Skąd te karne?

Adam  -  27 sierpnia 2017 20:13
0
9482

Długo zastanawiałem się, z czego może wynikać postawa Pawła Raczkowskiego z Warszawy, który swoimi decyzjami dwukrotnie wypaczył wynik spotkań Górnika z Jagiellonią i Cracovią. Czy przyczyną tych decyzji była niechęć do Ślązaków i animozje śląsko-warszawskie? A może „niewidzialna ręka” zachęciła arbitra do wskazania na 11 metr boiska?

Moje rozmyślania na temat słabej postawy warszawskiego arbitra przeszły na inne tory podczas lektury książki słynnego włoskiego sędziego piłkarskiego Pierluigi Coliny. W jednym z rozdziałów możemy przeczytać: „Sędzia musi pamiętać, że najtrudniejszą fazą meczu piłkarskiego jest końcówka, kiedy to, teoretycznie, ale prawie zawsze także i w praktyce, z powodu zmęczenia zawodnicy popełniają najwięcej błędów technicznych, wykonują niecelne podania, przejęcia w ostatniej chwili, nieudane dryblingi itp. Często błąd zawodnika jest przyczyną faulu, a faul to sytuacja niebezpieczna. Zatem sędzia w końcówce meczu musi być jeszcze bardziej uważny, jego kondycja psychofizyczna musi mu pozwolić na podejmowanie trudnych decyzji.”

Właśnie przygotowanie do spotkania zarówno teoretyczne jak i fizyczne wskazuje on, jako istotny element dobrej pracy piłkarskiego rozjemcy. Błędne decyzje Pana Pawła Raczkowskiego z końcówek spotkań każą zadać pytanie o jego przygotowanie do meczu. Wiadomo, że młodzi zawodnicy Marcina Brosza podczas spotkania wykonują podczas zawodów kilkanaście kilometrów.  Dystans wykonywany przez zawodników i tempo gry wpływa także na ilość przebieganych kilometrów przez arbitra. Tym samym złe przygotowanie kondycyjne może skutkować błędną oceną sytuacji na murawie, a co za tym idzie podejmowaniem decyzji, które mogą wypaczyć wynik meczu.

Czy PZPN sprawdza przygotowanie sędziów do zawodów, dokonuje badań wydolnościowych zawodowych sędziów piłkarskich?  Niestety na to pytanie nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi, jednak obserwacja zachowań ekstraklasowych rozjemców, szczególnie pod koniec spotkań, może dać odpowiedź na temat ich formy.

TEKSTY PUBLIKOWANE W DZIALE “OKIEM ŻABOLA” SĄ PRYWATNYMI OPINIAMI AUTORA

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments