Gmina musi od nowa szukać pieniędzy na dokończenie budowy stadionu! Brakuje 60-70 milionów!

kesera  -  20 czerwca 2013 15:54
0
1047

stadion03_czerwiec2013
Okazuje się, że gmina Zabrze nie dysponuje pełną kwotą na sfinansowanie dobiegającej końca budowy (modernizacji) stadionu Górnika Zabrze! Fundusz inwestycyjny, z którym w sierpniu 2011 roku zawarto umowę na pożyczenie 162 mln zł na tę inwestycję (gmina miała spłacać ten dług przez piętnaście lat, począwszy od 2014 roku) nie wywiązała się w pełni ze swej obietnicy – przelała tylko 90 mln – informuje Głos Zabrza w swoim serwisie internetowym.

Wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą i gmina bez trudu zdobędzie pieniądze na dokończenie trzech trybun stadionu.

Sprawa wyszła na jaw przy okazji sporządzania przez firmę Fitch Ratings raportu finansowego o Zabrzu (sytuację miasta oceniono jako stabilną). W jego końcowym komunikacie znalazł się następujący ustęp: „Ryzyko związane z przebudową stadionu piłki nożnej wzrosło (…) ze względu na konieczność zmiany źródeł finansowania inwestycji. SovereignFund TFI SA, który zobowiązał się do dostarczenia 162 mln zł kapitałów do spółki stadionowej (SPV) odstąpił od umowy. W krótkim okresie SPV musi pozyskać pozostałe 60 mln zł do 70 mln zł”.

Wspomniany fundusz powiadomił gminę, że nie jest w stanie zdobyć pełnej kwoty już kilka miesięcy temu. – Chodzi o to, że osoby, które w funduszu zajmowały się naszą sprawą, opuściły tę firmę i założyły własny fundusz. Równocześnie podtrzymały wolę zdobycia pieniędzy na dalsze finansowanie inwestycji, mamy już od nich pisemną propozycję podpisania nowej umowy. Być może skorzystamy z tej oferty, ale mamy też inne możliwości, np. spółka Stadion może wyemitować obligacje, które objąłby bank Pekao SA. W każdym razie obecnie sytuacja na rynku bankowym jest dla nas korzystniejsza niż w chwili, gdy zawieraliśmy poprzednią umowę – podkreśla wiceprezydent Lewandowski. – Podsumowując: procedura pozyskiwania pieniędzy już trwa, chcemy sfinalizować ją do końca sierpnia.

Na korzyść gminy działa także fakt, że budowa jest… opóźniona. W związku tym płatności nie są jeszcze naglące i jak zapewnia Lewandowski gmina ma jeszcze wiele wolnych środków z tych 90 mln zł, które fundusz już jej wypłacił.

źródło: gloszabrza24.pl
foto: Kamil Dołęga/Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments