Pojemność starego stadionu wynosiła 17 722 miejsc w tym 11 722 siedzących, w tym około 3 020 krzesełek. Przed rozpoczęciem wyburzeń należało wpierw odciąć prąd i inne instalacje, zdemontować wyposażenie, całą stolarkę i ślusarkę, rozebrać konstrukcje dachu oraz pozostałe elementy obiektu przeznaczonego do rozbiórki. W ramach budowy nowego stadionu Górnika Zabrze do wyburzenia przeznaczone zostały poniższe obiekty:
– trybuna główna
– trybuny ziemne
– budynek klubowy
– maszty oświetleniowe boiska głównego. Zlokalizowane były poza trybunami w narożach boiska. Posiadały moc 1600 luxów. Maszty po wschodniej stronie obiektu oświetlały również dodatkowo boiska boczne. Zostały one zbudowane ze stali, a ich przekrój poprzeczny to dziesięciobok oparty na elipsie z osiami u podstawy o długościach 3,0 i 2,64 metrów. Ciężar jednego masztu wynosił 21 741 kilogramów, a ich wysokość sięgała 42,80 metrów.
– maszty oświetleniowe boisk bocznych miały wysokość około 22 metrów.
– tablica świetlna
– garaże, warsztaty, szatnie, pralnia
– stacje transformatorowe
– sanitariaty
– budynki przy bramie wschodniej
– kasy
– zbiornik retencyjny (przeniesiony tymczasowo za trybunę północno-zachodnią)
– pompownia
– budka strażnika
– hala lekkoatletyczna
Hala lekkoatletyczna z garażami
Na przełomie sierpnia i września 2012 roku, odbyły się prace wyburzeniowe części hali lekkoatletycznej, która znajdowała się w południowo-zachodniej części kompleksu sportowego. Powstała ona w latach 70-tych ubiegłego wieku. Na całość hali składały się: kryta bieżnia, garaż, sala gimnastyczna z siłownią oraz budynek socjalno-biurowy. Długość kompleksu wynosiła prawie 146 metrów.
Wchodząc na teren stadionu, pomieszczenie krytej bieżni możemy poznać po charakterystycznej byrle, mianowicie jej długość to około 120 metrów, a szerokość 12,59 metra. Wysokość sięgała około 5 metrów. U jej końca po prawej stronie znajdują się dwa garaże o łącznej długości 15 i szerokości 11,6 metrów.
Idąc dalej, kiedyś zobaczylibyśmy salę gimnastyczną, którą swoją przestrzeń po połowie dzieliła z siłownią. Łączna długość sali to prawie 17,5 metra. Jej szerokość sięgała około 23 metrów.
Budynek biurowo-socjalny posiadał piwnicę, w której według projektu były magazyny oraz kotłownia, parter z szatnią i powierzchnią biurową oraz pierwsze piętro, gdzie znajdowały się gabinet odnowy, szatnia oraz pokój lekarski. Długość tej części budynku to prawie 6,5 metra, o szerokości takiej samej jak sala gimnastyczna, natomiast ich wysokość to około 10 metrów, przy czym pomieszczenia biurowo- socjalne były ciut niższe.
Podczas wspomnianej rozbiórki, wyburzono najwyższą część kompleksu – salę gimnastyczną – oraz pomieszczenia socjalno-biurowe. Wszystkie elementy hali sportowej opisane powyżej są przeznaczone do rozbiórki.
Trybuna główna
Główna trybuna z 1934 roku ma 59,64 metrów długości i ponad 16 metrów szerokości. Należy uwzględnić, że podano tylko wymiary pomieszczeń, gdyż cała trybuna zachodnia w pewnej części jest osadzona na wale ziemnym. Kiedyś pełniła funkcję budynku klubowej dyrekcji. A jak wyglądała? Możemy to zobaczyć na starych fotografiach w tym miejscu. Wysokość trybuny od podłoża do najwyższego punktu dachu, podtrzymywanego przez 8 żelbetowych filarów, sięga około 8,5 metra. Zachowało się jeszcze kilka oryginalnych elementów z pierwotnego wyglądu tej budowli. Jednym z nich są metalowe obręcze, które podtrzymywały kiedyś maszty z flagami powiewającymi nad stadionem. Można je znaleźć na elewacji zachodniej.
