VAR! Mistrzostwo dla Górnika Zabrze!

wondi  -  30 maja 2018 18:36
0
37304

Trwa weryfikacja…..i okazuje się, że gdyby Lotto Ekstraklasa oprócz zdobytych punktów brała inne aspekty pod uwagę to mistrzostwo sezonu należałoby do Górnika Zabrze!

Pro Junior System
Przypomnijmy, że system ten powstał by promować wychowanków i młodzieżowców. PZPN na koniec sezonu wypłaci klubom proporcjonalnie wyliczoną kwotę do ilości minut spędzonych na boisku przez młodziaków w pierwszych zespołach. Jak powszechnie wiadomo trener Marcin Brosz stawia mocno na młodzież. Dzięki temu Górnik Zabrze zajął 1. miejsce wśród klubów ekstraklasy zdobywając 9888 punktów, następny był Lech Poznań z dorobkiem 8596 punktów natomiast 3 miejsce zajęło Zagłębie Lubin z 5410 punktami. Wynik ten przełoży się na dodatkowy wpływ kwoty 1,4 MLN zł na konto Górnika.

Frekwencja
Średnia frekwencja na meczach Górnika w Zabrzu to 18 344 widzów (stan na 36 kolejkę). Co daje drugą lokatę w oficjalnym zestawieniu, zaraz za Lechem Poznań (20 329 widzów). Warto wspomnieć, że przez wysoko zajęte miejsce Lecha w rundzie zasadniczej miał on jednak więcej meczów „u siebie” w rundzie finałowej niż Zabrzanie. Jeśli dołożyć do tego pojemność stadionu to wydaje się, że najbardziej wymiernym wskaźnikiem frekwencyjnym okaże się procent zapełnienia stadionu. A w tym przypadku Górnik nie miał sobie równych i z pewnością górowałby w tej klasyfikacji. Dodatkowo mecz z najwyższą frekwencją Lotto Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 był z udziałem naszej drużyny, 30. Kolejka Lech Poznań – Górnik Zabrze 36 941 tys. widzów. Generalnie w klasyfikacji TOP10 meczów z najwyższą frekwencją aż w 5-ciu grał Górnik (3x z Lechem, 2x Legią). Wniosek nasuwa się jeden: ludzie przychodzili na inne stadiony dla zabrzańskiej młodzieży.

Nagrody Indywidualne
Górnik Zabrze wniósł ze sobą do ekstraklasy powiew świeżości. O ile w Zabrzu nazwiska piłkarzy są znane wszystkim, od przedszkolaków przez pracujących na „gróbie”, na sklepowych ekspedientkach kończąc to dla przeciętnego widza ekstraklasy była to jedynie wielka niewiadoma. Tak oto z hukiem dali się poznać z najlepszej strony Kądzior, bracia Wolsztyńscy, Loska, Żurkowski, Angulo, Suarez czy odświeżeni Kurzawa i Koj. Nie dziwota więc, że na zespół posypało się dużo nominacji do nagród sezonu i gdyby tak za każdą nominacje drużyna dostawała punkt to zyskalibyśmy ich aż 8 deklasując rywali,  drugi zespół z najwięcej nominacjami to mistrz Polski z ilością 4 nominacji. Na samej gali ekstraklasy zgarnęliśmy tytuł najlepszego trenera ekstraklasy (Marcin Brosz), najlepszy pomocnik (Rafał Kurzawa) i odkrycie sezonu (Szymon Żurkowski).

Puchar Polski
Zabrzanie pieli się w drabince rozgrywek pucharu polski aż miło. Do czasu spotkania rewanżowego z Legią, w sercach kibiców cały czas były nadzieje na finał na Stadionie Narodowym, niemniej po dobrym spotkaniu musieliśmy uznać wyższość rywali. Ostatni raz Górnicy grali w finale Pucharu Polski w sezonu 2000/2001 co oznacza duży oczekiwany sukces od lat.

Liga Europejska
„Górnik Zabrze ma puchary, hej!”. Europa po 23 latach wraca do Zabrza. I to nie są czary, możemy w drugiej rundzie kwalifikacyjnej natknąć się na dwu-mecz z naszymi braćmi ze Splitu. Z pewnością byłoby to ogromne święto piłkarskie dla naszego regionu i wszystkich sympatyków Górnika oraz Hajduka. Sama szansa pokazania się na arenie międzynarodowej to kolejny długo oczekiwany sukces dla naszego zespołu.

Górnikowi kibicuję blisko 16 lat i z dumą mogę powiedzieć, że to najlepszy sezon jaki przeżyłem. Nie dane było mi oglądać jak drużyna zdobywa mistrzostwo polski, podnosi krajowy puchar czy rywalizuje ze światowymi potęgami. Dlatego patrzę dziś już pozytywnie w przyszłość i wiem, że słowa Marcina Brosza kiedy przychodził do Górnika nie były tylko prostym sloganem czy pustym zdaniem: „Naszym głównym celem jest odbudowa marki Górnik Zabrze, prestiżu klubu. Chcemy wspólnie to budować”.

Dziękujemy trenerze za dotrzymanie słowa. Mamy nadzieję, że ubiegły sezon stanowi zaczątek działań w budowie czegoś pięknego i trwałego zarazem. Obyśmy w następnym sezonie mieli znów miliony powodów do wzruszeń, radości, dumy i zwycięstwa!

TEKSTY PUBLIKOWANE W DZIALE “OKIEM ŻABOLA” SĄ PRYWATNYMI OPINIAMI AUTORA

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments