W sezonie 2019/2020 zmieni się regulamin Ekstraklasy

W.  -  18 lipca 2019 16:46
0
6526

Nowy sezon PKO Ekstraklasy zainaugurowany zostanie w najbliższy piątek (19 lipca). Tegoroczne rozgrywki rozpoczną się w Gdyni, gdzie miejscowa Arka zmierzy o pierwsze ligowe punkty z Jagiellonią Białystok. Nowy sezon oprócz wielkich piłkarskich emocji niesie również istotne zmiany regulaminowe, które zostały przyjęte i zatwierdzone przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Pierwsza, a zarazem najważniejsza kwestia dotyczy zmiany formuły rozgrywek. W sezonie 2019/2020 z Ekstraklasy spadną aż trzy drużyny, czyli jedna więcej niż do tej pory. Degradacja czeka kluby, które na finiszu rozgrywek uplasują się na miejscu 14-16. Tym samym trzy zespoły z pierwszej ligi zapewnią sobie awans do najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej. Drużyny, które zajmą pierwszą i drugą lokatę w Fortuna Lidze awansują bezpośrednio, zaś o grę w Ekstraklasie w barażach zawalczą kluby z miejsc 3-6. W spotkaniach barażowych przewidziany został tylko jeden mecz, którego gospodarzem będzie drużyna zajmująca wyższą pozycję w tabeli. W pierwszym spotkaniu barażowym zmierzy się trzecia i szósta drużyna, w drugim meczu naprzeciwko siebie stanie czwarta i piąta pierwszoligowa drużyna. Zwycięzcy tych pojedynków 10 czerwca 2020 roku zagrają ze sobą o prawo występu w PKO Ekstraklasie w sezonie 2020/2021.

Kolejny punkt zmian zawiadamia o konieczności wystawienia w podstawowym składzie przynajmniej jednego młodzieżowca, który musi przebywać na boisku przez pełne 90 minut. Oczywiście zawodnik może zostać zmieniony, jednak musi zostać zastąpiony innym młodzieżowcem, czyli zawodnikiem urodzonym nie wcześniej niż 1 stycznia 1998 roku, posiadającym polskie obywatelstwo. W przypadku kontuzji młodzieżowego zawodnika występującego na pozycji bramkarza, niezdolnego kontynuować gry, drużyna może zastąpić go bramkarzem, który nie spełnia kryterium wieku. Taryfa nie obowiązuje, gdy kontuzji dozna zawodnik występujący na innej pozycji, wówczas musi on zostać zastąpiony młodzieżowcem. Jeżeli szkoleniowiec nie dysponuje takim piłkarzem, drużyna powinna kontynuować grę w pomniejszonym składzie. Każda próba wymiany zawodnika młodzieżowego na piłkarza, który nie spełnia odpowiednich wymagań i gra w pełnym 11-osobowym składzie, uznana zostanie za wprowadzenie na boisko gracza nieuprawnionego, a zawody zostaną zakwalifikowane jako walkower, z korzyścią dla drużyny przeciwnej.

Nowy regulamin przewiduje też zwiększenie ilości zawodników przebywających na ławce rezerwowych z siedmiu do dziewięciu osób. Meczowa osiemnastka wzrośnie więc do dwudziestu piłkarzy stanowiących kadrę zespołu. Oprócz zawodników rezerwowych ujętych w protokole, na ławce przebywać może pierwszy trener zespołu, jak również sześciu oficjalnych przedstawicieli klubu, spełniających określone przez PZPN funkcje.

Jedną z bardziej istotnych zmian wprowadzonych od nowego sezonu jest zwiększenie kar dyscyplinarnych wobec wspomnianego wcześniej sztabu szkoleniowego. Dotychczas arbiter mógł odesłać na trybuny szkoleniowca, który jego zdaniem zachowywał się nieodpowiednio. Od nowego sezonu sędzia główny dysponował będzie wobec trenerów i sztabu podobną gamą kar, jaką stosuje wobec przebywających na murawie zawodników, skutkującą wykluczeniem i niemożliwością wpływania na dalszy przebieg zawodów.

Wraz z nowym sezonem całkowicie zniesiony zostanie natomiast obowiązujący do tej pory limit, nakładający na kluby możliwość posyłania na boisko maksymalnie dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej. W sezonie 2019/2020 oraz następujących go latach kluby mogą wystawiać do gry dowolną liczbę obcokrajowców potwierdzonych i uprawnionych do gry przez Ekstraklasę S.A.

Drobnej korekcie ulegnie też pora rozgrywania ligowych pojedynków. W piątki mecze rozpoczną się o godzinie 18:00 i 20:30. Sobotnie spotkania odbędą się o pół godziny wcześniej niż dotychczas, czyli o 15:00, 17:30 i 20:00. Podobnie jak poprzedniego dnia także i w niedzielę pierwszy gwizdek sędziego usłyszymy punktualnie o godzinie 15:00 i 17:30, dodatkowo tego dnia niektóre spotkania swój początek będą miały o godzinie 12:30. Ponadto tylko piętnaście spotkań ligowych w trakcie całego sezonu zostanie rozegranych w poniedziałek o stałej godzinie 18:00.

Źródło: Roosevelta81.pl/pzpn.pl/ekstraklasa.org
Foto: Ekstraklasa S.A. / Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments