Żółte kartki
2
1
Sprawozdanie

W meczu 13. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze rozbił w Łodzi miejscowy ŁKS aż 5:0. Dla „Trójkolorowych” trafiali: Michal Siplak, Daisuke Yokota dwukrotnie, Kryspin Szcześniak oraz Damian Rasak.

Jan Urban dokonał jednej zmiany w wyjściowym składzie w porównaniu do meczu z Rakowem Częstochowa. Mianowicie, w miejsce kontuzjowanego Erika Janży zobaczyliśmy Michala Siplaka. Po raz pierwszy w kadrze meczowej znalazł się Filipe Nascimento. Zabrakło w niej natomiast – również borykającego się z urazem – Lukasa Podolskiego.

Początkowe fragmenty meczu upłynęły pod znakiem przewagi gospodarzy, choć pierwsi groźniej zaatakowali zabrzanie. Już po kilkudziesięciu sekundach Piotr Krawczyk miał okazję oddać strzał z pola karnego, ale został w ostatniej chwili zablokowany. ŁKS wykonywał w tym czasie sporo stałych fragmentów gry i po jednym z nich Fils główkował tuż obok słupka. Po kwadransie Górnik zaczął opanowywać sytuację, aczkolwiek nie przekładało się to na jakieś konkrety pod bramką Bobka. Z kolei w 26 min. jeszcze raz zaatakowali łodzianie. Na szczęście futbolówka po strzale Ramireza minął bramkę Daniela Bielicy. Górnicy starali się szybko przedostawać w okolice szesnastki rywali, ale brakowało dobrego wykończenia. Zmieniło się to w końcówce tej części. Najpierw Kamil Lukoszek huknął z prawej nogi, futbolówka zmierzała co prawda w środek bramki, jednak Bobek miał z nią problemy. Za moment golkiper ŁKS dał się jednak zaskoczyć Siplakowi. Mający sporo miejsca i czasu obrońca Górnika, postanowił dośrodkować w pole karne. Jak się okazało piłka poszybowała w okienko bramki, nie spodziewającego się takiego rozwiązania, Bobka. Dla Michala Siplaka było to premierowe trafienie w barwach Górnika.

Drugą odsłonę oba zespoły rozpoczęły bez zmian. W 52 min. Górnik był bardzo bliski podwyższenia rezultatu. Krawczyk przechwycił piłkę po błędzie rywali i znalazł się sam na sam z bramkarzem gospodarzy. Niestety, Bobek okazał się lepszy od napastnika Górnika. ŁKS odpowiedział serią rzutów rożnych, z którymi jednak radziła sobie zabrzańska defensywa. Wreszcie Jan Urban zdecydował się na zmianę i to od razu podwójną. Na murawie pojawili się Adrian Kapralik oraz Sebastian Musiolik. Ten ostatni po kilkudziesięciu sekundach został sfaulowany w polu karnym, przez byłego piłkarza Górnika Adama Marciniak. Prowadzący to spotkanie Szymon Marciniak bez wahania wskazał „na wapno’. Do piłki podszedł Yokota i nie dał szans na skuteczną interwencję Bobkowi. W ostatnim kwadransie nastąpiła istna rzeź beniaminka. Najpierw Kryspin Szcześniak, po dośrodkowaniu Pacheco, wpakował piłkę głową do siatki. Następnie Damian Rasak zachował się jak rasowy napastnik, kończąc skutecznie zainicjowaną przez siebie akcję. Dzieła zniszczenia, efektownym lobem nad Bobkiem, dopełnił Daisuke Yokota.

Dzięki wygranej zabrzanie dopisują komplet punktów i mają ich teraz 16. W następnej kolejce Górnik podejmować będzie drużynę Cracovii. Wcześniej, bo już w najbliższy wtorek czekają nas emocje związane z rozgrywkami Pucharu Polski. Zabrzanie o awans do kolejnej rundy powalczą z Zagłębiem Sosnowiec.

ŁKS Łódź – Górnik Zabrze 0:5 (0:1)

0:1 – Siplak, 43′
0:2 – Yokota, 65′ k
0:3 – Szcześniak, 75′
0:4 – Rasak, 80′
0:5 – Yokota, 82′

ŁKS Łódź: Bobek – Flis, Marciniak, Monsalve, Szeliga, Louveau (60′ Hoti), Dankowski, Głowacki, Ramirez (67′ Pirulo, 80′ Śliwa), Janukowicz (80′ Łabędzki), Jurić (67′ Tejan)
Rezerwowi: Arndt – Tutyskinas, Gulen, Tejan, Pirulo, Hoti, Łabędzki, Śliwa, Fase
Trener: Piotr Stokowiec

Górnik Zabrze: Bielica – Sekulić (85′ Barczak), Szcześniak, Janicki [c], Siplak, Rasak, Pacheco (83′ Dadok), Yokota (83′ Ennali), Czyż, Lukoszek (63′ Kapralik), Krawczyk (63′ Musiolik)
Szromik – Kapralik, Musiolik, Ennali, Triantafyllopoulos, Olkowski, Barczak, Nascimento, Dadok