Rada Miasta Zabrze przyjęła uchwałę intencyjną ws. prywatyzacji Górnika

Kibic  -  20 listopada 2023 19:55
8
3482

W poniedziałek 20 listopada odbyła się sesja Rady Miasta Zabrze, podczas której przegłosowana została uchwała intencyjna prywatyzacji Górnika Zabrze S.A. Uchwała została wprowadzona po rozpoczęciu obrad przez prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik. Wywołało to duże zaskoczenie radnych, którzy poprosili o przerwę. Po wznowieniu sesji, burzliwej dyskusji oraz odrzuceniu poprawek, uchwała została poddana głosowaniu, a następnie przyjęta stosunkiem głosów 24 za i 1 wstrzymującym.

Wiele osób nieformalnie w mediach społecznościowych, również „Zabrzańska inicjatywa” pokazuje, iż dużo kibiców czeka na takie działania. Oczywiście, są również osoby będące po przeciwnej stronie. Proces jest bardzo odpowiedzialny i ważny, tak więc jako prezydent, patrząc na to wszystko, postanowiłam prosić Państwa o podjęcie uchwały intencyjnej – uzasadniała swoją decyzję Małgorzata Mańka-Szulik dodając – To jeszcze nie jest uchwała, która w bardzo konkretny sposób finalizuje ten proces. Pamiętacie Państwo jak finalizowaliśmy prywatyzację podjętą z firmą Alianz. Takie procesy potrzebują i czasu i spokoju, ale skoro jest tyle emocji i Państwo przedstawiacie wolę prywatyzacji, to właśnie chcemy mieć uchwałę intencyjną, która pokaże nam, czy idziemy w tą, czy tamtą stronę.

Małgorzata Mańka-Szulik – Powołaliśmy zespół, który analizuje możliwości tego procesu. Ponieważ od czasu do czasu pojawiają się osoby zainteresowane kwestią prywatyzacji Górnika, w związku z powyższym przygotowujemy podstawowe materiały, by te osoby mogły w sposób podstawowy przeanalizować swoje możliwości.

Krzysztof Lewandowski: – Trzeba mieć świadomość, że proces prywatyzacji będzie wymagał przez Gminę określonych kosztów. Przede wszystkim będziemy musieli zlecić wycenę akcji i szacujemy, że to koszt ok. 80 tys. złotych. Zatem pani prezydent nie będzie mogła wydać tych środków, jeżeli Państwo jesteście co do zasady, przeciwko temu procesowi. Chcemy znać Państwa opinię, czy powinniśmy zmierzać w tym kierunku, co przecież wcale nie oznacza, że zakończy się to sukcesem lub porażką. Natomiast sam proces będzie wymagał wydatkowania środków publicznych, ponieważ nie wyobrażamy sobie i nie ma takich prawnych możliwości zbycia akcji, nie dokonując wcześniej szczegółowej wyceny. Pani prezydent powołała już zarządzeniem zespół, który ma nad tym procesem czuwać.

Na pytanie o możliwość dołączenia do zespołu kogoś z radnych, bądź przedstawicieli Rady Miasta, usłyszeliśmy następującą odpowiedź Małgorzaty Mańki-Szulik: – Prezydent ma prawo powołać zespół złożony z fachowców, bo tacy właśnie ludzie są w tym zespole. W związku z powyższym nie ma potrzeby rozbudowywać tego zespołu, ponieważ tu trzeba wykonać pracę merytoryczną i taką pracę powinien wykonać zespół fachowców i taki, wydaje mi się, zespół powołałam.

W treści uchwały widnieje zapis:
(…) Uchwala się co następuje:
1. Wyrazić wolę przystąpienia do procesu prywatyzacji spółki Górnik Zabrze S.A.
2. Wykonanie uchwały powierzyć Prezydentowi Miasta Zabrze.
3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 

Zgłoszone poprawki:

Poprawka 1.

Prezydent Miasta Zabrze przedstawi Radzie Miasta Zabrze w terminie 30 dni od wejścia w życie niniejszej uchwały szczegółową koncepcję przeprowadzenia prywatyzacji Górnik Zabrze SA zawierającą:

Pkt. 1. Podsumowanie treści podjętych dotąd przez prezydenta Miasta Zabrze rozmów i umów z potencjalnymi inwestorami, którzy wyrazili wolę nabycia spółki
Pkt. 2. Wyliczenie działań i decyzji podjętych dotąd przez prezydenta Miasta Zabrze, mających na celu przygotowanie i realizację prywatyzację spółki w okresie co najmniej od dnia 1 stycznia 2023 roku.
Pkt. 3. Harmonogram planowanych kolejnych działań zmierzających do przygotowania i realizacji procesu prywatyzacji spółki.

Odrzucona (za – 12, przeciw – 12, wstrzymało się – 1)

Poprawka 2.

Wprowadzenie paragrafu, który brzmi: „Prezydent zobowiązuje się informować radnych Rady Miasta w cyklach comiesięcznych o prowadzonych negocjacjach, odbywających się spotkaniach, a także tworzonych dokumentach dążących do zmiany statusu właścicielskiego”.

 – Nie ma problemu żebym zdeklarowała, że w comiesięcznych sprawozdaniach przekażę Państwu informację, jak wygląda postęp prac. Natomiast myślę, że wprowadzanie poprawek to tej prostej, intencyjnej uchwały jest niezasadne. – odpowiedziała Małgorzata Mańka-Szulik. Dodajmy jeszcze, że obie poprawki zakwestionował prawnik obecny na sesji.

Odrzucona (za – 12, przeciw – 13, wstrzymało się – 0).

Na profilu fb Małgorzata Mańka-Szulik podsumowała dzisiejsze głosowanie uchwały intencyjnej dotyczącej prywatyzacji Górnika Zabrze:

(…) Obecnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi podmiotami zainteresowanymi udziałem w prywatyzacji Górnika. Przygotowaliśmy wymagane dane niezbędne do podjęcia procesu prywatyzacji. Poważne zaangażowanie kapitałowe partnerów komercyjnych wymaga jednak sprecyzowania wielu czynników istotnych dla dalszego funkcjonowania klubu.

Dlatego deklarując wolę zainicjowania procesu prywatyzacji przedłożyłam projekt uchwały intencyjnej wyrażającej aprobatę dla zmian własnościowych. Uchwała otworzy drogę do negocjacji z firmami gotowymi do włączenia się w ponoszenie współodpowiedzialności za działalność i rozwój Górnika Zabrze, a także za przyszłość „Trójkolorowych”.
 
Natomiast po samym głosowaniu prezydent Miasta Zabrze powiedziała:
 
 – Na pewno jesteśmy w stanie sprzedać pakiet kontrolny, ale tylko w przypadku absolutnie poważnej i gwarantowanej finansowej oferty. Czy mówimy o kilkudziesięciomilionowych gwarancjach? Na pewno do takich dążę, ale na razie z drugiej strony takich kapitałów dla Górnika nie widzę.
 

Obserwuj nas w społeczności SuperSocial w aplikacji Superbet

Źródło: Roosevelta81.pl/ bip.miastozabrze.pl
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mańka – Szulik twierdzi, że powołała zespół złożony z fachowców?! Strach się bać! Bo znamy już tych różnych „fachowców” (masoniów i innych), z jej nadania, którzy przez lata przewijali się przez nasz klub i w powszechnym odczuciu nie są zazwyczaj nazywania fachowcami, lecz (w najłagodniejszej wersji) miernotami z politycznego nadania tej pani… A jaka jest obecna sytuacja finansowa, organizacyjna i PR-owa Górnika (również dzięki tym jej „fachowcom) wszyscy doskonale wiemy…
Więc jeżeli „fachowcy” od MMS mają przygotować prywatyzację klubu, to sądzę, że znowu skończy się na szumnych zapowiedziach i pustych obietnicach, byle uspokoić trochę nastroje kibiców i jakoś dotrwać do wyborów samorządowych…

Gra pozorów rozpoczęta!Powołany zespół trąbka pompka ,któremu nikt nie może patrzeć na ręce bo nie jest ,,fachowcem,, Świetny argument unikania kontroli..Słyszę tu wodolejstwo i ,,pomysł,, jak swoim ,,fachowcom,, nabić kieszeń! Tyle z moich wywodów..Obym się mylił. Co nie jest jawne jest nieczytelne i przy korycie zawsze jest wyłudzeniem kasy!

Strach to się bać tych nowych inwestorów co mają 15 złotych w kieszeni i ciekawe pomysły

Ja tam wolę inwestora ze swoimi 15 zł, niż caryce i jej swoje bawiącą się za miliony zł zabrzan …

Strach to się bać wyceny akcji… jak sądzę tylko jakiś podmiot z Emiratów lub Kataru miałby minimalne szanse u MMS… przecież wszystko trybi psia mać

jest na szczęście poważna oferta przejęcia klubu oparta na polskim kapitale bo oferta którą firmował pewien niemiecki piłkarz skończyła się wywieszeniem prześcieradeł przy tej okazji mam nadzieję że co poniektórzy pójdą w końcu po rozum do głowy bo na tym przykładzie widać kto kręci się przy klubie.

Trafione w punkt .

Ta poważna oferta przejęcia klubu bo jedna taka jest to miejmy nadzieję początek i wyłoni się z tego jakieś większe porozumienie niestety widać gołym okiem kto działa a kto robi zamieszanie