10 kart historii spadkowiczów z Ekstraklasy. Jak radzili sobie zdegradowani?

wondi  -  29 lipca 2016 07:20
0
1290

druzyna4_termalika_gornik_1516
Wszystkie drużyny w Ekstraklasie mają swoje ustalone mniejsze lub większe cele na kolejny sezon. Jednakże można śmiało stwierdzić, że każda drużyna chce w każdym sezonie wypaść jak najlepiej, pod względem przede wszystkim sportowym ale też marketingowym, frekwencyjnym czy transferowym. Bo przecież żaden uczestnik najwyższej klasy rozgrywkowej nie ma za zadanie spaść do niższej klasy rozgrywkowej.

Realia boiskowe dla niektórych drużyn są brutalne i po ostatniej kolejce następuję weryfikacja czy dana drużyna przypadkiem w kolejnym roku nie będzie uczestniczyła w I lidze. Niniejszym, przedstawię z perspektywy dziesięciu kart historii jak prezentowały się drużyny po upadku z Ekstraklasy. Czy potrafiły się szybko podnieść a może degradacja kończyła się rozwiązaniem klubu?
 
Sezon 2006/2007

Rozgrywki ciekawe nie tylko ze względu na to, co działo się na murawie, ale też przez ciemną stronę ligi. Już po przedostatniej (29.) kolejce okazało się, że Orange Ekstraklasę opuszczą: z ostatniego miejsca Pogoń Szczecin oraz zajmującą pozycję 15. Wisła Płock.

Dodatkowo ukarane zostały Arka Gdynia i Górnik Łęczna za udział w aferze korupcyjnej. Arka została zdegradowana o jedną klasę rozgrywką, natomiast Łęczna o dwie klasy. Arka Gdynia wróciła do Ekstraklasy już po roku, o dziwo z 4. miejsca dzięki kolejnym degradacjom klubów za korupcje. Wisła Płock zajęła 8 miejsce.
Pogoń Szczecin po nieudanym sezonie w Ekstraklasie wycofała się z rozgrywek i rozpoczęła start od IV ligi.
 
Miłym akcentem po sezonie I ligi było zdobycie króla strzelców przez naszą obecną gwiazdę reprezentacji, Roberta Lewandowskiego w barwach Znicza Pruszków.

Sezon 2007/2008
Spadają: Widzew ŁódźZagłębie Sosnowiec (zostało zdegradowane do I ligi, zaś ostatecznie spadło do II ligi w związku z zajęciem ostatniego miejsca w tabeli)Za udział w aferze korupcyjnej Zagłębie Lubin oraz Korona Kielce zostały zdegradowane o jedną klasę rozgrywką. Widzew Łódź – wygrywa I ligę ale ze względu na wiążącą decyzję związkowego trybunału piłkarskiego zostaje przeniesiony do niższej klasy rozgrywkowej. Wobec tego drużyna rozpocznie rozgrywki sezonu 2009/2010 ponownie w I lidze. Zagłebie Lubin – awansuje do Ekstaklasy po rocznej przerwie z 2 miejsca.

Sezon 2008/2009
Niestety, z ekstraklasy spada Górnik Zabrze z tak naszpikowaną nazwiskami kadrą jak Tomasz Hajto, Jerzy Brzęczek, Paweł Strąk, Adam Banaś czy Michał Pazdan wraz z trenerem Henrykiem Kasperczakiem na czele. Do grona spadkowiczów dołącza ŁKS Łódź.
 
Górnik Zabrze – po roku w I lidze wraca na należne mu miejsce. Awansuje również Widzew Łódź, który wygrywa sezon 2009/2010 w I lidze. ŁKS Łódź zajmuje 4. miejsce.
 
Sezon 2009/2010
Spadają: Odra Wodzisław Śląski Piast Gliwice. W sezonie 2010/2011 w rozgrywkach I ligi Piast Gliwice zajmuje 5. miejsce, natomiast Odra Wodzisław Śląski spada do II ligi z miejsca numer 17.
Awansują: ŁKS Łódź oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała (po raz pierwszy w historii).
 
Sezon 2010/2011
Spadają: Arka Gdynia i Polonia Bytom. W pierwszym sezonie I ligi Arka Gdynia zajmuje 7. miejsce a Polonia Bytom ledwo ratuje się przed strefą spadkową z jednym oczkiem więcej i ostatecznie zajmuję 15. miejsce.
Awansują: Piast GliwicePogoń Szczecin.
 
Sezon 2011/2012
Spadają: ŁKS ŁódźCracovia Kraków. ŁKS Łódź zostaje rozwiązany a Cracovia wraca po roku do Ekstraklasy wraz z Zawiszą Bydgoszcz.
 
Sezon 2012/2013

Polonia Warszawa zostaję rozwiązana i mimo 6. miejsca żegna się z Ekstraklasą. Dzięki temu zyskuje nasz rywal zza miedzy Ruch Chorzów i ostatecznie utrzymuje się w Ekstraklasie, choć zajął 15. miejsce. Do Polonii dołącza GKS Bełchatów, który zajął ostatnie miejsce i w kolejnym sezonie zagra w I lidze.

GKS Bełchatów – awansuje po roku gry na zapleczu ekstraklasy. Awansuje również Górnik Łęczna.

 
Sezon 2013/2014
Rozgrywki, w których po raz pierwszy po zasadniczych kolejkach dzielimy tabelę na grupę mistrzowską i spadkową.
 
Spadają: Zagłębie LubinWidzew Łódź. W kolejnym sezonie Zagłębie Lubin wygrywa I ligę i wraz z historycznym wyczynem Termaliki Bruk Bet Nieciecza awansują do ekstraklasy.
 
Widzew Łódź zajmuję 17. miejsce i żegna się z I ligą na rzecz gry w II lidze.
 
Sezon 2014/2015
Zanim przejdę do spadkowiczów, trzeba wspomnieć o dobrym wyniku Górnika, który kończy rozgrywki na 6. miejscu.
 
Spadają: GKS Bełchatów, Zawisza Bydgoszcz. Nie miała za bardzo pożytku I liga ze spadkowiczów, bowiem Zawisza zostaję rozwiązany, natomiast Bełchatów spada do II ligi.
Awans: Arka GdyniaWisła Płock.
 
Sezon 2015/2016
Spadają: Górnik Zabrze i Podbeskidzie Bielsko-Biała.
 
Niestety, przychodzi kres dla naszej drużyny i spadamy wraz z sąsiadami ze śląska do I ligi. O ile można powiedzieć, że z perspektywy całego sezonu z pewnością zasłużyliśmy na spadek, to w przypadku Podbeskidzia nie jest już to takie oczywiste. Drużyna po zasadniczych kolejkach zajmowała 9. lokatę.
 
Historia spadkowiczów pokazała, że należy się cieszyć ze spokojnego przygotowywania  naszej drużyny do inaugracji sezonu. Nie ma żadnych podtekstów, żeby Górnik był rozwiązany, zdegradowany, czy startował z ujemnym punktami na koncie, jak w przypadku innych spadkowiczów na przełomie ostatnich lat. Jeśli dodatkowo wrócimy do Ekstraklasy silniejsi sportowo, organizacyjnie jak np. Zagłębie Lubin, który po powrocie do elity reprezentuje Polskę w Europie, to chyba warto przełknąć ten jeden łyk porażki w postacie sezonu w I lidze, niż ciągle się tułać na granicy strefy spadkowej w Ekstraklasie.
 
Chciałbym sobie i wszystkim kibicom życzyć poniższego scenariusza.
Awans 2016/2017: GÓRNIK ZABRZE, GKS KATOWICE.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments