Jak to jest zrobione cz.11 „Płyta fundamentowa”

kamres  -  4 lipca 2013 08:09
0
2413

plyta_fundamentowa_6474

Po wylaniu podwójnego chudego betonu, położeniu między nim warstwy izolacyjnej, otoczeniu terenu deskowaniami, rozmieszczeniu dystansów pod pręty zbrojeniowe oraz uzbrojeniu powierzchni, w końcu pora na prawdziwe lanie betonu. Dla lepszego wyobrażenia przedstawiamy rysunek:

Widoczne warstwy użytych materiałów począwszy od podłoża gruntowego do płyty fundamentowej pod trybuną i placem wschodnim.

Więc czym właściwie jest płyta fundamentowa?

Jest to warstwa betonu C30/37 W8 wylana pod całym obiektem. Na poziomie -1 pod trybunami jej grubość wynosi od 60 cm do 1,7 m (licząc z przegłębieniem), natomiast na poziomie zero od 35 cm do 65 cm (również licząc z przegłębieniem). Po kliknięciu na poniższe zdjęcie, powiększony obrazek ukazuje płytę fundamentową, którą specjalnie zakreskowano (kliknij na obrazek aby powiększyć):

jak_to_jest_zrobione_024

Jak widzimy na jej powierzchni występują zagłębienia (przegłębienia), czyli miejsca osadzenia filarów w konstrukcji płyty fundamentowej. Ich cechą charakterystyczną jest występowanie znacznych obciążeń pionowych, a w związku z tym, zwiększenie grubości płyty, o czym pisaliśmy wcześniej.

jak_to_jest_zrobione_025

Na rysunku widoczny ten sam przekrój trybuny z parkingiem. Pod nim znajdują się rzuty ukazujące spojrzenie z góry na płytę poziomu 0 oraz -1, na których widać przegłębienia płyty fundamentowej. Dla ułatwienia, przekrój oraz rzuty słupów pokrywają się ze sobą, gdyby nałożyć oba rysunki.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments