Zapraszamy na kolejny artykuł z cyklu obiektów przeznaczonych do rozbiórki. Tym razem przyjrzymy się bliżej trybunie głównej.
Główna trybuna z 1934 roku ma 59,64 metrów długości i ponad 16 metrów szerokości. Należy uwzględnić, że podano tylko wymiary pomieszczeń, gdyż cała trybuna zachodnia w pewnej części jest osadzona na wale ziemnym. Kiedyś pełniła funkcję budynku klubowej dyrekcji. A jak wyglądała? Możemy to zobaczyć na starych fotografiach w tym miejscu. Wysokość trybuny od podłoża do najwyższego punktu dachu, podtrzymywanego przez 8 żelbetowych filarów, sięga około 8,5 metra. Zachowało się jeszcze kilka oryginalnych elementów z pierwotnego wyglądu tej budowli. Jednym z nich są metalowe obręcze, które podtrzymywały kiedyś maszty z flagami powiewającymi nad stadionem. Można je znaleźć na elewacji zachodniej.
Parter
Hol główny ma szerokość ponad 8 metrów. Po lewej stronie skrzydła trybuny znajdują się pomieszczenia dla piłkarzy Górnika, a po prawej dla drużyny przyjezdnej. Na wprost znajduje się tunel wyjściowy dla piłkarzy, po bokach którego znajdują się pomieszczenia gospodarcze. Według starych planów trybuny w części dla gospodarzy obiektu znajdziemy: szatnie trenerów, natryski, dwie szatnie dla zawodników (w tym jedna na 30 osób), pomieszczenie odnowy biologicznej z dwoma basenami, natryskami oraz sauną. Idąc dalej w kierunku północnym natkniemy się na siłownię, pomieszczenie masażu suchego oraz kotłownie.
Prawa strona trybuny głównej to pomieszczenia dla piłkarzy drużyny gości oraz cześć magazynową. Według planów, znajduje się tutaj: szatnia sędziów dla 8 osób (obecnie jest przeniesiona do wydzielonego pomieszczenia holu głównego), szatnia gości dla 30 osób, pomieszczenie masażu suchego, natryski, magazyny, pomieszczenie techniczne, pokój antydopingowy oraz sklep kibica.
Piętro I
Wchodzimy po schodach na pierwsze piętro trybuny, gdzie znajdują się pomieszczenia biurowe. Warto nadmienić, że klatki schodowe znajdujące się symetrycznie w obu skrzydłach obiektu, zachowały jeszcze oryginalny wystrój z lat 30-tych ubiegłego wieku. Piętro charakteryzuje się jedenastoma szatniami, w tym jedną dla trenerów. Znajdziemy tutaj również natryski, magazyny, pomieszczenie sprzątaczek, kuchni oraz dwa tarasy, które ulokowane są nad sklepikiem kibica oraz siłownią. Z piętra możemy wejść na trybuny, których najwyższy stopnień sięga ponad 6,5 metra, oraz poprzez salę pucharową, do budynku klubowego.
źródło: Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl