny jak Lukas Podolski. Warta walczyła jeszcze o honorowe trafienie, ale kapitalna interwencja Bielicy, po strzale z rzutu wolnego Kiełba, spowodowała że zabrzanie zachowali czyste konto po stronie strat.

Dzięki zwycięstwu zabrzanie zakończą piłkarską jesień z 26. punktami. Teraz piłkarze będą mieć wolne, do treningów powrócą 8 stycznia.

Górnik Zabrze – Warta Poznań 3:0 (1:0)

1:0 – Yokota, 28′
2:0 – Kapralik, 47′
3:0 – Podolski, 90+1′

Górnik Zabrze: Bielica – Sekulić, Szcześniak, Janicki, Rasak (86′ Nascimento), Lukoszek, Pacheco (60′ Czyż), Ennali, Kapralik (86′ Musiolik), Podolski [c], Yokota
Rezerwowi: Szromnik – Triantafyllopoulos, Musiolik, Dadok, Olkowski, Barczak, Nascimento, Siplak, Czyż
Trener: Jan Urban

Warta Poznań: Lis – Bartkowski, Żurawski, Eppel, Tiru (70′ Savić), Luis (70′ Maenapaa), Kupczak [c], Matuszewski (60′ Kiełb), Borowski (60′ Vizinger), Szymonowicz, Prikryl (79′ Stavropoulos)
Rezerwowi: Grobelny – Kiełb, Stavropoulos, Maenapaa, Kopczyński, Paszkowski, Vizinger, Pleśnierowicz, Savić