Parter
Hol główny ma szerokość ponad 8 metrów. Po lewej stronie skrzydła trybuny znajdują się pomieszczenia dla piłkarzy Górnika, a po prawej dla drużyny przyjezdnej. Na wprost znajduje się tunel wyjściowy dla piłkarzy, po bokach którego znajdują się pomieszczenia gospodarcze. Według starych planów trybuny w części dla gospodarzy obiektu znajdziemy: szatnie trenerów, natryski, dwie szatnie dla zawodników (w tym jedna na 30 osób), pomieszczenie odnowy biologicznej z dwoma basenami, natryskami oraz sauną. Idąc dalej w kierunku północnym natkniemy się na siłownię, pomieszczenie masażu suchego oraz kotłownie.
Prawa strona trybuny głównej to pomieszczenia dla piłkarzy drużyny gości oraz cześć magazynową. Według planów, znajduje się tutaj: szatnia sędziów dla 8 osób (obecnie jest przeniesiona do wydzielonego pomieszczenia holu głównego), szatnia gości dla 30 osób, pomieszczenie masażu suchego, natryski, magazyny, pomieszczenie techniczne, pokój antydopingowy oraz sklep kibica.
Piętro I
Wchodzimy po schodach na pierwsze piętro trybuny, gdzie znajdują się pomieszczenia biurowe. Warto nadmienić, że klatki schodowe znajdujące się symetrycznie w obu skrzydłach obiektu, zachowały jeszcze oryginalny wystrój z lat 30-tych ubiegłego wieku. Piętro charakteryzuje się jedenastoma szatniami, w tym jedną dla trenerów. Znajdziemy tutaj również natryski, magazyny, pomieszczenie sprzątaczek, kuchni oraz dwa tarasy, które ulokowane są nad sklepikiem kibica oraz siłownią. Z piętra możemy wejść na trybuny, których najwyższy stopnień sięga ponad 6,5 metra, oraz poprzez salę pucharową, do budynku klubowego.
Budynek klubowy
Zbudowano go w 1977 roku. Tutaj znajdziemy najbardziej cenne miejsce na naszym stadionie. To sala pucharowa, która mieści w sobie wszystkie trofea jakie wywalczył Górnik Zabrze. Wejście do niej sprawia, że mamy „gęsią skórkę”. Budynek ma ponad 61 metrów długości oraz 6 szerokości. Łącznik pomiędzy trybuna główną a budynkiem klubowym, w którym znajdują się puchary oraz odbywają się konferencje prasowe, ma wymiary około 16 na 7 metrów.
Piętro
Po wyjściu z trybuny i przejściu przez salę pucharową znajdziemy się w holu. Po lewej stronie, według projektu, znajdziemy 15 pokoi dla pracowników klubu. Natomiast po stronie prawej znajdują się: pomieszczenia sanitarne, księgowość, kasa, sekretariat, szwalnia, pomieszczenia sekretarzy, trenerów, instruktorów oraz działaczy. Wracając do holu, schodzimy schodami w dół na parter.
Parter i piwnica
Stojąc twarzą do drzwi wejściowych, po prawej stronie znajdują się magazyn oraz bufet. Ten drugi już nie istnieje, w jego miejscu zrobiono pomieszczenia dla prasy. Z kolei lewa część budynku to kuchnia, pokoje i łazienka. Schodząc do piwnicy, według projektu, można zobaczyć: suszarnię, pralnię, archiwum, magazyn sprzętu oraz kotłownie.
źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl