Stadion to nie tylko czwarta trybuna!

Pionek  -  6 września 2017 18:27
0
13183

Ile razy w ostatnim czasie wspominano o konieczności budowy ostatniej trybuny na zabrzańskim stadionie. Problem jest tylko jeden stadion to nie tylko czwarta trybuna. Stadion w Zabrzu miał być wyjątkowy. Nie tylko pod względem licznej frekwencji na każdym meczu, ale miał być kompleksem rekreacyjno-sportowym, na którego zagospodarowanie miał składać się hotel, pasaż handlowy, restauracja, pub oraz boiska treningowe.

Brakuje trochę dalszego rozwinięcia tej budowli i jej odpowiedniego wykorzystania. Wokół stadionu miały być oddane do użytku dwie duże strefy inwestycyjne, z myślą postawienia hotelu, centrum handlowo-usługowego, kliniki sportowej lub centrum konferencyjnego. Aktualnie teren służy jako ogromny parking. Co do parkingu to na pewno przydałaby się modernizacja parkingu przy ul. Roosevelta, gdyż w niektórych miejscach dziury są tak wielkie, że można koło urwać. Oczywiście leży to w gestii miasta, lecz parking użytkują kibice przyjeżdżający na mecz i wypada, żeby klub również w mieście o taką modernizacje zawalczył. W dodatku już teraz brakuje miejsc parkingowych, a walka o miejsce będzie jeszcze większa, gdy zostanie ukończona modernizacja. W Ekstraklasie mamy wyłączony parking za starą trybuną, gdyż zarezerwowany jest on dla kibiców gości, którzy tylko dwa razy wypełnili go w znacznym stopniu. Mam na myśli mecz z Legią i Wisłą Kraków. Na pozostałych meczach ogromny teren (co ważne tuż przy stadionie) jest pusty, a w konsekwencji marnowany.

Pasaże handlowe przy Arenie od strony ul. Roosevelta miały być wykorzystane. Tymczasem od pojawienia się siłowni i fitness ponad rok musieliśmy czekać na otwarcie kolejnego pasażu, którym okazał się klubowy sklepik, za który z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować i pogratulować fantastycznego miejsca, sklepik wygląda dokładnie tak, jak sobie to wyobrażałem. Już niedługo w jednym z pasaży zagości centrum zabaw. A co z restauracją? Co z pubem dla kibiców? Powierzchni do wykorzystania jest sporo, chętnych na jej wykorzystanie z pewnością nie brakuje, sam chciałem się dowiedzieć czegoś więcej na temat wynajęcia powierzchni, ale bezskutecznie.

Na koniec chciałbym się jeszcze odnieść do pomysłu, aby na promenadzie zabrzańskiej Areny wybudować pomnik Ernesta Pohla, naszej klubowej legendy. Taki projekt wymaga współpracy wielu grup i zebrania na ten cel odpowiedniej sumy pieniędzy, ale jestem przekonany, że kibice przy współpracy z klubem i potencjalnymi artystami są w stanie wypracować model idealny, który wkomponuje się w całość obiektu. Pomnik kogoś takiego, jak Ernest Pohl na pewno oddałby cześć znakomitej historii 14-krotnego mistrza Polski. Trzymam kciuki za ten pomysł. Mam nadzieję, że wszystko się uda i będziemy się cieszyć z pomnika naszej legendy i patrona stadionu.

Na tym bym nie poprzestał, w końcu Górnik Zabrze to tak bardzo utytułowany klub, że legend w nim nie brakuje. A gdyby tak wejścia na odpowiednie sektory nazwać imionami naszych legend? Do tego dołożyć albo tablice pamiątkową, albo przy współpracy z Grupą Ultras odpowiednią legendę uhonorować wizerunkiem oraz krótkim opisem lub cytatem? Mury naszego stadionu są trochę szare i ponure, przydałoby im się ożywienie, a wtedy na pewno byłby areną wyjątkową na skalę europejską.

TEKSTY PUBLIKOWANE W DZIALE “OKIEM ŻABOLA” SĄ PRYWATNYMI OPINIAMI AUTORA

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments