Górnik Zabrze ma już 70 lat, przed nami uroczysty jubileusz

W.  -  14 grudnia 2018 02:18
0
7198

14 grudnia to wyjątkowa data dla fanów piłki nożnej, a w szczególności dla kibiców Górnika Zabrze. Tego dnia bowiem utworzony został najbardziej utytułowany klub piłkarski
w Polsce, który w latach świetności nie ustępował kroku tak znanym markom, jak Manchester United, Manchester City, AS Roma, Olympique Marsylia czy Real Madryt.

Przypadający w tym roku jubileusz jest szczególny, ponieważ jest to okrągła – 70. rocznica założenia klubu, wymagająca specjalnej, uroczystej oprawy, której w najbliższych dniach
z pewnością w Zabrzu nie zabraknie. Na Górny Śląsk zawita ponad stu legendarnych sportowców, których losy związane były z Górnikiem. Dlatego też pragniemy zaprosić wszystkich kibiców, aby aktywnie włączyli się w nadchodzące obchody tego wspaniałego, święta, którego nie można przegapić. Święta będącego szczególnym wydarzeniem dla każdego sympatyka drużyny z Roosevelta 81, wielkiego klubu, który w sposób znamienity zapisał się na kartach historii polskiej piłki nożnej. 70- lecie ukochanego klubu to czas dumy i radości, czas refleksji i wspomnień nawiązujących do wielkich zwycięstw, ale
i bolesnych porażek. To czas jedności i wspólnoty z całą trójkolorową rodziną, której przyświecają podobne plany i marzenia, powrotu Górnika na sam szczyt.

Powróćmy jednak do historii naszego dostojnego jubilata. Górnik Zabrze powstał 14 grudnia 1948 roku z połączenia czterech zabrzańskich klubów: KS „Zjednoczenie”, KS „Concordia”, KS „Pogoń” i KS „Skra”. Utworzony w wyniku fuzji wielosekcyjny klub szybko zaskarbił sobie sympatię kibiców i stał się prawdziwą piłkarską potęgą, zyskując pokaźne grono kibiców nie tylko na Śląsku, lecz w całym kraju, a także poza jego granicami. Górnik w swej bogatej 70-letniej historii 14-krotnie sięgnął po Mistrzostwo Polski (1957, 1959, 1961, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1971,1972, 1985, 1986, 1987, 1988), 6- krotnie wywalczył Puchar Polski (1965, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972) i jeden raz w roku 1988 zdobył Superpuchar Polski.

Oprócz zmagań krajowych Górnik w czasach swej świetności regularnie podbijał europejskie areny, w Lidze Mistrzów/Pucharze Mistrzów docierając w roku 1968 do ćwierćfinału. W Pucharze Zdobywców Pucharów zabrzanie w 1970 roku awansowali do finału, a rok później utorowali sobie drogę do ćwierćfinału. W roku 1963 Górnik dotarł aż do półfinału Pucharu Ameryki (Interliga), a cztery lata później odpadł dopiero w ćwierćfinale Pucharu Karla Rappana (Intertoto). Najważniejsze mecze w historii klubu, rozgrywane na stadionie śląskim oglądało nawet 100 tysięcy widzów. Górnik sprowadził na Śląsk cenione europejskie kluby w tym Manchester United, Manchester City, AS Romę, Olympique Marsylię, Real Madryt, Bayern Monachium, Juventus Turyn czy Aston Villę. Największym sukcesem trójkolorowych był wspomniany wcześniej awans do finału Pucharu Zdobywców Pucharów w roku 1970, kiedy to zabrzanie zmierzyli się w Wiedniu z Manchesterem City, ulegając Anglikom 1:2. Tak pięknym dorobkiem i bogatą historią może poszczycić się Polsce niewiele drużyn. 
Uroczystości związane z 70-leciem klubu obchodzone będą przez cały nadchodzący weekend. Już w najbliższy piątek o godzinie 19:48 fani Górnika odpalą na ulicach Zabrza symboliczną liczbę 1948 rac. Dzień później, sympatycy trójkolorowych spotkają się na Arenie Zabrze, gdzie głośnym dopingiem poprowadzą drużynę do zwycięstwa nad Arką Gdynia z którą podopieczni Marcina Brosza zmierzą się w 19. kolejce Lotto Ekstraklasy. Będzie to ostatni w tym roku domowy pojedynek zabrzan przed świętami i blisko dwumiesięczną przerwą w rozgrywkach. 

Mecz rozegrany zostanie 15 grudnia o godzinie 18:00 i uświetnią go swą obecnością klubowe legendy. Swój przyjazd potwierdzili m.in. Zygmunt Anczok, Jan Banaś, Jerzy Gorgoń, Ryszard Komornicki, Hubert Kostka, Reiner Kuchta, Włodzimierz Lubański, Waldemar Matysik, Stanisław Oślizło, Andrzej Pałasz, Zygfryd Szołtysik. W sumie z całej Europy zjedzie ponad 100 fantastycznych piłkarzy kilku pokoleń. Takiego zlotu piłkarzy nie było w Zabrzu od lat. Co ważne, tego dnia oficjalnie zakończymy wieszanie wizerunków najlepszych w historii w Galerii Sław. Mam nadzieję, że będzie to wielkie święto całego Górnika – informuje klub.
Dzień po meczu z Arką, w niedzielę 16 grudnia o godzinie 10:30 w Kościele Parafialnym Św. Józefa w Zabrzu odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji klubu. Kilka godzin później o godzinie 18:00 w Domu Muzyki i Tańca rozpocznie się uroczysta gala, na której można będzie spotkać wszystkich doskonałych sportowców, działaczy, kibiców
i ludzi, których od lat łączy wspólna pasja i miłość do Górnika Zabrze.

Bilety na sobotni mecz z Arką Gdynia zakupić można logując się na stronie 
https://bilety.arenazabrze.pl/

Ostatnie sztuki biletów na jubileuszową galę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu
są do nabycia za pośrednictwem serwisu
http://www.bilety.dmit.com.pl/

Górnik to coś więcej niż klub!

Źródło: Roosevelta81.pl/ Górnik Zabrze
Foto: Roosevelta81.pl
Wideo: Górnik Zabrze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments