Całkiem niedawno – dokładnie 17 stycznia – stowarzyszenie „Klub Kibiców Niepełnosprawnych Górnik Zabrze” obchodziło swoje szóste urodziny. Prezesem stowarzyszenia jest Adam Roczniok, rozmowę z którym, możemy przeczytać na łamach „nowin zabrzańskich”. Pan Adam opowiada tam m.in. o głównych celach działalności KKN-u, organizacji wyjazdów, czy współpracy z klubem.
– Naszym głównym celem jest umożliwianie osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i asystentom udziału w wydarzeniach sportowych, rozrywkowych, kulturalnych. Organizujemy również różne spotkania integracyjne, a także wyjazdy o charakterze turystycznym, połączone z wyjściem na mecz.
Przede wszystkim zależy nam na wyciągnięciu osób niepełnosprawnych z domów, w których, ze względu na swoje niedomagania, spędzają większą część swojego życia, niejednokrotnie w samotności lub tylko z najbliższą rodziną. My, poprzez nasze działania, chcemy nie tylko integrować takie osoby między sobą, dając im możliwość poznawania nowych ludzi, rozwijania swoich pasji i zainteresowań, jakimi dla większości z nas jest sport.
Równocześnie chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne to normalni ludzie, z którymi można pogadać, wyjść na spacer, na piwo czy na mecz i przy tym dobrze się bawić. To wszystko udało nam się zrobić właśnie w Zabrzu, gdzie od samego początku jesteśmy bardzo mocno wspierani przez pełnosprawnych kibiców i zawsze możemy liczyć na ich pomoc.
Współpraca z klubem od samego początku jest na wysokim poziomie. Górnik wspiera nas praktycznie w każdym aspekcie działalności. (…) Klub od samego początku obdarzył nas dużym zaufaniem i praktycznie wszystko co jest związane z kibicami niepełnosprawnymi przekazał pod nasze skrzydła.
(…) Jak już wspomniałem, wszystko co związane z kibicami niepełnosprawnymi przechodzi przez nas, więc zajmujemy się wszystkim, począwszy od udzielania wszelkich informacji zainteresowanym kibicom, przez dystrybucję biletów, na samym dniu meczowym kończąc, gdzie zawsze służymy pomocą. Organizujemy również wyjścia na mecze piłki ręcznej Górnika Zabrze, wyjazdy na mecze piłkarskie rozgrywane przez klub poza Zabrzem, wyjazdy na mecze piłkarskiej reprezentacji Polski. Podczas takich wyjazdów wszystko spoczywa na naszych barkach, od ogłoszenia zapisów, zgłoszenia uczestników wyjazdu, załatwienia biletów, po organizację samego transportu. Można powiedzieć, że wtedy działamy jak takie kibicowskie biuro podróży. (…)
W związku z aktualną sytuacją w naszym kraju i związanymi z nią obostrzeniami, pracy związanej z najbliższymi meczami praktycznie nie ma żadnej. Wszystko zacznie się dopiero wtedy, gdy kibice znowu będą mogli wrócić na stadiony. Wtedy praktycznie zaczyna się wszystko na kilka dni przed meczem, od ogłoszenia samych zapisów, które w naszym stowarzyszeniu odbywają się one na 3 sposoby: sms-em, mailem lub w grupie na Facebooku. Później jest tworzona lista, która następnie jest przesyłana do klubu, w międzyczasie zgłaszają się osoby spoza stowarzyszenia. Następnie w dniu meczu bilety są odbierane przez jedną z osób i rozdawane przed stadionem.
Oczywiście tu nie kończy się nasza praca, podczas meczu jesteśmy ciągle pod telefonem, gdyby się coś działo, ktoś miał jakiś problem, wtedy zawsze służymy pomocą. Mówię nasza, ponieważ, żeby była jasność – nie robię wszystkiego sam, mamy dość dobrze rozdzielone obowiązki, ktoś jest odpowiedzialny za rozdysponowanie biletów, ktoś za flagę, która wisi na każdym meczu, ktoś za wprowadzanie grupy „chodziaków” – tak mówimy na osoby niepełnosprawne poruszające się o własnych siłach, które wchodzą zawsze razem, a jeszcze ktoś za sprawy finansowe takie jak zbieranie składek członkowskich, pieniędzy na wyjazdy czy gadżety. Pracy jest całkiem sporo, dlatego korzystając z okazji, dziękuję wszystkim, którzy się angażują w naszą działalność. (…)
Całą rozmowę można przeczytać TUTAJ.
Źródło: KKN Górnik Zabrze/ za24.pl
Foto: KKN Górnik Zabrze