Jak trenowanie piłki nożnej wpływa na nasz organizm?

Kibic  -  20 lipca 2023 13:18
0
763

Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejszy sport na świecie. To popularna gra zespołowa, która rozwija ciało i umysł. Treningi gry w piłkę niosą ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto grać w nogę.

Gra w piłkę nożną wspiera układ krążenia

W trakcie gry w piłkę intensywnie pracuje Twoje serce, pompując ogromne ilości krwi do mięśni i pozostałych części ciała. Wzmożony wysiłek, taki jak w trakcie wymagającego treningu czy meczu piłkarskiego, to wyzwanie dla Twojego układu krążenia, który dba o dobrą kondycję serca i naczyń krwionośnych.

Na skutek sportu i wzmożonej pracy mięśni, przyspieszony zostaje przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, co dostarcza niezbędne składniki odżywcze do najważniejszych komórek ciała i jest kluczowe dla zapobiegania chorobom układu krążenia.

Zadbaj o zdrowe płuca – graj w piłkę

Wymagająca gra to także spory wysiłek dla płuc, które ciężko pracują, aby dostarczyć tlen do mózgu oraz mięśni. Regularne treningi cardio, a do takich można zaliczyć grę w piłkę nożną, pozwalają poprawić wydolność organizmu, wzmocnić pracę i zdrowie mięśnia sercowego oraz zwiększyć objętość płuc, co pozwala na lepsze dotlenienie całego organizmu.

Wszystko za sprawą tego, że piłka nożna to bardzo wymagający kondycyjnie sport, gdzie w trakcie treningu czy meczu trzeba naprawdę dużo i szybko biegać. Do tego oczywiście niezbędne są dobre buty piłkarskie. Jeśli chcesz grać na murawie, to najlepszym wyborem będą korki piłkarskie. Na przykładowej stronie https://sportano.pl/buty-puma/buty-pilkarskie-puma/korki-puma możesz znaleźć różne propozycje obuwia do gry w piłkę nożną.

Uprawianie sportu redukuje stres i korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne

W dzisiejszych trudnych czasach każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu musi radzić sobie ze stresem. Doświadczamy go często w pracy, w domu, w otoczeniu najbliższej rodziny czy nawet wśród przyjaciół. Są różne metody radzenia sobie z takim stanem rzeczy, ale jedno jest pewne: sport to zdrowie nie tylko ciała, ale także i głowy.

Piłka nożna to świetny sposób, żeby nie tylko poprawić swoje ciało, ale także pomóc głowie uporać się z męczącymi problemami czy niepokojami. Naukowcy od lat powtarzają, że regularny wysiłek fizyczny o średniej intensywności pomaga w zarządzaniu emocjami i regulacji samopoczucia.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Uprawianie sportu powoduje wyrzut wielu hormonów, które z punktu widzenia naszej psychiki są niezwykle istotne. W trakcie uprawiania sportu dochodzi do produkcji dopaminy, czyli hormonu motywacji i nagrody, oraz serotoniny, która odpowiada za dobre samopoczucie, pewność siebie i wspiera naszą głowę w radzeniu sobie z różnymi problemami.

Oczywiście nie można powiedzieć, że jakikolwiek sport jest w stanie rozwiązać problemy albo uleczyć choroby psychiczne, takie jak choćby depresja. Jednak na pewno jest to ważna pomoc i wie o tym każdy, kto regularnie dba o tężyznę fizyczną. W trakcie gry w piłkę nożną człowiek koncentruje całą swoją uwagę na bieżącej sytuacji na boisku, mózg nie ma czasu, aby odpływać i zadręczać nas różnymi trudnymi myślami.

Mocne stawy i kości

Piłka nożna to nie tylko bieganie. Ten sport wymaga też skakania, kopania, zwrotów i sprintów, co ma wpływ na wzmocnienie stawów czy ścięgien. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć gęstość kości, co jest szczególnie ważne dla osób w średnim wieku i starszych sportowców.

Mięśnie nóg są kluczowe dla mobilności i stabilności. Piłka nożna pomaga wzmocnić te partie ciała,  co z kolei przekłada się na poprawę wytrzymałości układu kostnego. Ponadto intensywny wysiłek fizyczny jest doskonałym sposobem na zwiększenie masy mięśniowej, co przekłada się na zdrowszy i silniejszy wygląd całego ciała.

Lepsza koncentracja, umiejętności pracy zespołowej

Efektywna gra w piłkę nożną wymaga dużego skupienia, odpowiedniej koordynacji i pracy zespołowej. Musisz nauczyć się przewidywać ruchy przeciwników, podejmować szybko decyzje i przestrzegać reguł gry. Wszystko to korzystnie wpływa na koncentrację, dyscyplinę i umiejętność pracy w zespole.

Bycie częścią piłkarskiej drużyny oznacza również naukę komunikacji i budowania relacji z innymi graczami. Dobrze wpływa to na umiejętności społeczne i może pomóc Ci nawiązać nowe znajomości.

Mniejsze ryzyko urazów

Regularne uprawianie sportu przekłada się na ogólną poprawę sprawności fizycznej, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Organizm, mięśnie, stawy, więzadła czy ścięgna są przyzwyczajone do eksploatacji, więc ryzyko uszkodzenia danej tkanki podczas gwałtownego zrywu czy szybkiego ruchu jest mniejsze. Żeby zminimalizować ryzyko kontuzji, potrzebne jest dobre wyposażenie i sprzęt do gry w piłkę.

Duże znaczenie mają zwłaszcza buty, które powinny być dostosowane do rodzaju nawierzchni. Jeśli częściej niż na murowanie grasz na sztucznej trawie, dobrze sprawdzą się tzw. turfy. Możesz je zobaczyć np. na stronie https://sportano.pl/pilka-nozna/buty-pilkarskie/buty-pilkarskie-turfy i porównać różne modele tego typu obuwia.

Sport dobrze działa na metabolizm i przemianę materii

Aktywność fizyczna, taka jak gra w piłkę nożną wymaga sporych nakładów energii, co przekłada się u zawodników na lepszą wydajność metaboliczną. Ciało efektywniej radzi sobie dzięki temu ze spalaniem kalorii, co przekłada się na łatwiejsze utrzymanie zdrowej wagi i zapobieganie otyłości.

Przyjemne z pożytecznym: gra w piłkę

Uprawianie sportu powinno być przede wszystkim przyjemnością, a nie obowiązkiem czy karą. Kondycja, nauka techniki czy rywalizacja z innymi również są ważne, ale przede wszystkim gra w piłkę powinna sprawiać Ci radość i satysfakcję.

Nie ma sensu na siłę się zmuszać, jeśli czujesz, że to nie do końca Twój sposób spędzania czasu. Warto eksperymentować i próbować różnych rodzajów aktywności — tylko w ten sposób dowiesz się, co tak naprawdę Ci się podoba!

Pamiętaj, że dobry sprzęt i buty dopasowane do typu nawierzchni to mniejsze ryzyko kontuzji, która mogłaby spowolnić Twoją piłkarską karierę. Jest wiele powodów zdrowotnych i nie tylko, aby spróbować swoich sił w drużynie!

// Artykuł sponsorowany