Spółka Stadion w ogniu pytań cz. 4: Zarysowania na żelbetowych belkach poziomu +2

kamres  -  16 sierpnia 2013 16:29
0
1316

stadion07_sierpien_2013

Podczas zwiedzania obiektu połączonego z prezentacja drużyny Górnika, fani zauważyli „spękania” na żelbetowych belkach poziomu +2, które podtrzymują górny poziom trybun. – Nie nazwałbym tego spękaniem, a zarysowaniem – tłumaczy dyrektor projektu Piotr Podgórski.

Roosevelta81.pl: Wielu kibiców martwi się spękaniami belek żelbetowych na poziomie +2

Piotr Podgórski (dyrektor projektu): – Jeśli chodzi o belki, to mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. reologii, czyli skurczem betonu w strefie powierzchniowej. Beton potrzebuje nawet kilkadziesiąt dni, żeby dojść do siebie. Ja nie nazwałbym tego spękaniem, a zarysowaniem. Takie zdarzenia mają czasem miejsce na budowach. Z informacji jakie posiadam, to zarysowanie po montażu stopnic się już nie posuwa. Gdy wydarzy się taki problem, to obserwuje się go przez jakiś czas, co się stanie z danym elementem. Dodatkowo projektant, który jest konstruktorem stadionu, nadal się przygląda temu problemowi i robi analizy. Sytuacja nie jest groźna i proszę nie robić z tego jakiejś paniki. W strefie tej rysy nie ma zagrożenia, że zimą  w szczelinę wejdzie woda, która zamarznie i rozsadzi beton. Chciałbym podkreślić, że takie zarysowanie nie jest elementem stanowiącym zagrożenie, to jest bardziej sprawa estetyki. Usterka oczywiście zostanie naprawiona. Sytuacja nie jest groźna i na pewno tego nie odpuścimy.

rygiel_182

Wina leży po stronie firmy produkującej prefabrykaty?

Piotr Podgórski: – Nie znamy jeszcze wyników ekspertyzy, projektant to bada. Trudno powiedzieć, nie musi to być wina firmy, która wyprodukowała elementy, lecz naturalny proces montażu i występujące przy nim większe siły dynamiczne. Rozmawiałem z konstruktorami, którzy  specjalizują się w takich sprawach i to nie jest zjawisko bardzo niebezpieczne, po prostu tak się zdarza. Może było wewnątrz elementu za dużo bądź za mało zbrojenia, a po skurczu betonu nastąpiło zarysowanie. Takie szczeliny uzupełnia się później za pomocą betonów wiążących.

Zdarzają się podobne sytuacje na budowie, w których należy coś poprawić?

Piotr Podgórski: – Według mojej wiedzy na dzień dzisiejszy nie ma takiego elementu, który byłby jakoś dyskwalifikowany. Oczywiście są poprawki estetyczne jeśli chodzi o konstrukcje żelbetową. Jest to normalna rzecz, że najpierw taki element jest odlewany, a później czyszczony i poprawiany, takie ekipy robotników cały czas są obecne na stadionie.

Tadeusz Dębicki (Prezes Spółki Stadion w Zabrzu): – Są takie elementy, których Inżynier nie odbiera, natomiast my płacimy za rzeczywisty przelew, który jakościowo musi być również poprawny. To co nam odebrał Inżynier Kontraktu w tzw. Świadectwie Płatności i powiedział, że jest OK, to wiemy, że to, za co płacimy, jest dobre. Na budowie może być taka sytuacja, że są rzeczy do poprawy, ale my za to nie płacimy i robimy to dopiero po poprawieniu danego problemu.

Czy unikniemy takich zdarzeń jakie miały miejsce w Poznaniu, kiedy deszcz zaczął zalewać nowy stadion a beton pękał?

Tadeusz Dębicki: – Pewne wydarzenia mają prawo się zdarzyć i często są one wyolbrzymiane przez media.

Piotr Podgórski: – Obiekt jest duży i jeśli coś się wydarzy przy tej skali kubatury, to nie jest to nic nadzwyczajnego. Ludzie troszkę szukają sensacji. To jest budowa i nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeśli jakaś komplikacja stanowiłaby zagrożenie dla życia lub zdrowia, na pewno nikt by się nie odważył, aby wpuścić w to miejsce ludzi i na pewno zostałyby podjęte odpowiednie kroki w celu zlikwidowania tego problemu.

Tadeusz Dębicki: – W budownictwie narzuca się bardzo krótkie okresy na wykonanie jakiś obiektów. Czasami nawet dłużej się je projektuje niż wykonuje. Praktycznie żadna budowa nie kończy się w terminie, nawet stadiony budowane na Euro 2012. Wiele prac jest wykonywanych jeszcze po terminie. Wrocław praktycznie jest jeszcze placem budowy.

Piotr Podgórski: – Na każdej skomplikowanej budowie tak jest, że po otwarciu nadal trwają tam drobne prace i są wprowadzane poprawki.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments