Aktualizacja regulaminu rozgrywek o mistrzostwo Ekstraklasy

Kris  -  2 lipca 2021 15:34
1
2043

Po decyzjach IFAB i UEFA, Polski Związek Piłki Nożnej działający na wniosek Zarządu Ekstraklasy S.A. dokonał aktualizacji regulaminu rozgrywek o mistrzostwo Ekstraklasy. Zmiany dotyczą możliwości przeprowadzania pięciu zmian oraz zasad klasyfikacji zespołów. Usunięty został punkt dotyczący bramek strzelonych na wyjeździe.

– Pod koniec maja Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) zezwoliła na dokonywanie pięciu zmian w trakcie meczu. W związku z tym na nasz wniosek Komisja ds. Nagłych PZPN przyjęła stosowną korektę w regulaminie rozgrywek o mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2021/2022. Oznacza to, tak jak w poprzednim sezonie, możliwość wymiany pięciu zawodników przez cały okres trwania meczu, w trakcie przerwy pomiędzy pierwszą a drugą połową i podczas nie więcej niż trzech przerw w grze – powiedział Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy S.A.

24 czerwca Komitet Wykonawczy UEFA zniósł zasadę „podwójnego” liczenia bramek zdobytych na wyjeździe. W ślad za tym, w polskich rozgrywkach ligowych również nastąpiła zmiana przepisów. Przy ustalaniu kolejności zespołów nie jest już brane kryterium bramek zdobytych u siebie i na wyjeździe w meczach dwóch zespołów.

– Do tej pory, w sytuacji, gdy równą liczbę punktów miały dwa zespoły, jednym z kryteriów była reguła, mówiąca że w przypadku równej liczby punktów i braku różnicy bramek, decydowała korzystniejsza różnica bramek w meczach pomiędzy tymi klubami. Uwzględniać trzeba było także zasadę UEFA o premiowaniu goli strzelonych na wyjeździe. Od sezonu 2021/2022 z regulaminu zniknie zapis premiujący „podwójne” liczenie goli strzelonych na stadionie gości i będą stosowane kolejne kryteria ustalania kolejności w tabeli – dodał Marcin Stefański.

Źródło: Ekstraklasa S.A.
Foto: Ekstraklasa S.A.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Zamieszanie z przepisami,de facto durnymi,które powinny obowiązywać od”zawsze”Błazenada UEFA!