Hajduk Split. Historia w pigułce

Kaszpir  -  24 marca 2018 09:50
0
4647

 

Pełna nazwa klubu założonego 13 lutego 1911 roku brzmi, Hrvatski nogometni klub
Hajduk Split. Wzięła się ona od bałkańskich rozbójników walczących z Imperium Osmańskim. Barwami klubu są biały i niebieski, stąd też przydomek Biali, piłkarzy ze Splitu często określa się też Hajduci oraz Majstori z mora (Mistrzowie z morza).

Piłkarze Hajduka na co dzień występują na stadionie Poljud, zwanym też Poljudskom ljepoticom (Poljudzkom pięknością). Obiekt został oddany do użytku w 1979 roku, obecnie jego pojemność to 35 000 miejsc. Największą frekwencję zanotowano w 1983 podczas meczu z Dinamem Zagrzeb, wówczas na stadionie zgromadziło się 62 000 widzów.

Hajduk zdobywał mistrzostwa dwóch krajów, jako, że Chorwacja wchodziła w skład Socjalistycznej Republiki Jugosławii, oczywiście do jej rozpadu. Po II Wojnie Światowej klub musiał zmienić w herbie symbole na komunistyczne, do swoich pierwotnych powrócił w 1991 roku. Pierwsze mistrzostwo Hajduk zdobył w 1927 r., a łącznie ma 17 tytułów. Puchar kraju piłkarze ze Splitu zdobyli piętnastokrotnie.

W europejskich pucharach Hajduk wystąpił w 42. edycjach. Nigdy nie zdobył żadnego trofeum na starym kontynencie, aczkolwiek kilka razy zaznaczył dosyć mocno swoją obecność w Europie. Chorwaci dwukrotnie dotarli do półfinałów europejskich rozgrywek. W edycji 1972/73 w Pucharze Zdobywców Pucharów oraz w sezonie 1983/84 w PUEFA. W obu przypadkach drogę do finału zamykały „Białym” kluby brytyjskie, odpowiednio Leeds Utd. oraz Tottenham Hotspur. Hajdukowi raz udało dostać się do rozgrywek elitarnej Ligi Mistrzów, mianowicie w sezonie 1994/95 wyeliminowali na ostatniej prostej Legię Warszawa (1:0, 4:0). W tejże edycji Champions League, Hajduk zdołał awansować z grupy do fazy pucharowej, tam z Chorwatami rozprawił się Ajax Amsterdam. Ponowne spotkanie z polskim zespołem w europejskich pucharach nie zakończyło się dla chorwackiego zespołu pomyślnie. W pierwszej rundzie PUEFA w sezonie 2001/02, lepsza okazała się krakowska Wisła. Od kilku lat klub ze Splitu bezskutecznie próbuje przebrnąć przez rundy kwalifikacyjne Ligi Europy.

W obecnym sezonie (stan na 23.03.2108) Hajduk plasuje się na drugim miejscu w tabeli. Do przewodzącego Dinama Zagrzeb traci osiem punktów. Najlepszym strzelcem zespołu jest Ghanijczyk Said Ahmed, mający na swoim koncie 9. trafień.

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: sportalo.hr/hajduk.hr/infozona.hr

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments