Piąte miejsce w tabeli wskazuje na ogromny potencjał drużyny. Nadzieje kibiców były większe i trudno się dziwić, że panuje rozczarowanie. Wynika ono z tego, że fani mocno związani są z klubem i życzą mu jak najlepiej – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik w rozmowie z Roosevelta81.pl.
Roosevelta81.pl: Jak Pani oceni sezon w wykonaniu Górnika Zabrze? Była szansa na sukces, ale wszystko popsuła fatalna wiosna.
Małgorzata Mańka-Szulik (prezydent miasta Zabrze): – Górnik Zabrze od lat nie był tak wysoko w tabeli, więc mamy powody do zadowolenia. Oczywiście, gdyby zespół grał tak jak jesienią, to mógłby być nawet dwie lokaty wyżej. Myślę, że oceniając cały sezon, należy powiedzieć, że Górnik Zabrze potwierdził, że jest sportową wizytówką naszego miasta. Piąte miejsce w tabeli wskazuje na ogromny potencjał drużyny. Nadzieje kibiców były większe i trudno się dziwić, że panuje rozczarowanie. Wynika ono z tego, że fani mocno związani są z klubem i życzą mu jak najlepiej. Dziś należy podziękować trenerowi, sztabowi trenerskiemu i całej drużynie za zaangażowanie i dobrą postawę na boisku. Nieocenioną rolę pełnili oczywiście kibice, którzy wielokrotnie udowadniali, że swym gorącym dopingiem potrafili dodać siły zawodnikom. Mam nadzieję, że ta wyjątkowa atmosfera przeniesie się również na nowy stadion, który budujemy z myślą o kibicach. Miasto wspiera szereg inicjatyw związanych z klubem. Powołanie Akademii Piłki Nożnej przy Górniku Zabrze to bardzo cenna inicjatywa. Klub mający tak imponujące tradycje piłkarskie od wielu lat inwestuje w rozwój młodych talentów. Jestem przekonana, że te działania zaowocują w przyszłości świetnie wyszkoloną młodzieżą, która z powodzeniem radzić sobie będzie na boiskach ekstraklasy.
Co z kontraktem Adama Nawałki? Z naszych informacji wynika, że jednak nie zostanie on przedłużony. Czy można to potwierdzić lub zaprzeczyć?
Adam Nawałka jest bardzo wymagającym trenerem. Przez ostatnie lata wykonał ogromną pracę z zawodnikami. W trudnych czasach dla finansów klubu zbudował zespół, który wielokrotnie pokazał, że stać go na grę na najwyższym poziomie. Myślę podobnie jak wielu kibiców, że kontynuacja pracy przez trenera zaowocuje jeszcze lepszą grą piłkarzy w kolejnym sezonie.
Czy prowadzone są rozmowy ze sponsorami lub ewentualnym nowym większościowym udziałowcem? Miasto nie może przecież wiecznie mieć pakietu większościowego w Górniku Zabrze. Czy jest szansa, że Kompania Węglowa mocniej zainwestuje w klub?
Górnik Zabrze to marka, w którą warto inwestować. W klubie pracuje zespół, którego zadaniem jest nawiązywanie kontaktów z partnerami biznesowymi. Istnieje wiele możliwości współpracy. Miasto dodatkowo włącza się w te działania m.in. poprzez promocję terenów inwestycyjnych, które zlokalizowane są w sąsiedztwie stadionu. Dzięki temu powstaje bardzo atrakcyjna i dobrze skomunikowana przestrzeń miejska atrakcyjna dla inwestorów i sponsorów.
Jak wygląda sprawa dotycząca sprzedaży praw do nazwy stadionu przy Roosevelta? Czy są prowadzone rozmowy i ewentualnie, kiedy poznamy jego nazwę?
Na to pytanie szczegółowych informacji udzielić może Spółka Stadion, która nadzoruje budowę stadionu i przygotowuje plany związane z jego bieżącą eksploatacją.
Co Pani myśli o pomyśle nadania nazw, czy też imion nowym trybunom? Np. trybuna południowa mogłaby się nazywać „Torcida” z racji tego, że będą na niej zasiadać najwierniejsi kibice, a wschodnia za swojego patrona mogłaby mieć np. Włodzimierza Lubańskiego?
Propozycja wydaje się bardzo ciekawa. Warto przekazać ją do Spółki Stadion. Jak już wspomniałam zasługi kibiców są ogromne, dlatego warto im podziękować, na przykład w taki sposób. Biorąc udział w licznych spotkaniach poza granicami naszego kraju niejednokrotnie miałam okazję przekonać się, jakie uznanie wzbudza Włodzimierz Lubański. Przypomnę, że otrzymał on tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze. Bez wątpienia jest wizytówką Górnika Zabrze i naszego miasta.
Jak wygląda sprawa II i III etapu modernizacji stadionu? Czy uda się znaleźć środki finansowania i/lub czy jest szansa na ewentualne dofinansowanie? Jak wyglądają rozmowy w tej sprawie? Nikt nie chciałby, aby miasto oraz klub miał do dyspozycji obiekt, który nie będzie finalnie skończony.
W tym momencie koncentrujemy się na zakończeniu obecnego etapu prac. Mamy nadzieję, że inwestycja zostanie zakończona w terminie do 30 listopada. Następnie zostanie przeprowadzona analiza możliwości finansowych budowy ostatniej trybuny. Wiem, że Spółka Stadion już nad tym pracuje.
Czy miasto ma już plan, aby w przyszłości stadion sam na siebie zarabiał, a także osobę do realizacji tego planu? Taki obiekt powinien tętnić życiem nie tylko podczas imprez, ale także każdego innego dnia.
Zgadzam się, że nowoczesny stadion to przestrzeń, na której odbywa się wiele wydarzeń – nie tylko mecze piłki nożnej. Taki też będzie stadion Górnika Zabrze. Zależy nam, aby było to miejsce, które przyciąga całe rodziny. Obiekt, w którym można poczuć się bezpiecznie i ciekawie spędzić wolny czas. Na trybunach zostanie wydzielony sektor rodzinny. Ważna będzie oferta punktów gastronomicznych oraz handlowo-usługowych. Plan funkcjonowania stadionu przygotowuje Spółka Stadion, której przedstawiciele śledzą rozwiązania na podobnych obiektach w kraju i poza granicami.
źródło: Roosevelta81.pl
foto: Gazeta Uniwersytecka UŚ