Jak to jest zrobione cz.17 „Jak postawić słupy?”

kamres  -  10 lipca 2013 08:49
0
3788

plyta_fundamentowa_6574

Mając wykonaną płytę fundamentową, pora na postawienie słupów, lecz najpierw przedstawimy trochę wstępu teoretycznego.

Jak widać na pierwszym zdjęciu, z konstrukcji płyty fundamentowej wystają pręty, które są odpowiednio zazbrojone pod grubą warstwą betonu. Aby postawić słup, należy jego szkielet złożony z prętów przymocować do wystających elementów stalowych z płyty fundamentowej. Jak więc zrobić taki szkielet?

Od zbrojenia do rozszalowania
Do wykonania  słupów użyto stali klasy A-0 oraz A-IIIN o czym szerzej pisaliśmy tutaj. Szkielety słupów można zmontować na dwóch lub trzech kozłach. Na nich układa się poziomo dolne pręty zbrojeniowe, na które nakłada się strzemiona i rozsuwa je zgodnie z rysunkiem projektowym, łącząc z prętami np. drutem wiązałkowym. Cały szkielet słupa odwracany jest na kolejny bok, po czym następuje powtórzenie całej operacji łączenia elementów.

Po lewej stronie strzemiona, a po prawej szkielet słupa

Mamy już szkielet słupa, teraz należy go połączyć z prętami wystającymi z płyty fundamentowej. Można to zrealizować poprzez zespawanie lub przywiązanie drutem elementów.

Spawanie szkieletu słupa. U jego góry widać również podkładki dystansowe

Należy również przymocować do zbrojenia krążek dystansowy spełniający funkcję jego otuliny, która jest wymagana ze względu na trwałość konstrukcji o czym możemy dokładniej przeczytać w tym miejscu.

Kolejny etap to założenie deskowania na słup. Na zdjęciu widoczne dwie części szalunku pod kolumny

Słup tuż przed założeniem deskowania. Widoczne białe punkty na zbrojeniu, które pełnią rolę dystansów

Po założeniu szalunków pora na betonowanie, które realizowane jest przez kosz z lejem zsypowym zawieszonym na dźwigu. Mieszanka ta musi dojrzeć przez określony czas.

[youtuber youtube=’http://www.youtube.com/watch?v=ld1aJ9OS88I’]

Następne zadanie to rozszalowanie słupa oraz wyposażenie go w np. specjalną podkładkę, co widoczne jest na początku filmiku.

Natomiast jeśli warunki atmosferyczne nie sprzyjają osiągnięciu odpowiednich parametrów przez beton, wtedy należy pomóc procesowi poprzez zasłonięcie go plandeką.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments