Żółte kartki
1
5
Sprawozdanie

W meczu 23. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze pokonał Jagiellonię Białystok 2:1. Gole dla „Trójkolorowych” zdobywali Damian Rasak oraz Lawrence Ennali. Honorowe trafienie dla gości uzyskał Caliskaner. Wygrana z Jagą, była już szóstą kolejną z rzędu przy Roosevelta. Ogłaszamy zatem Twierdzę Zabrze!

W przeciwieństwie do poprzednich spotkań tym razem Jan Urban dokonał trzech zmian w wyjściowej jedenastce. Mianowicie, za wykartkowanego Rafała Janickiego pojawił się Kryspin Szcześniak. Od pierwszych minut zagrali również Erik Janża i Soichiro Kozuki. Na ławce natomiast usiedli m.in. Michal Soplak oraz Sebastian Musiolik.

Znakomitym widowiskiem uraczyli nas piłkarze obu drużyn w pierwszej połowie. Mogliśmy się spodziewać, że po Jagiellonii będzie widać przebiegnięte 120 minut meczu pucharowym, ale nic z tych rzeczy. Przeciwnie, to goście lepiej weszli w mecz, znów pokazując ładną dla oka grę złożoną z wielu podań. Górnicy natomiast starali się wykorzystywać swoją broń, czyli szybkie skrzydła. Już w 3 min Diegeuz sprawdził czujność Daniela Bielicy strzałem z dystansu. Kilka chwil później świetna interwencja Szcześniaka, który wślizgiem zablokował Imaza. Gospodarze dopiero w 10 min po raz pierwszy spróbowali zagrozić bramce Alomerovića, ale strzał Lukasa Podolskiego trafił w obrońcę. Po upływie kwadransa Adrian Kapralik podciągnął z prawej strony i dośrodkował w pole karne. Akcję zamykał Janża, ale uderzył nieczysto. Obrońca Górnika protestował, że był w tej sytuacji faulowany, ale arbitrzy uznali, że nic takiego nie miało miejsca. Po drugiej stronie kolejną, składną akcję przeprowadziła Jagiellonia. Imaz dostał znakomitą piłkę na głowę, na szczęście dla Górnika Hiszpan w dogodnej okazji spudłował. I wreszcie przyszła 24 min, która okazał się kluczowa w tej części gry. Gospodarze wykonywali rzut wolny i po wrzutce Janży oraz wybiciu obrońcy do piłki dopadał Damian Rasak. Pomocnik zabrzan uderzył z pierwszej piłki, a interwencja Alomerovića okazała się nieskuteczna. 15-tysięczna publiczność wpadła w euforię, ale goście mogli szybko wyrównać, jednak Jagiellonia znów, za sprawą Nene,  nie potrafiła wykorzystać dogodnej szansy. W 28 min. przypomniał o sobie dobrze dysponowany Kapralik. Słowak uruchomił prostopadłym podaniem Podolskiego. Lukas szukał szansy po długim rogu, ale tym razem golkiper przyjezdnych zdołał powstrzymać strzał Poldiego. Białostocczanie szukali szans na wyrównanie i w jednej z  sytuacji Bielica został trafiony w głowę z ostrego kąta. W doliczonym czasie gry Nene uderzył tuż obok słupka.

W przerwie meczu trenerzy nie zdecydowali się na żadne zmiany. Od początku drugiej połowy kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami przejęła Jagiellonia. Zabrzanie ograniczali się do uważnej obrony i oczywiście prób szybkich wypadów. Takowy nadarzył się w 66 min, kiedy wprowadzony wcześniej Sebastian Musiolik wypuścił w bój Ennaliego. „Lolo” pokazał plecy ścigającym się z nim defensorom, jednak Alomerović zatrzymał nogą to uderzenie. W następnej sytuacji górą był już niemiecki zawodnik. Całą akcję rozpoczął Rasak, który odnalazł długim podaniem Podolskiego, a ten wystawił piłkę wychodzącemu na czysta pozycję Ennaliemu. Skrzydłowy Górnika posłał z wielkim spokojem futbolówkę nad golkiperem Jagiellonii. Niestety gospodarze nie cieszyli się długo z dwubramkowego prowadzenia. Kilkadziesiąt sekund później goście wykorzystali nieuwagę zabrzańskich defensorów i zdobyli kontaktowego gola po strzale Caliskanera. Przyjezdni dostali wiatr w żagle, aczkolwiek defensywa Górnika nie pękała. Co więcej, zabrzanie bardzo groźnie kontratakowali za sprawą niesamowitego Ennaliego. Po jednym z takich wypadów „Lolo” upadł w polu karnym po starciu z rywalem. Arbiter pierwotnie wskazał na wapno, po analizie VAR decyzja została zmieniona, ponieważ faul nastąpił jeszcze przed szesnastką. W 98 min. Ennali próbował wykorzystać moment, gdy w bramce nie było zaangażowanego w atak Alomerovića. Piłkę zdążył zatrzymać jeden z białostockich piłkarzy. Za moment Tomasz Kwiatkowski odgwizdał po raz ostatni.

Po tym zwycięstwie „Trójkolorowi” mają już w dorobku 35. punków. W następnej kolejce Górnik również zagra w roli gospodarza, tym razem przy Roosevelta zobaczymy drużynę Lecha Poznań. Szykują się mega emocje i znakomita frekwencja.

Górnik Zabrze – Jagiellonia Białystok 2:1 (1:0)

1:0 – Rasak, 24′
2:0 – Ennali, 68′
2:1 – Caliskaner, 70′

Górnik Zabrze: Bielica – Szala, Szcześniak, Janża, Sekulić, Rasak, Pacheco (60′ Czyż), Kapralik (71′ Olkowski), Ennali, Podolski [c] (90+2′ Krawczyk), Kozuki (60′ Musiolik)