Górnik Zabrze – Cracovia 3:0. Zwycięstwo w dobrym stylu. Gol Podolskiego pięknym podsumowaniem

Kaszpir  -  6 marca 2022 17:02
14
2714

W meczu 24 kolejki PKO Ekstraklasy, Górnik Zabrze wygrał z Cracovią 3:0. Przed przerwą na listę strzelców wpisywali się Robert Dadok oraz Bartosz Nowak. Rezultat spotkania ustalił w doliczonym czasie Lukas Podolski.

Jan Urban przeciwko Cracovii posłał do boju „ligową” jedenastkę. Do składu wrócili, w porównaniu z meczem pucharowym, Daniel Bielica, Rafał Janicki, Erik Janża, czy Alasana Manneh. W ataku pojawił się Piotr Krawczyk.

Trener Górnika w przedmeczowym wywiadzie powiedział, że  „Cracovia to nie Lech, uważam, że nasze szanse na zwycięstwo są większe”. I od początku jego podopieczni z dużym animuszem ruszyli do przodu. Na efekty nie musieliśmy długo czekać. Już w 8 min. zabrzanie przeprowadzili kapitalną akcję rozpoczętą znakomitym podaniem Manneha do Janży. Słoweniec oddał futbolówkę do Lukasa Podolskiego, który „klepnął” z Bartoszem Nowakiem i następnie posłał piłkę wzdłuż linii pola bramkowego, a tam najszybciej dopadł do niej Robert Dadok. Pięć minut później Nowak dośrodkował z rzutu wolnego na długi słupek, gdzie najwyżej wyskoczył Adrian Gryszkiewicz, zagrywając piłkę wzdłuż bramki, jednak tym razem nikt nie zamknął akcji. Górnik w tych fragmentach wyglądał bardzo dobrze, ale o mało nie stracił gola, tzn. futbolówka znalazła się w siatce Bielicy po uderzeniu Hancy, aczkolwiek po analizie VAR, gol został anulowany. Przez moment gospodarze stracili koncentrację i szeregi defensywne wkradł się chaos. Udało się opanować nerwy, jednak obraz gry nie wyglądał już tak dobrze, jak w pierwszych minutach. Nie oznaczało to, że Górnik nie szukał kolejnych szans. Dobrą okazję miał Nowak, który w polu karnym Cracovii został zablokowany w ostatniej chwili. W 40 min Janża zdecydowanie ruszył lewą stroną kończąc akcję minimalnie niecelnym strzałem po długim rogu. Sześćdziesiąt sekund później było już 2:0. Manneh ponownie z lewej strony uruchomił Podolskiego, ten zagrał w pole karne, a piłka po interwencji obrońcy odbiła się od słupka. Najszybciej dopadł do niej Nowak i ładną podcinką umieścił ją w siatce. Jeszcze Krawczyk stanął przed okazją do podwyższenia rezultatu, ale jego strzał, po zagraniu Poldiego, przeszedł wysoko nad poprzeczką. Do przerwy Górnik mógł się podobać, zabrzanie przeprowadzili wiele składnych akcji i co najważniejsze dwie z nich zakończyły się golami.

Drugą połowę Górnik rozpoczął od mocnego uderzenia. Przemysław Wiśniewski przeprowadził rajd prawą stroną i odnalazł podaniem Podolskiego. Lukas  przymierzył po dalszym słupku, niestety futbolówka o centymetry przeszła obok bramki Niemczyckiego. W 53 min. po rzucie rożnym, futbolówkę w polu karnym przejął Nowak, uderzył natychmiast z ostrego kąta i golkiper Cracovii zatrzymał ten strzał. W 60 min. kolejna ładna, choć minimalnie spalona, akcja miejscowych. Manneh rozegrał z Podolskim piłkę, a ta trafiła wychodzącego Krawczyka, który przegrał pojedynek z Niemczyckim. Cracovia starała się najczęściej zaskoczyć gospodarzy po stałych fragmentach gry lub kontratakach. Defensywa zabrzan spisywała się na tyle dobrze, że Bielica nie miał wiele pracy. W ostatnich minutach „Trójkolorowi” pilnowali wyniku i wydawało się, że tak będzie. Inne plany miał jeszcze Podolski, który w doliczonym czasie gry zdecydował się na uderzenie z dystansu. Posłany pocisk zatrzymał się w kierunku bramki bezradnego Niemczyckiego. To było piękne podsumowanie, zasłużonego zwycięstwa zabrzan.

Po tym spotkaniu podopieczni Jana Urbana mają 36 punktów i jak najbardziej liczą się w walce o czwartą lokatę. W następnej kolejce udadzą się na wyjazdowe spotkanie – do Grodziska Wielkopolskiego – z Wartą Poznań.

Górnik Zabrze – Cracovia 3:0 (2:0)

1:0 – Dadok, 31′
2:0 – Nowak, 41′
3:0 – Podolski, 90+2′

Górnik Zabrze: Bielica – Wiśniewski [c], Janicki, Gryszkiewicz (81′ Szymański), Janża, Kubica (80′ Stalmach), Manneh, Dadok (84′ Cholewiak), Nowak, Podolski, Krawczyk (92+2′ Pawłowski)
Rezerwowi: Sandomierski – Szymański, Dziedzic, Cholewiak, Pawłowski, Mvondo, Stalmach
Trener: Jan Urban

Cracovia: Niemczycki – Rapa, Rodin, Ghita, Siplak (58 Pestka), Kakabadze (80′ Rivaldinho), Rasmussen, Lusiusz (46′ Loshaj), Rakoczy (70′ Myszor), Hanca [c] (58′ Konplyanka), Van Amersfoort
Rezerwowi: Hrosso – Rivaldinho, Rocha, Knap, Loshaj, Pestka, Myszor, Konoplyanka, Jablonsky