Z cyklu Nasze Synki: Jesus Jimenez

PeCet  -  6 sierpnia 2025 06:30
0
438

Kilka tygodni temu piłkarską Polskę obiegła informacja o powrocie Jesusa Jimeneza do PKO BP Ekstraklasy.

31-letni napastnik związał się umową z Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Będzie reprezentował barwy popularnych „słoni” do końca czerwca 2027 roku. Swoją przygodę z polską ligą Jimenez zaczynał w 2018 roku, kiedy to został sprowadzony do klubu z Roosevelta z hiszpańskiej Talavera de la Reina, która grała wtedy w 3 lidze.

Górnik Zabrze (2018-2022)


Początki piłkarza w Zabrzu przebiegały pod znakiem problemów z aklimatyzacją. Hiszpan miał kłopot z odnalezieniem się w nowym miejscu. Potem było już dużo lepiej. Napastnik odblokował się i występował przy Roosevelta z powodzeniem aż 4 sezony. Rozegrał w tym czasie w barwach Górnika 134 mecze (we wszystkich rodzajach rozgrywek), strzelił 43 gole i asystował przy 25 bramkach swoich kolegów.

Po odejściu z Zabrza w lutym 2022 roku Jimenez nie zagrzał miejsca w żadnym klubie. W każdym sezonie występował w innych barwach.

Toronto FC (2022-2023)


Początek w kanadyjskim zespole był dla napastnika bardzo udany. Świetnie dogadywał się na boisku z hiszpańskim pomocnikiem Alejandro Pozuelo. Ich współpraca zaowocowała aż 7 golami w 8 meczach i wysoką pozycją Jimeneza w klasyfikacji strzelców MLS.

Niestety wszystko zmieniło się wraz z odejściem Pozuelo, który w lipcu 2022 przeniósł się do Inter Miami CF. Hiszpański napastnik zaczął mieć problemy z dochodzeniem do sytuacji. Pojawiły się głosy, że jest jednowymiarowy i przewidywalny. W Toronto FC Jimenez rozegrał w sumie 37 meczów (we wszystkich rodzajach rozgrywek), strzelił w nich 10 goli i zaliczył 4 asysty.

FC Dallas (2023-2024)


W lutym 2023 doszło do wymiany zawodników pomiędzy klubami Toront FC i FC Dallas (Teksas, USA). W jedną stronę powędrował Jesus Jimenez, a w drugą wychowanek drużyny z Dallas 23-letni środkowy pomocnik Brandon Servania.

– Chcieliśmy sprowadzić do składu kolejnego ofensywnego zawodnika. Jesus to doświadczony zawodnik z udokumentowanym dorobkiem strzeleckim w lidze. Czuliśmy, że Jimenez będzie bardzo dobrym uzupełnieniem naszej grupy – komplementował hiszpańskiego napastnika dyrektor techniczny Andre Zanotta.

Niestety przygoda z FC Dallas nie była udana. Jimenez rozegrał w barwach amerykańskiego zespołu 23 spotkania ligowe i zaliczył jedynie 2 asysty. Nie strzelił żadnego gola.

OFI Kreta (2024)


Epizod Jimeneza w Grecji trwał około pół roku. Piłkarz pojawił się na Krecie w lutym 2024 roku, a ostatni mecz rozegrał pod koniec sierpnia tego samego roku. Rozegrał 6 meczów i strzelił jednego gola w meczu przeciwko słynnemu Panathinaikosowi Ateny (2:2).

Kerala Blasters (2024-2025)


Z gorącej Krety hiszpański napastnik trafił do Indii. W barwach Kerala Blasters zadebiutował 15 września 2024, w meczu przeciwko Punjab FC i od razu strzelił gola. Wyglądało na to, że napastnik odzyskał dawną skuteczność. Dzięki trafieniu w sześciu kolejnych spotkaniach stał się pierwszym w historii klubu zawodnikiem z takim osiągnięciem w Indian Super League. W sumie w 20 meczach w barwach klubu z Koczin zdobył 12 goli i zaliczył 1 asystę.

W lipcu 2025 roku Jesus Jimenez otrzymał ofertę powrotu do Polski, z której skorzystał.

Podsumowanie


Postanowiłem (z lekkim przymrużeniem oka) policzyć dystans, jaki w prostej linii piłkarz przebył w latach 2022-2025.

Zabrze – Toronto 6 921 km
Toronto – Dallas 1 937 km
Dallas – Heraklion 10 325 km
Heraklion – Koczin 5 873 km
Koczin – Nieciecza 6 739 km

W sumie 31 795 km! Historia zatoczyła więc ogromne koło.

Czy hiszpański napastnik odnajdzie pod skrzydłami dawnego trenera to, czego często bezskutecznie szukał w dalekich ligach? Będziemy się bacznie przyglądać występom naszego byłego snajpera.

Życzymy mu wszystkiego co najlepsze, ale tylko w meczach z innymi niż Górnik rywalami!

Źródło: Sofascore, Transfermarkt, WikiGórnik
Źródła YouTube: Ekstraklasa, Major League Soccer, Kerala Blasters
Foto: Roosevelta81.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze