Posiadanie piłki
51
49
Sprawozdanie

W meczu 24. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze zremisował bezbramkowo z Lechem Poznań 0:0. Oznacza to, ze „Trójkolorowi” zostali zatrzymani po sześciu kolejnych domowych zwycięstwach. Tym samym nastąpił koniec pięknej serii, aczkolwiek trudno mówić o niedosycie. Szanujemy ten punkt.

W porównaniu do meczu z Jagiellonią Jan Urban, prowadzący po 300 drużynę w ekstraklasie, zdecydował się na jedną zmianę w wyjściowym składzie. Mianowicie Borisa Sekulića zastąpił Rafał Janicki, który w poprzednim meczu pauzował za nadmiar żółtych kartek. Górnika jako kapitan dziś wyprowadził Erik Janża.

Mecz rozpoczął się od śmielszych ataków Lecha, ale z próbami strzałów poznańskich piłkarze bez problemu radził sobie Daniel Bielica. W 7 min. z kolei dobra akcja zabrzan. Janża z lewej strony opanował piłkę i wycofał ją do Lawrenca Ennaliego. Skrzydłowy Górnika celował w okienko bramki strzeżonej przez Mrozka, ale futbolówka przeszła obok spojenia słupka z poprzeczką. W odpowiedzi Ali uderzył w niewielkiej odległości nad bramką gospodarzy. W 15 min. z prawej strony boiska faulowany był Adrian Kapralik. Z rzutu wolnego dośrodkował Janża, a golkiper Lecha wypuścił piłkę, jednak obrońcy byli czujni i wyjaśnili sytuację. Po upływie dwóch kwadransów Szymczak wypuścił w bój Valde, Napastnikowi Lecha do końca utrudniał jej opanowania Dominik Szala i Bielica zdążył z interwencją. Wcześniej mieliśmy przerwę spowodowaną oprawą kibiców z okazji 25-lecia Torcidy. W doliczonym czasie gry Kryspina Szcześniak, po dograniu Podolskiego, stanął prze dobrą okazją, ale znów szybsi byli defensorzy „Kolejorza”. Do przerwy zatem nie oglądaliśmy goli.

Górnik drugą połowę rozpoczął od ciekawie rozegranego rzutu rożnego. Janża dorzucił na linię szesnastki, a tam do strzału złożył się Damian Rasak. Uderzenie było jednak mocno niecelne. Za chwilę Rasak blokował we własnym polu karnym próbę jednego z Lechitów. W 51. Bielica popisał się kapitalna paradą broniąc mierzony i mocny strzał Velde. Wcześniej właśnie przy stałym fragmencie dla Górnika doszło do starcia Velde ze Szcześniakiem w polu karnym gości. Sędziowie wrócili do tej sytuacji, ale po analizie dopatrzyli się zagrania ręką obrońcy zabrzan, nie rozpatrując najwidoczniej aspektu, czy Szcześniak był faulowany. Gospodarze w tych fragmentach złapali dobry rytm, Fajnie rozgrywał Dani Pacheco, a próbował wykończyć akcje Podolski. W ciągu minuty Poldi sprawdził Mrozka najpierw strzałem nogą, by za chwilę minimalnie chybić uderzeniem głową. W 67 min. świetnie na małej przestrzeni pograli Ennali z Janżą, ten drugi wstrzelił piłkę wzdłuż pola bramkowego i zabrakło tylko tego, by ktoś domknął akcję. Kilka chwil później z ostrego kąta huknął, wprowadzony wcześniej, Piotr Krawczyk, jednak Mrozek zdołał sparować ten strzał. W 78 min. Ennali znalazł się w znakomitej sytuacji, ale Blażić zdążył zatrzymać jego strzał. Z drugiej strony kapitalną interwencją popisał się Dominik Szal, który w ostatniej chwili przeciął akcją Lecha tuż przed bramką Bielicy. W końcówce meczu obie drużyny miały swoje znakomite szanse na zdobycie decydującego gola. W 90 min. w słupek trafił Szymczak po stronie Lecha. Kilkadziesiąt sekund później Ennali dograł w polu karnym do wbiegającego Sebastiana Musiolika, ale napastnik Górnika zmarnował okazję. Za moment sędzi odgwizdał po raz ostatni.

Po tym spotkaniu Górnik ma na koncie 36. punktów. W następnej kolejce czekają nas emocje związane z Wielkimi Derbami Śląska.

Górnik Zabrze – Lech Poznań 0:0

Górnik Zabrze: Bielica – Szala, Szcześniak, Janicki, Janża [c], Rasak (80′ Czyż), Pacheco, Kapralik (80′ Olkowski), Ennali, Podolski (90+2′ Musiolik), Kozuki (63′ Krawczyk)
Szromnik – Sekulić, Musiolik, Triantafyllopoulos, Olkowski, Lukoszek, Krawczyk, Nascimento, Czyż
Trener: Jan Urban

Lech Poznań: Mrozek – Czerwiński (72′ Pereira), Salamon [c], Blażić, Dauglas, Ali, Murawski, Karlstroem, Velde, Kvekve (46′ Hotić), Szymczak
Rezerwowi: Bednarek – Pereira, Andersson, Gurgul, Milić, Dziuba, Hotić, Ba Loua, Pacławski
Trener: Mariusz Rumak

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)
Żółte kartki: Ennali