Górnik pierwszym spadkowiczem, gdyby nie reforma ligi

Milo  -  27 marca 2016 13:17
0
735

012_20160319_podbeskidzie_gornik_kante_smutek

Górnik Zabrze w fazie zasadniczej zagra jeszcze dwa mecze. Przeciwnikami „Trójkolorowych” będą: Pogoń oraz Korona. Później nastąpi podział punktów, i występy w grupie spadkowej.

Jeśli sezon zakończyłby się po 30. kolejkach Ekstraklasy Górnik po meczu z Podbeskidziem straciłby nawet matematyczne szanse na utrzymanie, a wszystko przez gorszy bilans bezpośrednich spotkań z Górnikiem Łęczna, który zajmuje ostatnią bezpieczną pozycję. Obecnie Górnik Zabrze do swojego imiennika z Łęcznej traci 6 „oczek”, więc w najlepszym przypadku tylko zrównałby się punktami. W Zabrzu raczej negatywnie podchodzono do pomysłu podziału punktów po 30. kolejkach, ale teraz to ostatnia deska ratunku. Sprawdźmy, więc jak na ten moment wygląda grupa spadkowa.

Tabela w grupie spadkowej (stan na 28. kolejkę Ekstraklasy):
9. Lechia Gdańsk 17 pkt.
10. Termalica Bruk-Bet Nieciecza 17 pkt.
11. Wisła Kraków 16 pkt.
12. Podbeskidzie Bielsko-Biała 16 pkt.
13. Korona Kielce 16 pkt.
14. Górnik Łęczna 15 pkt.
15. Śląsk Wrocław 14 pkt.
16. Górnik Zabrze 12 pkt.

Jak widać różnice punktowe są bardzo małe, a Górnik do bezpiecznej pozycji obecnie traci tylko trzy punkty. Warunek jest jeden trzeba wygrywać, ale jak to zrobić skoro od początku roku Górnik w najlepszym przypadku remisuje? Rezultat trzech punktów, po wymęczonych trzech remisach na kolana nie powala, a Górnik jako jedyna drużyna Ekstraklasy jeszcze nie wygrał. Nie ma się co oszukiwać gramy najgorszą piłkę w lidze. Gdzie szukać nadziei? Może w atucie własnego boiska.

Górnik w grupie spadkowej zagra trzy mecze w roli gospodarza, a aż cztery na wyjeździe. Szczególnie w maju, gdzie intensywność spotkań jest duża, podróże mogą mieć bardzo duży wpływ. Oprócz Górnika walki o utrzymanie są pewne zespoły: Śląska Wrocław i Górnika Łęczna. Niektóre drużyny obecnie przebywające w grupie spadkowej mają jeszcze matematyczne szanse na awans do czołowej „8”, gdzie zostały tylko ostatnie dwa miejsca. Takie kluby to Korona Kielce (3% szans), Podbeskidzie Bielsko-Biała (12%), Wisła Kraków (19%), Lechia Gdańsk (28%).

Czego można być pewnym? Górnik rozpocznie zmagania w grupie spadkowej od meczu wyjazdowego i zakończy ligę w delegacji. Rywale oraz kolejność meczów mogą ulec jeszcze zmianie. Bardzo mało prawdopodobne, abyśmy jeszcze w tym sezonie doczekali się kolejnych Wielkich Derbów Śląska.

Terminarz Górnika w grupie spadkowej (stan na 28. kolejkę Ekstraklasy):
31 kolejka: Wisła Kraków – Górnik Zabrze, 16-17 kwietnia
32 kolejka: Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk, 20 kwietnia
33 kolejka: Podbeskidzie Bielsko-Biała – Górnik Zabrze, 23-24 kwietnia
34 kolejka: Górnik Zabrze – Korona Kielce, 30 kwietnia-1 maja
35 kolejka: Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze, 7-8 maja
36 kolejka: Górnik Zabrze – Termalica Bruk-Bet Nieciecza, 11 maja
37 kolejka: Górnik Łęczna – Górnik Zabrze, 14 maja

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments