Mamy dość marazmu w Górniku!

Milo  -  15 września 2015 11:30
0
1282

kibice2_Górnik_Legia1415

Zarząd Socios Górnik w nawiązaniu do komunikatu wydanego w dniu 11.08.2015 r., a także w związku z pytaniami członków Socios, chciałby podzielić się swoimi spostrzeżeniami odnośnie ostatnich działań klubu, właściciela i bieżącej sytuacji sportowej oraz organizacyjnej Górnika Zabrze SSA.

Od początku działalności stowarzyszenia stawiamy na otwartość i szczerość wobec kibiców. Tak też będzie i tym razem. Działamy po to by na wielu polach, wspólnymi siłami, rozwijać markę Górnika Zabrze. Od początku naszej inicjatywy ponad wszystko przekładamy dobro klubu, działając z najwyższym profesjonalizmem i tego profesjonalizmu oczekując od klubu. Pomagamy Górnikowi, ale też głośno wymagamy. Sytuacja sportowa w której znajduje się Górnik jest najtrudniejsza od chwili powstania stowarzyszenia. Sprawia to, że musimy zabrać głos w sprawie, dzieląc się swoimi opiniami i spostrzeżeniami, odnośnie funkcjonowania klubu w ostatnim czasie. Ktoś powinien zabrać głos w imieniu kibiców, zadać trudne pytania i zmotywować do pewnych działań, oczekiwanych przez kibiców.

Górnik Zabrze kontynuuje złą passę 13 kolejnych spotkań bez zwycięstwa. W tym sezonie zdobył zaledwie 3 punkty, z czego jeden został odjęty w wyniku kary nałożonej przez PZPN za niedotrzymanie warunków udzielenia licencji na zeszły sezon. To sytuacja ogromnie smutna i frustrująca dla każdego sympatyka naszego klubu. Bardzo mocno przypomina sezon 2008/2009 kiedy Górnik spadł do I ligi. Nie chcemy powtórzenia sytuacji, dlatego oczekujemy od klubu i właściciela zdecydowanych działań, mających na celu unikanie błędów i większe zaangażowanie kibiców w proces poprawy sytuacji klubu.

1. Transfery

Potrzeba zakontraktowania obrońcy i napastnika była zgłaszana jeszcze w lipcu przez duet Dankowski – Warzycha. W okresie przygotowawczym, a także później, panowie ci nie otrzymali sygnalizowanego wsparcia poza osobą młodego Urynowicza. Duet ten nie otrzymał obrońcy w ogóle, a już pierwsze mecze w sezonie pokazały, iż właśnie tam było potrzebne najmocniejsze wsparcie. Po zatrudnieniu nowego trenera – Pana Leszka Ojrzyńskiego – w ciągu kilku dni nastąpiło zakontraktowanie aż 6 zawodników. Głównie na pozycji pomocników i w dużej części osób związanych z Górnikiem lub trenerem Ojrzyńskim. Nasze ogromne wątpliwości budzi wiek i perspektywiczność piłkarzy. Choć są to osoby bardzo doświadczone, to jednak zwykle wiekowe, jak na warunki sportowe i najczęściej odgrywające w ostatnich miesiącach, w poprzednich klubach, marginalną rolę. Nic nie wskazuje na to, że rokują one na jakikolwiek duży zysk z przyszłych transferów. Przypominamy, że w ostatnich 3 latach na wytransferowaniu młodych zawodników, Górnik zarobił 20 milionów złotych, co stanowiło ogromne wsparcie dla budżetu. Na chwilę obecną bardzo niewiele jest nazwisk w kadrze Górnika, na których Górnik mógłby zarobić. Budzi to pytania o sieć skautingu, jej rozwój i długofalową politykę personalną w Górniku.

Co więcej ogromne kontrowersje wzbudziły ruchy transferowe na pozycji bramkarza. W zamian za jednego z najlepszych bramkarzy młodego pokolenia w Polsce – Kuchty – wypożyczonego do GKS Katowice, gdzie zawodnik zbiera świetne recenzje, pozyskany został 34 letni bramkarz, który w poprzednim sezonie spadł do II ligi. Działanie to od samego początku rodziło ogromne wątpliwości kibiców i ekspertów piłkarskich. Tym bardziej, że łączny wiek naszych trzech bramkarzy to 97 (!) lat. Rozumiemy, że ktoś podjął się ryzyka i decyzji, ale za wszelkie działania w tak utytułowanym klubie jak Górnik należy brać odpowiedzialność. Nie tylko wtedy, jak coś się udaje i szczególnie, gdy za tą pracę bierze się pieniądze.

Przeprowadzone transfery, w sposób nagły i często bez odpowiedniej argumentacji ze strony klubu postrzegane są przez wielu kibiców jako działanie nieskoordynowane, bez dokładnego długoterminowego planu i na tzw. „alibi”. Na chwilę obecną zarząd stowarzyszenia przychyla się do takiej opinii. Przypomina to też sytuację z sezonu 2009/2010, kiedy Górnik w sposób paniczny zatrudniał piłkarzy, którzy nie wnieśli wiele do poziomu sportowego, za to przysporzyli klubowi ogromnych kłopotów finansowych.

W związku z tym oczekujemy od klubu publicznej informacji o:
• tym kto odpowiada w Górniku za politykę transferową;
• kto w klubie odpowiada za rozwijanie sieci scoutingu;
• osobie/osobach odpowiedzialnych za wypożyczenia Kuchty oraz pozyskaniu Przyrowskiego.

2. Ujemny punkt

W zeszłym roku Górnik Zabrze przekroczył limit wynagrodzeń piłkarzy. W związku z tym został przez PZPN ukarany karą finansową i ostatecznie odjęciem jednego punktu w sezonie 2015/2016. Już teraz wiadomo, iż punkt ten będzie bardzo ważny w walce o utrzymanie w najbliższych miesiącach.

W związku z tym oczekujemy od klubu publicznego:
• wskazania osób odpowiedzialnych za przekroczenie limitów, gdyż miały one pełną świadomość o kwocie wspomnianego limitu i o wielkości na jaką ją przekraczamy. Mimo tego nie dostosowały się do tych wymogów, co skutkowało nałożeniem gigantycznej jak na warunki Górnika kary.
• informacji, jakie konsekwencje mogą dotknąć z tego powodu osoby wyżej wymienione, jeśli np. dalej pracują w klubie.

3. Powołanie nowego Prezesa

Zarząd bardzo dobrze ocenia fakt powołanie Pana Marka Pałusa na funkcję prezesa Górnika Zabrze. To ważny krok w unormowaniu sytuacji organizacyjnej klubu. Z informacji zasięgniętych w różnych źródłach przez zarząd wynika, że jest to osoba kompetentna, która w obecnej sytuacji sportowej Górnika, ma szansę w ogromnym stopniu przyczynić się do wyciągnięcia Górnika Zabrze z tarapatów. Rozumiemy, iż nowy Prezes potrzebuje okresu adaptacyjnego, jednak należy też mieć na uwadze, że Górnik potrzebuje pilnych zmian w strukturze organizacyjnej. Będziemy się temu bacznie przyglądać.

4. Długofalowa polityka

Zarząd stowarzyszenia sygnalizuje, iż kibicom brakuje informacji odnośnie długofalowej polityki klubu. W doniesieniach medialnych pochodzących z klubu i od właściciela, można odnieść wrażenie, że przyszłość Górnika Zabrze zależy głównie od oddania nowego stadionu.

Zgadzamy się z tym, że będzie to krok milowy w rozwoju klubu, jednakże mamy na uwadze że:
– przychody z dnia meczowego w czołowych polskich klubach to ledwie ¼ budżetu;
– na obecną chwilę mamy informacje iż klub, mimo długich negocjacji, w dalszym ciągu nie porozumiał się ze Spółką Stadion w kontekście podziału zysków z meczów na stadionie oraz z wynajmu powierzchni komercyjnych. Z tego powodu trudno jest nawet szacować przychody z dnia meczowego;
To sprawia, że dość nieufnie na chwilę obecną podchodzimy do sytuacji, w której stadion ma się okazać bolączką na wszystkie problemy trapiące Górnika. Rozumiemy oczywiście sytuację w której nowy stadion i kibice przyciągną nowych sponsorów, jednak skoro tak wiele zależy od Górnika to oczekujemy jasnego planu na jego rozwój.

