Górnik Zabrze opublikował sprawozdanie finansowe za rok 2021: Strata blisko 10,5 mln

Kibic  -  2 kwietnia 2022 20:14
12
6944

Górnik Zabrze opublikował sprawozdanie finansowe za rok 2021. Z dokumentów wynika, że klub zamknął ubiegły rok ze stratą 10 482 298,97. Dla porównania rok 2020 Górnik zakończył stratą 7.165.738,78. Przypomnijmy jeszcze, że jedyny raz od wielu lat zabrzański klub zakończył na plusie w roku 2019 (zysk 1.2481.10,87 zł).

Największy przychód klubu wynika ze sprzedaży praw medialnych, kolejne rubryki to m.in bilety, sprzedaż usług marketingowych.

Dla porównania przypominamy kilka punktów ze sprawozdania za 2020 rok.

  • sprzedaż praw medialnych – 10.508.811,23 zł,
  • sprzedaż usług marketingowych – 4.440.821,02,
  • sprzedaż biletów – 1.166.299,77
  • sprzedaż usług pozostałych – 1.364.994,55.
  • sprzedaż karnetów – 0,00 zł

Z dokumentu Rachunek zysków i strat dowiedzieć się możemy (pozycja B V), iż spadła ogólna kwota wynagrodzeń, aczkolwiek jeśli chodzi o Zarząd i Radę Nadzorczą tutaj liczby poszły do góry.

W 2019 roku kosztem wynagrodzeń wypłacono – 12.959.011,23 zł

W tym miejscu warto również przypomnieć jak pod tym względem (jeśli chodzi o wynagrodzenia Z i RN) wyglądało to w roku 2019:

  • Członkowie Zarządu – 453.984,66 zł
  • Rada Nadzorcza – 95.382,44 zł

Rozliczenie międzyokresowe przychodów dotyczyło Ekstraklasy, głównych sponsorów, najmu powierzchni i umów reklamowych oraz sprzedaży karnetów oraz biletów. 

Poniżej informacja o strukturze udziałów oraz oświadczenie Zarządu Górnika:

Całe sprawozdanie można znaleźć tutaj.

Źródło: Górnik Zabrze
Foto: Roosevelta81.pl

12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo za publikację, daje do myślenia, chociaż żdziwienia nie ma .Za to możemy się domyślać jak będzie wyglądał kształt naszej drużyny na przyszły sezon.

Nie wiem czy sie śmiać czy płakać,ale na pewno trza pogratulować.

ZNOWU TONIEMY!! SZYKUJE SIĘ POWOLNA POWTÓRKA Z LAT SPADKOWYCH DO 1 LIGII.. TOWARZYSTWO Z RATUSZA OD PARU LAT NIE POTRAFI ZDOBYĆ SPONSORA STRATEGICZNEGO ZA TO WOLI GENEROWAĆ DŁUGI WE WŁASNYM TOWARZYSTWIE NA DOBRZE PŁATNYCH STOŁECZKACH! POLDI DO ZARZĄDU! TAKI CHŁOP MA KONTAKTY NA CAŁYM PIŁKARSKIM ŚWIECIE I NIEJEDNE DRZWI BY OTWORZYŁ!.. TYLKO KTO GO DO ZARZĄDU WEZIEMIE? PRZECIEŻ JEST ZAGROŻENIEM DLA MIEJSKIEGO KORYTA!

Trzeba znależć bogatego sponsora,tylko,skąd go wziąć.Clugi ogromne splab
camy kredyty do Banków na budowę stadionu,a my…chcemy 4 trybuny!! Czekamy na bogategowujką z Ameryki,raczej sie nie doczekamy,wesprzeć możemy tylko frekwencją,zakupami w klubowym sklepie oraz mniejszymi sponsorami,sprzedażą lub wynajmem loż sportowych.Może w takim raziepomógl by Nam Łukasz Podolski se swoimi kontaktami? Trudno bedzie grać w takimokrojonym jeszcze sklądziew kolejnym sezonie!!
Ciężko będzie..Rada Nadzorcza też chce wiecej zarabiac,dziwicie sie? Najniższe wynagrodzenie tez powinno byc już po I kwoartale tego roku podatkowego znacznie podwyższone,gdyż ludzie dostaja te same,marne pieniadze ,a ceny leca do przodu j
jak szalone!Bedni ludzie-biedni kibice i koło się zamyka…Coś trzeba z tym zrobić.Niwelować straty i znależć sponsora zmadrym czlwiekiem na czele!

Polska języka, trudna języka?

No przecież to słynny mistrz słowa pisanego Jan Gałązka.

To jest skandal, że nakłady na drużynę są obcinane a jednocześnie zwiększa się nakłady na darmozjadów z zarządu i rady. Ciekawe czym sobie zasłużyli ? Znacząco poprawili sytuację klubu? Spowodowali wzrost poziomu sportowego? A może pozyskali nowych sponsorów którzy zredukowali nasz dług? A nie zanotowali 10mln wtopę , no jak nic podwyżki się należą!

Czyli jak dobrze pójdzie to w 2028 roku po spłaceniu obligacji na 100 mln,trzeba będzie drukować następne na kolejne 100 mln , a może i 150 mln. Brawo miasto! Zabawa trwa w najlepsze!

W sumie niewiele się zmieniło od lat ,jesteśmy bankrutem i jest kwestią czasu aż znowu spadniemy .Ze względu na kolosalne długi a i zarządzanie na poziomie amatorskim nasze miejsce jest i tak o co najmniej 2 ligi niżej .Możemy się wkurzać, nawzajem obrażać ale przed prawdą nie uciekniemy .Narazie jesteśmy w tabeli w super sytuacji ,to zasługa trenera Urbana i Poldiego ale już wyraźnie widać, że nie jeden nasz gracz jest myślami gdzieś indziej. Cieszmy się z każdego punktu ,bo przyszłość nie zapowiada się ciekawie a Zabrze już teraz nie daje rady tego udźwignąć. Ale my przynajmniej jeszcze mamy komu kibicować, na Ukrainie nie mają tej możliwości.

Klub zza miedzy w każdym okienku wzmacnia konkretnymi zawodnikami, a przychodzi tam 3-4 tyś ludzi na mecz, i jak to możliwe ? Coś tu jest mocno nie tak…

Ano tak ,bo my m.in. mieli sponsorów którym my ostatecznie przelali 2 razy więcej na konto niż oni nam .Ale tu jak coś powiesz na Allianz to dotykasz tematu tabu ,wtedy Górnik schodzi na drugi plan mimo że nas wydymali po mistrzowsku. A że u nas nie tylko na tym etapie panowała i panuje totalna amatorka ,to się to wszystko spina do kupy .

Ludzie zarzadzajacy klubem to zlodzieje, którzy chcą doprowadzic do upadku klubu.