Socios Górnik rozpoczyna rozmowy i nieformalną współpracę z SD Europe

g.rajda  -  26 sierpnia 2015 11:00
0
827

logo_SDE

Socios Górnik w jednym szeregu z kibicami Schalke, APOEL-u, Levski Sofia czy Swansea? Stowarzyszenie właśnie rozpoczyna rozmowy i nieformalną współpracę z SD Europe. SD Europe to europejska organizacja, zrzeszająca podmioty kibicowskie, które mają na celu udział w procesach właścicielskich, zarządzania i podejmowania decyzji we własnych klubach. Obecnie SD Europe wspiera ponad 50 klubów i organizacji z 20 krajów. Rozmowy członkowskie i na razie nieformalną współpracę z SD Europe rozpoczyna właśnie stowarzyszenie Socios Górnik – największa w Polsce organizacja kibicowska, która działa przy Górniku Zabrze.

Socios zyskuje ogromnego partnera
Od samego początku działalności Socios Górnik, jego władze podkreślały, że w Polsce nie ma wielu przykładów, na bazie których stowarzyszenie mogłoby się odpowiednio rozwijać. – Socios Górnik to organizacja ze wszechmiar wyjątkowa. Trudno porównywać ją do jakiegokolwiek stowarzyszenia w naszym kraju. Ma to swoje wady, bo na polskim rynku nie mamy skąd czerpać tzw. know-how. Dotychczas sami tworzyliśmy całe otoczenie i zasady w jakich działamy. Wiele rzeczy robiliśmy intuicyjnie. Od teraz to się zmienia, bo zyskujemy bardzo ważnego i uznanego w całej Europie partnera – mówi Marek Krupa, Prezes Socios Górnik.

SD Europe – kibice mają siłę!
Prezes Socios ma na myśli organizację SD Europe, mającą swoją siedzibę w Londynie. Zrzesza ona organizacje, działające w takim samym modelu jak Socios Górnik lub w dużej mierze go przypominającym. Wśród członków znajdziemy klubowe jak i narodowe organizacje – m.in. kibiców Schalke 04, Djurgardens IF, Levski Sofia, Swansea czy Ancona. Ogółem SD Europe współpracuje z kibicami z ponad 20 krajów – m.in. z Grecji, Irlandii, Hiszpani, Francji, Niemiec, Belgii Cypru czy Włoch. SD Europe ściśle współpracuje oraz konsultuje swoje działania z  UEFA oraz podmiotami UE w Brukseli.

Głównymi wartościami organizacji jest wspieranie demokratycznych oraz transparentnych podmiotów otwartych na wszystkich sympatyków danego klubu. Warto zaznaczyć, że SD Europe pomaga tylko podmiotom, które nie nawołują do agresji, dyskryminacji czy zachowań rasistowskich. – Udział kibiców w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji dotyczących ich klubów oraz dialog pomiędzy klubami, a ich kibicami są fundamentalną częścią piłki nożnej. I choć kluby piłkarskie powinny być prowadzone w sposób profesjonalny, tak jak inne firmy, należy pamiętać, że są one czymś więcej; że stanowią odbicie społeczności, do której należą. Górnik Zabrze ma wspaniałą rzeszę kibiców i sympatyków, którym zależy na klubie i którzy chcą, aby ich głos był słyszany przez klub, a także pragną być zaangażowani w jego działalność. Słuchanie fanów i odbudowywanie więzi ze społecznością ma zawsze pozytywny wpływ na klub i przekłada się na wyższą frekwencję, większą liczbę sponsorów oraz bardziej zaangażowanych zawodników, a także lepsze samopoczucie wszystkich zainteresowanych stron. Ponieważ wszyscy ludzie zajmujący się piłką nożną mówią o tym, jak ważny i potrzebny jest udział odpowiedzialnych kibiców, powstawanie inicjatyw kibicowskich, które wspierają i promują bardziej przejrzyste oraz demokratyczne funkcjonowanie piłki nożnej, powinno być ciepło przyjmowane i akceptowane przez pozostałe podmioty związane z klubem – mówi na wstępie Loukas Anastadidis, konsultant SD Europe – W czasach, gdy przybywa problemów związanych z piłką nożną, model własności, włączania oraz udziału kibiców zyskuje popularność jako rozwiązanie w celu osiągnięcia większej równowagi w świecie sportu. Tym niemniej, nie wszyscy znajdują się na tym samym poziomie; w niektórych krajach rozwiązanie to stało się już częścią kultury piłkarskiej, podczas gdy w innych znajduje się nadal w fazie rozwoju, zaś w pozostałych jeszcze w ogóle nie istnieje. Trzeba jednak od czegoś zacząć i jesteśmy tu po to, aby pomóc każdej organizacji kibiców, która podziela nasze poglądy i działa w sposób przejrzysty, integrujący, demokratyczny, sprzeciwiający się przemocy i dyskryminacji, dobrze zorganizowany i entuzjastyczny dla dobra swojego klubu. Socios Górnik to organizacja, która nosi wszelkie znamiona udanej inicjatywy piłkarskiej i pragniemy dowiedzieć się więcej na jej temat, a także dzielić się z nią naszą wiedzą i doświadczeniem. Mamy nadzieję, że ostatecznie uda im się nawiązać i prowadzić współpracę z klubem. Nasze doświadczenia na terenie Europy wskazują, że podejście takie może przynieść jedynie korzyści – mówi Anastadidis. – Po kilku rozmowach możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to jedna z pierwszych organizacji, która w tak mocny sposób rozumie sens naszego działania, a także go wspiera. Trochę szkoda, że musieliśmy szukać jej aż 2000 km od Zabrza, ale my nie znamy barier – dodaje z uśmiechem Krupa.

Na czym będzie polegać współpraca
SD Europe w pierwszej kolejności będzie doradzać w rozwijaniu stowarzyszenia i przekazywać wiedzę. – Będziemy wspierać Socios w dalszym rozwoju inicjatywy. Posiadamy szerokie doświadczenie, wiedzę oraz wiele dokumentów pomagających zaplanować działania na wiele lat do przodu. Dzięki nam Socios Górnik nie będzie musiało wyważać już otwartych drzwi. Wielu kibiców w Europie przechodziło już podobną drogę. Pomożemy lepiej zaplanować działania, pokonywać przeszkody i unikać błędów – mówi konsultant SD Europe. – To ogromnie ważne, bo pozwoli uniknąć nam w przyszłości wiele błędów, które mogłyby zostać popełnione ze zwykłej niewiedzy. Jesteśmy przekonani, że współpraca usprawni też naszą działalność – podkreśla Krupa.

Londyńska organizacja pomoże również w nawiązaniu kontaktów z piłkarskimi działaczami, pracującymi w europejskich strukturach oraz europolitykami zajmującymi się sportem. Obecnie między organizacjami omawiany jest projekt zorganizowania międzynarodowej konferencji. Ma być ona poświęcona zagadnieniu zaangażowania i aktywnego uczestnictwa kibiców w podejmowaniu decyzji, a także poprawiania i rozwijania relacji pomiędzy kibicami, klubem oraz podmiotami właścicielskimi poprzez dialog i wzajemne zrozumienie.

Strona internetowa SD Europe: http://www.supporters-direct.org/
Twitter: https://twitter.com/SuppDirect
Facebook: https://www.facebook.com/supportersdirect?fref=ts

Źródło: sociosgornik.org
Foto: sociosgornik.org

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments