Spark  -  5 kwietnia 2013 10:04
0
1157

tragedia_ibrox_1902
5 kwietnia to rocznica tragedii do jakiej doszło na Ibrox Park. W 1902 roku podczas meczu pomiędzy Anglia i Szkocją zginęło 25 osób.

Na spotkaniu międzypaństwowym Szkocja-Anglia, rozgrywanym w ramach  turnieju British Home Championship, 5 kwietnia 1902 roku na stadionie Ibrox Park pojawiło się około 70-80 tysięcy widzów (jak podają różne źródła). W 51. minucie meczu zawaliła się górna, drewniana część, trybuny zachodniej. Spanikowani kibice z dolnej części trybuny zaczęli uciekać na murawę, a mecz został przerwany na 20 minut. West Tribune Stand zawaliła się ze względu na ulewne opady deszczu minionej nocy, a wielu kibiców spadło na dół z wysokości około 12 metrów.

W sumie zginęło 25 osób, a ponad 500 zostało rannych. Rywalizacja na murawie zakończyła się remisem 1:1, ale mecz został unieważniony i powtórzony 3 maja 1902 roku w Birmingham na stadionie Villa Park.

W procesach sądowych przeprowadzonych po tragedii winą obarczano bezpośredniego wykonawcę stadionu Alexandera MacDougalla, który do budowy trybuny użył mniej trwałego drewna.  Oskarżano również Archibalda Leitcha, który zaprojektował stadion. Ostatecznie obydwu Panów uniewinniono.

źródło: iainduff.wordpress.com/wikipedia/Roosevelta81.pl