Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu. Górnik siódmy w rankingu finansowym

Spark  -  24 września 2013 17:04
0
1004

ekstraklasa_pilkarskiego_biznesu
Mistrz Polski z sezonu 2012/2013 został zwycięzcą rankingu finansowego opublikowanego w piątej edycji raportu „Ekstraklasa piłkarskiego biznesu”. Górnik Zabrze uplasował się na siódmym miejscu. Publikację tradycyjnie przygotowali eksperci z firmy doradczej EY i spółki Ekstraklasa S.A., a dotyczy ona poprzedniego sezonu.

Legia po raz pierwszy zajęła najwyższą pozycję w rankingu finansowym. Do tej pory wygrywali go Lech Poznań (trzykrotnie) oraz KGHM Zagłębie Lubin (raz). Drugie miejsce w tegorocznym zestawieniu zajął Kolejorz, a trzecie Lechia Gdańsk. W raporcie „Ekstraklasa piłkarskiego biznesu” obok rankingu finansowego po raz pierwszy znalazły się kompleksowe dane o frekwencji na stadionach, oglądalności przed TV, medialności i skuteczności działań marketingowych wszystkich klubów najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Autorzy rankingu finansowego, oceniając kluby Ekstraklasy, wzięli w tym roku pod uwagę 7 kryteriów. Były wśród nich: wysokość przychodów, koszt zdobytego punktu (stosunek kosztów operacyjnych do liczby punktów zdobytych we wszystkich rozgrywkach), poziom dywersyfikacji przychodów, rentowność, obciążenie majątku zobowiązaniami, wskaźnik płynności i dynamika przychodów. Po nadaniu wskaźnikom odpowiednich wag powstał ranking osiemnastu zespołów – szesnastu występujących w Ekstraklasie w sezonie 2012/2013 oraz dwóch beniaminków sezonu 2013/2014.

Dominacja mistrzów Polski, Górnik Zabrze na siódmym miejscu

Legia Warszawa zdystansowała konkurencję przede wszystkim w najważniejszym z kryteriów finansowych – wysokości przychodów. Wyniosły one w 2012 r. 89,9 mln PLN i były aż o 36,9 mln PLN wyższe od wpływów drugiego w tej kategorii Lecha Poznań. Wysokie przychody Legii to między innymi zasługa gry w Lidze Europy (Legia grała mecze 1/16 finału Ligi Europy z sezonu 2011/2012) oraz sprzedaży zawodników: Ariela Borysiuka, Marcina Komorowskiego i Macieja Rybusa. Legia zdominowała też konkurencję w materii przychodów z transferów. Wyniosły one w 2012 r. ponad 23 mln PLN. Lech z tego tytułu uzyskał 18 mln, a Górnik 10. W przypadku żadnego innego klubu wpływy z transferów nie wyniosły więcej niż 5 mln PLN.

Siódmą pozycje w rankingu finansowym zajął Górnik Zabrze, systematycznie zwiększający przychody przez ostatnie dwa lata, głównie dzięki opłacalnym transferom. Górnik notuje dobrą pozycję w kryteriach wysokości i stabilności przychodów, a wysokie, piąte miejsce w tabeli za sezon 2012/2013v przy wydatkach poniżej średniej ligowej dało Górnikowi dobrą pozycję w kryterium kosztu zdobytego punktu. Rentowność Górnika, pomimo korzystnych finansowo transferów, jest niska, choć w tej kategorii zabrzanie znaleźli się w połowie stawki.

tabela_finansowa_2013

Cały raport można zobaczyć w tym miejscu.

źródło: Roosevelta81.pl/Ekstraklasa SA
foto: Ekstraklasa.org

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments