Górnik dostanie pieniądze od miasta!

kesera  -  16 kwietnia 2016 12:03
0
910

sesja

1,5 mln zł na podwyższenie kapitału klubu oraz 300 tysięcy na bieżącą działalność klubu: takie pieniądze dla Górnika Zabrze przekażą radni w najbliższy poniedziałek.

W lutym 2015 radni Zabrza przegłosowali miejskie gwarancje dla obligacji Górnika na kwotę 35 mln zł. Do końca 2024 roku papiery te zostaną wykupione w sumie za 48.315.575 zł. Na 2016 przewidziano z tej kwoty dokładnie 1.697.500 zł. – Na posiedzeniu Komisji Budżetowej otrzymaliśmy od skarbnika miasta oraz od prezesa klubu informację, że klub tę kwotę do banku wpłacił, ale teraz ją mu oddamy ze środków, które były przeznaczone właśnie na obsługę obligacji – mówi radny Łukasz Urbańczyk z Platformy Obywatelskiej. – Przypomnę, że podczas głosowania nad gwarancjami deklarowano, że klub będzie zdany na miasto przez dwa lata, a potem sam zacznie spłacać odsetki, tymczasem w czwartek usłyszeliśmy, że ten okres może zostać wydłużony do trzech, a może nawet pięciu lat (w okresie od 2017 do 2022 raty przekraczają 4 mln zł – przyp. red.).

Oprócz wspomnianej kwoty na podwyższenie kapitału klubu radni będą też przegłosowywać przekazanie Górnikowi 300.000 zł na bieżącą działalność. – Ta suma pozwoli nam na spokojniejszy oddech – komentuje wiceprezes klubu, Andrzej Pasek. – Zapewniam jednocześnie, że nie mamy żadnych długów, które stanowiłyby problem licencyjny.

Zastanawiająca jest różnica pomiędzy kwotą, która zostanie zwrócona klubowi, a tą na wykup obligacji. Wszystko wskazuje na to, że Górnik odzyska ją z nawiązką w drugiej połowie roku, gdy ma dojść do kolejnego podwyższenia kapitału. – Dla nas ze sprawą obligacji wciąż wiąże się wiele wątpliwości – nie ukrywa radny Urbańczyk. – Już teraz na przykład widać problemy z realizacją planu wpływów ze stadionu. Miasto go wybudowało i utrzymuje, tymczasem całe zyski z biletów trafiają do klubu. W dodatku poza meczem otwarcia frekwencja też nie pokrywa się z prognozami. Sesja Rady Miasta odbędzie się w poniedziałek.

Źródło: dziennikzachodni.pl
Foto: Roosevelta81.pl

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments