Klasyfikacja goli i asyst w sezonie 2019/2020: Bez większych zmian

W.  -  7 października 2019 18:33
0
1193

Poprzednie konfrontacje pomiędzy Górnikiem Zabrze a Cracovią nie należały do udanych, zaś ostatnie zwycięstwo nad swym rywalem biało-niebiesko-czerwoni fetowali prawie pięć lat temu. Nic więc dziwnego, że kibice Trójkolorowych obawiali się o końcowy rezultat spotkania w ramach 11. kolejki PKO Ekstraklasy, które rozegrane zostało w minioną niedzielę na stadionie przy ul. Józefa Kałuży w Krakowie.

Obawy wydawał się mieć także szkoleniowiec zabrzan, który zdecydował się tego dnia na mocno defensywne ustawienie drużyny, która ku ogromnemu zdziwieniu miejscowych kibiców jako pierwsza zdobyła w tym spotkaniu gola. W trzynastej minucie precyzyjnym dośrodkowaniem z rzutu rożnego popisał się Erik Janża, kierując piłkę wprost na głowę Szymona Matuszka, który nie zmarnował doskonałej szansy i z kilku metrów posłał futbolówkę wprost w światło bramki strzeżonej przez Michala Peškoviča. Radość zabrzan nie trwała jednak długo. W 35. minucie do wyrównania doprowadził Ołeksij Dytiatjew, ustalając rezultat na 1:1. Taki też wynik utrzymał się na tablicy do ostatnich minut meczu, choć jego końcowe fragmenty wprowadziły w szeregach Trójkolorowych mnóstwo nerwowości. W doliczonym już czasie gry przed szansą na zmianę rezultatu raz jeszcze stanęli piłkarze w biało-czerwonych strojach i co prawda Ołeksijowi Dytiatjewowi drugi raz udało się zmylić Martina Chudego, to oszukać nie dał się Mariusz Złotek. Arbiter słusznie odgwizdał spalonego, a chwilę później ostatecznie zakończył spotkanie.

Potyczka w Krakowie nie przyniosła znacznej poprawy w ilości goli zdobywanych przez Trójkolorowych. Górnik po 11. kolejce plasuje się na jedenastej pozycji, mając na koncie trzynaście punktów. Dotychczasowy bilans bramkowy naszego zespołu wynosi 10 goli zdobytych i jedenaście straconych. Mniej bramek od Górnika w ligowej stawce strzeliła tylko Arka Gdynia (8) i Korona Kielce (6), co nie napawa zbytnim optymizmem. Wierzymy jednak, że w trakcie dwutygodniowej przerwy na mecze reprezentacji, górnicy popracują nad tym elementem, a po spotkaniu z ŁKS’em Łódź będziemy mogli cieszyć się nie tylko ze zwycięstwa nad beniaminkiem, ale także ze zwiększenia skuteczności w grze ofensywnej.

Na razie z trzema trafieniami w klasyfikacji najlepszych strzelców prowadzi Igor Angulo wraz z Jesusem Jimenezem. Tuż za Hiszpanami z jednym celnym trafieniem plasuje się Łukasz Wolsztyński i Kamil Zapolnik, do których dołączył także strzelec jedynej bramki, dającej Górnikowi cenny punkt w Krakowie, Szymon Matuszek, dla którego było to  pierwsze trafienie w sezonie 2019/2020. Ostatniego gola na poziomie Ekstraklasy 30-letni pomocnik zdobył 20 maja 2018 roku (sezon 2017/2018) w meczu przeciwko Wiśle Kraków, wygranym przez czternastokrotnego mistrza Polski 2:0 (Matuszek 32′, Angulo 87′). Nie moglibyśmy jednak cieszyć się z bramki zdobytej przez Szymona, gdyby nie fantastyczne dośrodkowanie Erika Janży. Pozyskany w letnim okienku transferowym 26-letni Słoweniec ma na swoim koncie trzy doskonałe podania i przewodzi w rankingu najlepszych asystentów w zespole Górnika Zabrze.