Jak to jest zrobione cz.15 „Pielęgnacja betonu”

kamres  -  8 lipca 2013 07:46
0
3092

plyta_fundamentowa_3746

Ułożenie mieszanki betonowej to nie koniec. Trzeba jeszcze zatroszczyć się o nią w czasie, gdy dojrzewa. Więc jak się to robi?

Pielęgnacja betonu polega na kontrolowaniu temperatury oraz migracji wilgoci z oraz do betonu. W większości przypadków należy ją przeprowadzać do osiągnięcia 50% wytrzymałości wylanej mieszanki. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do nieodpowiednich parametrów wylanego betonu, a co za tym idzie, do osłabienia konstrukcji budowli.

Po skończonym procesie betonowania zaleca się przykrycie całej powierzchni lekkimi wodoszczelnymi osłonami w celu uniemożliwienia odparowania wody z położonej mieszanki, jej nasłonecznienia, czy też ochrony przed deszczem. Gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż +5 stopni, należy do 12 godzin rozpocząć proces pielęgnacji wilgotnościowej wylanego betonu, który polega na jego podlewaniu przez ponad 7 dni, co najmniej 3 razy na dobę.

Przy temperaturze powyżej +15 stopni powierzchnię należy polewać przez 3 dni co 3 godziny za dnia i co najmniej raz w nocy, a w następne dni co najmniej 3 razy na dobę. Przy temperaturze niższej niż +5 stopni, betonu nie należy polewać. Natomiast gdy słupki rtęci są na minusie, potrzebna jest zgoda Inżyniera Kontraktu, temperatura betonu na poziomie +20 stopni oraz należy zabezpieczyć go przed utratą ciepła w czasie co najmniej 7 dni.

Rozszalowanie i wykańczanie powierzchni
Deskowania stropów należy usuwać stopniowo. Całkowite zdjęcie szalunków może nastąpić dopiero po osiągnięciu przez beton pełnej wytrzymałości. Następnie wszystkie odsłonięte ostre krawędzie należy odpowiednio oszlifować do gładkiej i równej powierzchni.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments