Górnik II Zabrze. Podsumowanie okresu przygotowawczego

Kaszpir  -  5 marca 2019 19:38
0
2932

Wielkimi krokami zbliża się początek wiosennych zmagań drużyny rezerw Górnika Zabrze. Ostatnia kolejka rundy jesiennej została rozegrana 24 listopada, a start III-ligowych rozgrywek zaplanowano na drugi weekend marca. Zatem przerwa w ligowych zmaganiach wyniosła ponad 100 dni. Podopieczni Piotra Gierczaka wyjdą po raz pierwszy na boisko – by zmierzyć się o punkty – 9 marca.

Ponad trzy miesiące przerwy to kawał czasu na odpoczynek i odpowiednie przygotowanie formy zespołu. Trzeba jednak przyznać, że nasi III-ligowcy aż tak wiele nie odpoczywali. Po zakończeniu poprzedniej rundy rozegrali jeszcze trzy mecze sparingowe, a treningi zakończyli 17 grudnia. – Cały czas kontynuowaliśmy zajęcia i treningi. Chłopcy muszą być cały czas gotowi, gdy zajdzie taka potrzeba na przykład ze strony pierwszego zespołu. Stąd normalny tryb treningowy i mecze sparingowe, które rozgrywaliśmy. Tak naprawdę jesień skończyła się dla nas w połowie grudnia.- mówił trener Piotr Gierczak.

Mecze sparingowe po zakończeniu rundy jesiennej 2018 r.:

12:1 – Drama Zbrosławice; Miłek x3,  Kiklaisz x2, Zaradny x2, Żagiel, Wojdanowski, Cybulski, Fic, Baran
3:3 – Zespół złożony z testowanych piłkarzy; brak danych o strzelcach
6:3 – MKRS Czechowice-Dziedzice; Belica, Zaradny, Ściślak, Gałązkiewicz, Szkudlarek, Olszewski

Zawodnicy ponownie na zajęciach mieli spotkać się w drugiej połowie stycznia, co wcale nie oznacza, że do tego czasu próżnowali. – Chłopcy od trzeciego stycznia zaczynają przygotowywać się indywidualnie według wytycznych. Na wspólnych treningach spotykamy się za dwa tygodnie tj. 21 stycznia. Udamy się również na obóz 17 lutego, gdzie planujemy pracować przez kilka dni. Zagramy tam również dwie gry kontrolne. Na własne obiekty wracamy 23 lutego. – tak na początku roku przedstawiał plan przygotowań opiekun „dwójki”

Oprócz normalnych przygotowań przedsezonowych, III-ligowcy rozgrywali w tym czasie oczywiście gry kontrolne. W sumie aż czternastokrotnie zmierzyli się z rywalami z różnych szczebli rozgrywkowych. Podczas sparingów sztab szkoleniowy miał okazję szlifować założenia taktyczne oraz przyjrzeć się szerokiej kadrze, w której nie brakowało zawodników testowanych. Wiadomo jak to jest z aurą w tym czasie, mecze toczyły się w rozmaitych warunkach, zarówno w zimowej scenerii, jak i tej przypominającą bardziej wiosnę.

Najwięcej spotkań (8) zabrzanie zagrali z zespołami IV ligowymi, dwukrotnie zmierzyli się z drużynami klas niższych. Trzy razy Górnik miał możliwość sprawdzić się z rywalami występującymi wyżej. Całkiem dobrze rezerwy wypadły na tle drugoligowych, ROW-u Rybnik oraz Skry Częstochowa, osiągając rezultaty remisowe. Gorzej natomiast potoczył się sparing z Sandecją Nowy Sącz, występującą na co dzień w I lidze. Wysoką porażkę osłodził gol z rzutu karnego Daniela Smugi. Strzelec gola, jak wiemy, został w niedługim czasie wypożyczony do Wigier Suwałki.

Jak wiadomo nie od dziś, wyniki meczów kontrolnych wcale nie muszą się przekładać na ligę. Trenerzy zazwyczaj nie przywiązują większej wagi do rezultatów takich spotkań, jednak z założenia na boisko zawsze wychodzi się, by dążyć do pozytywnego rozstrzygnięcia. Patrząc na ogólny bilans sparingów 2019, to jest on właśnie całkiem pozytywny. Górnicy sześciokrotnie schodzili z boiska jako zwycięzcy, zanotowali pięć remisów i ponieśli trzy porażki. Zdobyli w tych spotkaniach łącznie 31 bramek, sami tracąc 19.

Najwyższe wygrane to, dwukrotnie 5:1, natomiast przegrana, z Sandecją 1:4. Bramkarze Górnika zdołali zachować cztery razy czyste konto. W ofensywie najskuteczniejsi byli Mateusz Cybulski oraz Konrad Zaradny. Z kolei Krzysztof Kubica oraz Adam Ryczkowski ustrzelili hat-tricki.

Wiosną nasza „dwójka” zmagać się będzie nie tylko na ligowym froncie. Zabrzanie awansowali także do finału Jatta Pucharu Polski Podokręgu Zabrze, w którym spotkają się z Gwarkiem Ornontowice, ale to nieco później.

Już w najbliższą sobotę (9 marca) Górnik II Zabrze rozegra swoje pierwsze wiosenne spotkanie o III-ligowe punkty. Odbędzie się ono na obiektach Sparty (godz. 15:00), a rywalem będzie zespół Rekordu Bielsko-Biała.