Sylwetka piłkarza: Valeriane „Vako” Gvilia. Wiosenne odpalenie?

Kaszpir  -  13 stycznia 2019 15:19
0
10448

W piątek Górnik Zabrze potwierdził dwa transfery, słowackiego bramkarza Martina Chudego oraz Gruzina Valeriana Gviliego. Obaj zawodnicy mają zwiększyć rywalizację na treningach, ale przede wszystkim wnieść jakość oraz doświadczenie do młodego zespołu Marcina Brosza. Pozyskani piłkarze nie są z tzw. dużymi nazwiskami, chcemy zatem przybliżyć nieco przebieg ich dotychczasowej kariery. Drugim piłkarzem, którego sylwetkę przybliżamy to Vako Gvilia.

Valeriane Gvilia jest środkowym pomocnikiem, karierę rozpoczynał w Metaliście Charków w zespołach juniorskich. W dorosłej piłce pierwsze kroki stawiał z kolei w Metalurgu Zaporoże. Przygodę z piłką kontynuował na Białorusi w takich drużynach jak FK Mińsk oraz BATE Borysow. Z tym ostatnim zdobył dwukrotnie mistrzostwo kraju oraz Superpuchar.

 

Następnie trafił do szwajcarskiego FC Luzern. Początki miał obiecujące, jednak jesienią 2018 roku grał coraz mniej, stąd chęć zmiany otoczenia.

Valerian Gvilia reprezentacyjną karierę rozpoczął od młodzieżowej kadry…Ukrainy. Szybko jednak dostał powołanie z gruzińskiej federacji i trafił do młodzieżówki Gruzji. Wkrótce trafił do pierwszej reprezentacji w której zadebiutował 6 października 2016 roku przeciwko Irlandii (porażka Gruzji 0:1). Był to mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata Rosja 2018. W tych samych rozgrywkach zdobył pierwszego gola w kadrze. Przeciwko Austrii, Vako popisał się precyzyjnym uderzeniem dając prowadzenie swojemu zespołowi. Ostatecznie spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

Gol z Austrią (5.09.2017) w El. MŚ Rosja 2018

https://www.facebook.com/GviliaVako/videos/366214320571554/

Gruzja nie zdołała się zakwalifikować na rosyjski mundial, Vako z czasem stawał się coraz ważniejszym ogniwem w narodowym zespole. Jesienią 2018 roku wystąpił we wszystkich meczach nowo utworzonej Ligi Narodów. W podzielonej na cztery grupy LN Gruzja trafiła do najsłabszej grupy D. Gruzini wygrali ją bezapelacyjnie odnosząc pięć zwycięstw i tylko raz remisując. Gvilia wystąpił we wszystkich sześciu spotkaniach, będąc początkowo zmiennikiem, by w trzech ostatnich meczach rozpoczynać w pierwszej jedenastce. Co więcej, Vako zdobył swoją drugą reprezentacyjną bramkę w pojedynku z Łotwą.

Gol z Łotwą (16.10.2018) w Lidze Narodów

https://www.facebook.com/GviliaVako/videos/295136707990144/

Ostatnie miesiące Gviliego przebiegały dwutorowo. Z jednej strony obsuwka formy w piłce ligowej, za to coraz mocniejsza pozycja w reprezentacji Gruzji. – Ostatnio trochę mniej grał w klubie, a bardzo zależy mu na regularnych występach, bo jest etatowym reprezentantem Gruzji. Chciał do nas przyjść, wierzymy, że wiosną będzie ważną postacią zespołu. – tak pokrótce scharakteryzował jego transfer Artur Płatek. Można się zgodzić z tymi słowami, zapowiada się, że na Roosevelta trafił ciekawy zawodnik. Tak więc czekamy na wiosenne odpalenie.

Poniżej przedstawiamy Valeriane Gvilia highlights.

Źródło: Roosevelta81.pl/transfermarkt.pl
Foto: Facebook/Vako Gvilia
Wideo: Youtube/Otari Bakhutasvili

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments