Z obozu rywala: Górnik Łęczna. Dobry start, ale co dalej?

Milo  -  27 lipca 2015 08:11
0
1094

leczna1_1415_

Górnik Łęczna po ciężkich bojach w zeszłym sezonie utrzymał się w ekstraklasie. Aby nie powtórzyć sytuacji z minionego sezonu zdecydowano się wzmocnić skład zawodnikami znanymi z polskich boisk. Pierwsze efekty były widoczne już w pierwszej kolejce, w której Górnik Łęczna pewnie ograł Ruch Chorzów.

Gwiazdą Górnika Łęczna jest zdecydowanie Fedor Cernych, ale każdy w klubie z Lubelszczyzny ma świadomość, że to mogą być jego ostatnie mecze w ekstraklasie. Napastnika w poniedziałkowym meczu z Górnikiem Zabrze będzie obserwował przedstawiciel Atalanty Bergamo, klubu z Serie A. W letnim okienku zdecydowano się pozyskać Bartosza Śpiączkę oraz Jakuba Świerczoka, którzy mają zapełnić ewentualną lukę po Litwinie. Letnią niespodzianką było na pewno pozyskanie Przemysława Pitrego, który odszedł z GKS-u Katowice. Klub z Łęcznej w letnim okienku zdecydowanie nastawił się na piłkarzy ofensywnych, aby nie powtórzyć błędów z poprzedniego sezonu.

Warto wspomnieć o tym, że aż trzech byłych piłkarzy zabrzańskiego Górnika jest obecnie w kadrze łęcznian. Grzegorz Bonin, Przemysław Pitry oraz Maciej Szmatiuk. Dwaj pierwsi zawodnicy mogą pochwalić się przyzwoitym dorobkiem w naszym klubie, natomiast Szmatiuk był w Zabrzu krótko i nie zaliczył żadnego oficjalnego spotkania w pierwszej drużynie. Natomiast jeśli chodzi o naszych piłkarzy to Łukasz Madej występował w Górniku Łęczna.

Łęcznianie w Zabrzu:
Grzegorz Bonin – (2008-11, 2013) 95 meczów/11 bramek
Przemysław Pitry – (2008-10) 51/6
Maciej Szmatiuk – (2000-01) – / –

Zabrzanie w Łęcznej:
Łukasz Madej – (2005) 17/1

Widownia w liczbach:
Wszystkie mecze zielono-czarnych w sezonie 2014/15 obejrzało ponad 74 tysięcy osób. Średnia frekwencja na spotkanie to ok. 4100, pojemność stadionu wynosi 7496 co oznacza, że zapełniał się w blisko w 55%. Na spotkaniach w Łęcznej w sumie pojawiło się 3297 kibiców gości, średnio 183 na mecz.

Prezes z sentymentem:

Prezes Górnika Łęczna Artur Kapelko ma wielki sentyment do Górnika Zabrze, pamiętając o jego znakomitych osiągnięciach na arenie krajowej i międzynarodowej. Podczas ostatniej wizyty zabrzan w Łęcznej, prezes uhonorował prezentami Stanisława Sętkowskiego, wiernego kibica Górnika Zabrze.

Transfery:

Przyszli: Adrian Basta (GKS Bełchatów), Jan Bednarek (Lech Poznań), Leândro (Korona Kielce), Grzegorz Piesio (Dolcan Ząbki), Przemysław Pitry (GKS Katowice), Kamil Poźniak (GKS Bełchatów), Bartosz Śpiączka (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Jakub Świerczok (Zawisza Bydgoszcz), Łukasz Tymiński (Jagiellonia Białystok)

Odeszli: Miroslav Božok (Arka Gdynia), Filip Burkhardt (GKS Katowice), Josu, Patrik Mráz (Piast Gliwice), Filipp Rudik (Szachtior Soligorsk), Sebastian Szałachowski, Wołodymyr Tanczyk (Olimpik Donieck)

Statystyki:

– W 1. kolejce ekstraklasy Górnik Łęczna na wyjeździe pokonał Ruch Chorzów 2:0.
– W poprzednim sezonie Górnik zajął 14. miejsce w ekstraklasie
– Na własnym stadionie bilans Łęcznej w minionym sezonie to 7 zwycięstw, 7 remisów i 4 porażki.
– Najdroższym piłkarzem w Łęcznej jest Fedor Cernych, który jest wyceniany na ok. 2,5 mln zł.
– Najstarszy w zespole z Łęcznej jest bramkarz Sergiusz Prusak, który ma 36 lat.

WYPOWIEDZI:

Przemysław Pitry (Pomocnik Górnika Łęczna): – Bardzo mocno przygotowujemy się do meczu z Górnikiem. Zabrzanie to bardzo niewygodny rywal. Górnik pokazał, że potrafi wygrać z każdym zespołem, dlatego ten mecz będzie dla nas bardzo ciężki.

Tomislav Bozic (obrońca Górnika Łęczna): Mamy bardzo dobrą atmosferę w zespole. Widzieliśmy mecz Górnika z Wisłą, w tym spotkaniu zabrzanie zagrali bardzo szybko i bardzo dobrze się zaprezentowali. Z pewnością będzie to dla nas bardzo ciężki mecz.

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: gornik.leczna.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments