Puchar Polski. Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze 2:1. Koniec pucharowej przygody

Kaszpir  -  5 grudnia 2023 20:41
24
1411

W 1/8 finału Pucharu Polski Górnik Zabrze przegrał z Pogonią Szczecin 1:2. Do rozstrzygnięcia rywalizacji potrzebna była – podobnie jak w poprzedniej rundzie w Sosnowcu – dogrywka. Tym razem piłkarskie szczęście było po stronie rywali. Tym samym „Trójkolorowi” żegnają się z tymi rozgrywkami.

W porównaniu do ligowego starcia Pogonią, Jan Urban dokonał sześciu zmian w wyjściowej jedenastce. Między słupkami, podobnie jak we wcześniejszych rundach, zobaczyliśmy Michała Szromnika. Od pierwszej minuty pojawił się wracający po przerwie spowodowanej kontuzją Lukas Podolski. Od początku zagrali również: Damian Rasak, Paweł Olkowski, Kostas Triantafyllopoulos i Robert Dadok. W kadrze meczowej m.in. pojawił się nieobecny w piątek Daisuke Yokota.

Pierwsza połowa pod znakiem przewagi gospodarzy. Górnik ograniczał się głównie do zabezpieczenia tyłów, czekając na swoją szansę. Szczecinianie próbowali zaskoczyć Szromnika strzałami z dystansu. W 12 min. Kurzawa przełożył sobie piłkę na prawą nogę i uderzył z 17-go metra, ale bramkarz zabrzan rzucił się z wyczuciem i odbił ten strzał. W 26 min. jeszcze lepsza interwencja Szromnika, który tym razem świetną robinsonadą sparował strzał Korczkowskiego. Jeszcze w 30 min. Gamboa posłał piłkę w niewielkiej odległości obok słupka bramki gości. Wreszcie odgryzł się Górnik. Akcję rozegrali Sebastian Musiolik z Lawrencem Ennalim i ten ostatni kończył całą sytuację strzałem. Niewiele zabrakło, by futbolówka znalazła drogę do siatki. Gospodarze odpowiedzieli natychmiast i znów znakomicie spisał się golkiper Górnika, tym razem broniąc strzał Wahlqvista. Z drugiej strony okazję do uderzenia z lewej nogi miał Podolski, ale zabrakło nieco precyzji. W 40 min, po błędzie piłkarzy Pogoni w środku pola, Ennali popędził na bramkę Cojacaru, jednak w ostatniej chwili jego strzał wyblokował Gamboa. Do przerwy gole nie padły i sprawa awansu pozostawała całkowicie otwarta.

Na drugą połowę oba zespoły wyszły bez zmian. Ponownie lekką przewagę uzyskała Pogoń, aczkolwiek zupełnie nic z niej nie wynikało. Górnik próbował broni, która okazała się skuteczna w ligowym starciu, mianowicie długich podań za linię defensywy. W takim momentach czujność zachowywał Cojacaru, który trzykrotnie ubiegł wychodzącego do tych zagrań Musiolika. W 65 min. wprowadzony chwilę Bichakhchyan huknął z lewej nogi, po raz kolejny Szromnik pokazał, że jest w dobrej dyspozycji. Niestety w 72 min. bramkarz Górnika skapitulował. Gospodarze przeprowadzili akcję z prawej strony, skąd piłka dotarła na pole bramkowe. Szromnik zdążył uprzedzić wprawdzie Gorgona, ale wybił futbolówkę wprost pod nogi nabiegającego Grosickiego. Reprezentant Polski wykorzystał okazję i Pogoń objęła prowadzenie. Szczecinianie poczuli mocny wiatr w plecy i kilka razy groźnie zaatakowali. Raz piłka po strzale Bichakhchyna trafiła w poprzeczkę. Reagując na boiskowe wydarzenia, Jan Urban dokonywał kolejnych zmian. Szansę na wyrównanie miał Ennali po rozegraniu akcji z Musiolikiem. Niemiec uderzył jednak w środek bramki. Po przeciwnej stronie Fornalczyk szukał szczęścia uderzeniem zza szesnastki. Górnicy walczyli do końca o wyrównującą bramkę i zostali nagrodzeni. Yokota dostarczył piłkę w pole karne, a tam najwyżej wyskoczył Musiolik. Futbolówka trafiła w słupek, na szczęście najszybciej dopadł do niej Sebastian i doprowadził do remisu. Taki rezultat oznaczał oczywiście dogrywkę.

Niestety w dogrywce po dwójkowej akcji Kurzawy z Borgesem, ten ostatni zdobył, jak się ostatecznie okazało zwycięskiego gola. Zabrzanie starali się ponownie odrobić straty, aczkolwiek nie stworzyli sobie ku temu zbyt wielu okazji. Najbliżej powodzenia byli, Michal Siplak i Triantafyllopoulos. Słowacki zawodnik został zablokowany, natomiast Kostas główkował niecelnie.