W związku z tym wnosimy, aby klub w możliwie krótkim czasie zorganizował debatę dla wszystkich kibiców Górnika, gdzie:
• zostanie przedstawiony szczegółowy plan zarządu na obecny sezon,
• zostanie przedstawiony ogólny i realny plan zarządu na rozwój Górnika w ciągu kilku kolejnych lat,
• kibice będą mogli podzielić się swoimi pomysłami na działania marketingowe mające na celu zapełnienie stadionu.

5. Kwestie sportowe

W temacie stricte sportowym, trudno nam o jednoznaczną ocenę. Zaledwie miesiąc temu pojawił się nowy trener. To zbyt krótki okres, by formułować oceny i wnioski. Niezależnie od tego naszym zdaniem obecna sytuacja klubu jest w pierwszej kolejności wynikiem wyżej wymienionych czynników organizacyjnych. Oczywiście, to w żaden sposób nie usprawiedliwia zawodników i sztabu szkoleniowego, od których oczekujemy 100% zaangażowania w każdym meczu!

PODSUMOWANIE

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, iż doceniamy pierwsze ruchy właściciela i prezesa, podjęte jeszcze w sierpniu, które mają na celu zażegnanie kryzysu. Wiele jednak wskazuje na to, iż potrzebne są kolejne działania, analiza popełnionych błędów, wyciągnięcie wniosków, a także mocniejsze zaangażowanie kibiców w informacje o klubie i jego przyszłości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bieżąca sytuacja organizacyjna w klubie wynika w głównej mierze z sytuacji finansowej. Tu należy zadać jednak pytanie czy obecny właściciel nie powinien poszukać wsparcia finansowego i organizacyjnego w postaci nowego inwestora (a najlepiej grupy inwestorów), który wziąłby na siebie większość zobowiązań finansowych i organizacyjnych. Jeżeli chcemy Górnika silnego, a nie walczącego o utrzymanie lub w najlepszym wypadku u grupę mistrzowską, takie wsparcie potrzebne jest jak najszybciej.

Znamy możliwości budżetowe miasta Zabrze i trudno jest oczekiwać, że będzie ono inwestowało w Górnika miliony złotych rocznie, co sprawiłoby, iż pod kątem wysokości budżetu, Górnik będzie plasować się w polskiej czołówce. Miasto i tak już wzięło na siebie ogromne koszty (spłaty rat za koszt budowy stadionu w wysokości prawie 20 mln rocznie oraz poręczenie bieżącego wykupu obligacji klubowych na kwotę ponad 38 mln i to w ciągu kilkunastu lat), tak więc dalsze dofinansowania na znaczne kwoty będzie tylko kolejnym ogromnym obciążeniem budżetowym.

Przy tej okazji trzeba zwrócić również uwagę na fakt, że poprzez takie działania społeczeństwo naszego miasta zaczyna co raz to głośniej zwracać uwagę na mizerne efekty zainwestowania w klub tak ogromnych sum, kosztem innych potencjalnych inwestycji miejskich. Tym samym Górnik zamiast zjednywać sobie ich przychylność, pozyskiwać kolejnych kibiców na otwarty w przyszłości stadion, przysparza sobie nowych oponentów. I o ile jeszcze kilkanaście lat temu, wszyscy byli dumni z tego, że w naszym mieście jest taki utytułowany klub jakim jest Górnik Zabrze, to teraz odsetek osób niezadowolonych znacznie się powiększa i coraz głośniej deklaruje swoje niezadowolenie.

Jako kibice Górnika Zabrze oczekujemy odpowiedzi ze strony klubu na postawione powyżej pytania. Niezależnie od tego oczywiście w dalszym ciągu będziemy wspierać Górnika Zabrze – zarówno dopingiem, jak i finansowo. Nasze opinie oraz stanowisko wynika tylko i wyłącznie z troski o klub. Chcemy Górnika silnego oraz wygrywającego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Do tego trzeba wspólnej pracy, przejrzystości, silnych podstaw organizacyjnych i finansowych. Pytamy nie tylko w imieniu swoim, ale mieszkańców Zabrza oraz wszystkich kibiców Górnika, którzy oczekują po Górniku Zabrze dużych sukcesów. Mamy dość marazmu, w którym znajduje się klub.

Razem dla Górnika!
Zarząd Socios Górnik

Źródło: sociosgornik.org
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments