Jak to jest zrobione cz.20 „Ściany”

kamres  -  13 lipca 2013 08:41
0
3992

sciana_zewnetrzna_068

Mamy już podłogę oraz słupy, pora zamykać poziom -1. Wiecie już czym się zajmiemy? Pora na ściany.

Zbrojenia

Stojąc na płycie fundamentowej, na jej końcach zauważymy pionowe wystające pręty.

Na powyższym zdjęciu w lewym dolnym rogu zbrojenie płyty fundamentowej, a w centralnej części wspomniane wystające pionowe pręty zbrojeniowe.

Wyobraźmy sobie, że płytę fundamentową na fotografii zalano już betonem. Należy przystąpić do postawienia zbrojenia ścian. Można je ułożyć w deskowaniach ale nie jest to koniecznie. Rozważymy jednak sytuację z szalunkami. Najpierw zaznaczając kredą na deskowaniu odpowiednie szerokości rozkładu prętów, ustawia się na nich pręty pionowe, a następnie zaczynając od dołu łączy się z nimi pręty poziome. Pionowe pręty ścian przywiązuje się drutem do prętów wystających z fundamentu lub z poprzedniej kondygnacji. Inną metodą jest zgrzewanie ich obu lub spawanie, w przypadku kiedy pręty wykonane są ze stali spawanej. Technika związana z nachodzeniem na siebie prętów zbrojeniowych „na zakładkę” jest taka sama jak w przypadku stawiania słupów.

Zbrojenie ściany już stoi, a na nim podkładki dystansowe stanowiące jego otulinę. W oddali zdjęcia widać ułożone deskowanie. U góry, pręty zakrzywiono poziomo w kierunku stropu. Jak się pewnie domyślacie zbrojenia ścian i stropu zostaną połączone i zalanie betonem.

Betonowanie

To co lejemy beton? Oczywiście nie można zabetonować całej ściany na długości np. 100 metrów. Wykonuje się to etapami. Po założeniu szalunków pora na betonowanie. Wykorzystano klasę betonu C30/37 W8.

Widoczna przerwa w betonowaniu. Na styku przerwy zakłada się izolację, gdyż cała konstrukcja „pracuje”. Gdyby nie zastosowano przerw dylatacyjnych, beton mógłby popękać.

Po laniu betonu pora na zdjęcie szalunków, a ściana wygląda tak jak na zdjęciu. W jej dolnej części widoczna izolacja o czym szerzej napiszemy w dalszych artykułach.

Teraz wystarczy dokładnie umyć i wyczyścić deskowania. Po tym zabiegu są gotowe do ponownego użytku.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments