Na stadionie Górnika montują lampy. Oświetlenie będzie najwyższej jakości spełniające zalecenia UEFA

kesera  -  16 września 2014 18:03
0
935

lampy_stadion_16.09.14
We wtorek na stadionie Górnika Zabrze rozpoczął się montaż lamp oświetleniowych, którym zajmuje się firma Elektro Proces. Pierwsze lampy, których waga to 13 kilogramów zawisły na konstrukcji zadaszenia trybuny wschodniej.

Równocześnie w podziemiach stadionu pracują elektrycy i specjaliści od centralnego ogrzewania. Z kolei na trybunie południowej postępują prace przy montażu zadaszenia, zaś na północnej – montowane są specjalne siatki, by tam także można było układać dach.

Wróćmy jednak do wspomnianego wcześniej oświetlenia. Już teraz można zaryzykować twierdzenie, że po zainstalowaniu całego systemu oświetlenia murawy stadionowej, będzie to najlepiej oświetlona murawa w T-Mobile Ekstraklasie! Łącznie na konstrukcji dachu pojawią się 184 lampy oświetleniowe.

Przypomnijmy, że na zabrzańskim stadionie zainstalowany zostanie najnowocześniejszy sprzęt oświetleniowy z elektronicznym układem zapłonowo-stabilizującym. Już na etapie projektowania instalacji oświetlenia płyty boiska szczególną uwagę zwrócono na rozwiązania technologiczne podnoszące jakość transmisji telewizyjnych. Elektroniczny układ stabilizujący będzie zasilał lampy
z częstotliwością prądu 250 Hz, gdzie w tradycyjnym rozwiązaniu częstotliwość ta wynosi 50 Hz.

Dzięki wyższej częstotliwości wyeliminowane zostanie zjawisko migotania obrazu przy ujęciach typu slow motion, czyli spowolnionych, wykorzystywanych do ujęć powtórkowych. Z ekonomicznego punktu widzenia zastosowane rozwiązanie obniża koszty eksploatacyjne wynikające z oświetlenia murawy boiska o około 20% w stosunku do rozwiązań klasycznych, stosowanych na większości polskich stadionów. Oczywiście wszystkie parametry oświetlenia boiska, w tym: poziom natężenia, równomierność, temperatura barwowa czy współczynnik oddawania barw, spełniać będą wymogi PZPN i Ekstraklasy SA oraz zalecenia UEFA.

Źródło: gornikzabrze.pl
Fot.: gornikzabrze.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments