Galeria Sław przy dźwięku braw

W.  -  7 października 2018 19:36
5567

Piątkowy pojedynek z Lechem Poznań był bardzo dobrym widowiskiem, trzymającym w napięciu do ostatnich sekund. Dodatkowo mecz został uświetniony wyjątkowym wydarzeniem. Na stadion im. Ernesta Pohla zjechały legendy Górnika Zabrze, które przez lata pracowały nad budową ogromnej renomy 14-krotnego mistrza Polski.

Już przed meczem kibice zauważyli, że nad trybuną południową zamontowane zostały kolejne pamiątkowe plansze poświęcone takim piłkarzom jak Józef Wandzik, Ryszard Cyroń, Jan Urban, Henryk Bałuszyński, Andrzej Iwan, Tomasz Wałdoch, Tomasz Hajto, Jacek Wiśniewski i Adam Danch. Wszyscy zawodnicy zostali wybrani do Galerii Sław przez kibiców w głosowaniu internetowym.

W przerwie meczu na murawie stadionu pojawiła się większość uhonorowanych w ten sposób piłkarzy. Kiedy spiker przedstawiał po kolei każdą z postaci, na trybunach raz za razem rozlegały się gromkie brawa. Każdy z przybyłych zawodników otrzymał pamiątkową tablicę – mniejszą kopię swojego portretu zamontowanego na szczycie Areny Zabrze. Na koniec całej uroczystości do kibiców przemówił wzruszony Andrzej Iwan. Zaznaczył, że gra w Górniku była wspaniałym przeżyciem i życzył wszystkim, by obecna drużyna nawiązała do dawnych sukcesów.
Galeria Sław liczy już 16 postaci, a docelowo ma się w niej znaleźć 25 nazwisk. Pod koniec roku planowane jest odsłonięcie kolejnych plansz z podobiznami 9 zawodników, którzy w przeszłości budowali potęgę Górnika. Będą to Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń, Zygfryd Szołtysik, Jan Banaś, Andrzej Szarmach, Waldemar Matysik, Andrzej Pałasz, Ryszard Komornicki i Józef Dankowski. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że każdy z nich miał ogromne zasługi dla klubu z Roosevelta 81.

Koszt powstania całej Galerii Sław ponosi Stowarzyszenie Socios Górnik, które od dawna wspiera Klub. Zarząd stowarzyszenia wyszedł z inicjatywą uczczenia przypadającej w tym roku 70. rocznicy powstania klubu poprzez uhonorowanie najwybitniejszych postaci w jego historii. Z konta Socios przelano na ten cel ponad 50 tysięcy złotych. Członkowie zarządu i założyciele tego ruchu zgodnie podkreślają, że pielęgnowanie historii i przedstawianie jej nowemu pokoleniu kibiców jest niezwykle ważną, priorytetową sprawą.

Działając w myśl tej zasady, Socios Górnik wspomogło też zbiórkę środków na renowację grobów zmarłych legend 14-krotnego Mistrza Polski. Rano w dniu meczu na stronach internetowych stowarzyszenia pojawiła się nie tylko zachęta do wsparcia zbiórki organizowanej przez ośrodek Kibice Razem, ale i deklaracja przeznaczenia 1948 złotych na ten cel. Nieznacznie później obietnica została spełniona i przelew został zrealizowany. Dzięki nagłośnieniu akcji przez wszystkie grupy kibicowskie, sympatycy Górnika chętnie wrzucali do puszek pieniądze na ten cel.
Fani należący do Socios obiecują, że to jeszcze nie koniec. Przed grupą jeszcze wiele działań dotyczących zarówno historii, jak i przyszłości klubu! Górnik Zabrze zasługuje na jak najwięcej i może liczyć na ogromne wsparcie całej trójkolorowej rodziny. Żeby kolejne akcje mogły przynieść jeszcze lepsze skutki, stowarzyszenie zachęca kibiców do dołączenia w swoje szeregi – dzięki comiesięcznym składkom członków udaje się realizować kolejne interesujące projekty. Aby dołączyć do Socios Górnik, należy wypełnić deklarację członkowską przed dowolnym meczem przy Roosevelta 81 lub pobrać ją ze strony internetowej i po wypisaniu wysłać pocztą na adres stowarzyszenia.  Więcej informacji na temat działalności Socios znajduje się stronie internetowej Stowarzyszenia.

Źródło: Socios Górnik
Foto: Socios Górnik