Nasz rywal – SC Freiburg: Joachim Löw pisał tam historię

Kibic  -  5 września 2020 19:47
0
3246

W niedzielę Górnik Zabrze rozegra mecz kontrolny z zespołem SC Freiburg. Spotkanie odbędzie się w Niemczech i będzie to dla obu ekip cenny sprawdzian. Zabrzanie wykorzystują przerwę w ligowych rozgrywkach na szlifowanie ustawienia, dla Freiburga będzie to próba generalna przed pucharową potyczką z Waldhof Mannheim Warto w tym miejscu przybliżyć nieco rywala „Trójkolorowych”.

Sport-Club Freiburg został założony 30 maja 1904 roku. Przez wiele lat występował w niższych ligach niemieckich i dopiero w 1979 roku awansował do 2.Bundesligi, skąd po następnych czternastu latach udało się przebić do najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech.

W swoim inauguracyjnym spotkaniu, klub z Badenii-Wirtenbergii zmierzył się z samym Bayernem Monachium i to w „jaskini lwa”. Faworyt mógł być tylko jeden, ale i tak porażka 1:3 z późniejszym mistrzem Niemiec nie była powodem do wstydu. W debiutanckim sezonie ledwo udało uratować się 1.Bundesligę. Freiburg kończył rozgrywki na ostatnim, bezpiecznym miejscu. O wiele lepiej wypadł kolejny sezon w którym Freiburg wdrapał się na najniższy stopień podium i zdołał awansować do ówczesnego Pucharu UEFA. Wtedy też przylgnął do – ładnie grającej dla oka – drużyny, przydomek „Breisgau-Brasilianer”. 

W pierwszej rundzie niemiecki zespół został wyeliminowany przez Slavię Praga. Łącznie SC Freiburg zagrał w czterech edycjach Pucharu UEFA i późniejszej Ligi Europy. Nasi najbliżsi rywale najlepiej spisali się w sezonie 2001/02. Zdołali wówczas dotrzeć do 3. rundy, gdzie po wyrównanych bojach ulegli Feyenordoowi Rotterdam. Po przegraniu pierwszego meczu 0:1, w rewanżu Niemcy prowadzili już dwoma golami, jednak Holendrzy zdołali doprowadzić do remisu i to oni przeszli dalej, zresztą aż do zwycięskiego finału. Poza tym sezonem, Freiburg nie zaistniał w europejskich pucharach, a w Niemczech balansował między 1. i 2. Bundesligą.

Foto: screiburg.com; Joachim Löw w barwach SC Freiburg, 1989 r.

Najbardziej znaną postacią w historii klubu jest osoba Joachima Löwa, trenera, który doprowadził Niemców do wygrania Mundialu w 2014 roku. Popularny „Jogi” przez wiele lat (w trzech podejściach) reprezentował barwy Freiburga. Löw jest zresztą najlepszym strzelcem, bez podziału na ligi, wszechczasów Freiburga. W 1.Bundeslidze Löwa wyprzedza tylko, aktualnie grający Nils Petersen.

 

Pod koniec lat 80-tych do klubu z Badenii-Wirtenbergii trafili dwaj piłkarze Górnika Zabrze. Joachim Klemenz oraz Marek Majka. Ten ostatni,  wspomina w rozmowie z oficjalną stroną klubu (całość można przeczytać tutaj), czas spędzony we Freiburgu, gdzie dane mu było zagrać w jednym zespole z Löwem. 

Ubiegły sezon był całkiem udany dla Freiburga, który pod wodzą trenera Christiana Streicha zajął wysokie, ósme miejsce. Najskuteczniejszym zawodnikiem,był wspomniany wyżej Petresen, zdobywca 12. goli dla niemieckiego klubu.

Sport-Club Freiburg (Niemcy)

  • Rok założenia: 1904
  • Przydomek: Breisgau-Brasilianer
  • Stadion: Schwarzwald-Stadion; pojemność 24 000

Źródło: scfreiburg.com/ Roosevelta81.pl
Foto: scfeiburg.com

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments