Trzy trybuny mają być otwarte wiosną 2016 roku, a cały I etap modernizacji zakończyć się latem 2016. Stadion będzie utrzymywany głównie z zysku z dnia meczowego, a średnia cena biletu ma wynieść około 35 złotych. Takie informacje i wiele innych poznaliśmy podczas posiedzenia w UM Zabrze.
W środę odbyło się posiedzenie Komisji sportu i turystyki przy Radzie miejskiej Urzędu Miasta Zabrze, które zostało poświęcone w całości spółce Spółce Stadion w Zabrzu. Spotkaniu przewodniczyła pani Łucja Chrząstek-Bar (szefowa komisji), a udział wzięli m.in. radni Skutecznych dla Zabrza, PiS i PO.
Najszybciej powinna być gotowa trybuna południowa (tylko dół), która będzie oddana do jesieni/rundy jesiennej i będzie miała do użytku 2550 krzeseł, choć będzie ich zamontowanych ponad 3000. Te ograniczenie jest związane z kwestiami bezpieczeństwa. Wciąż nie wiadomo natomiast, kiedy do użytku zostanie oddana górna część tej trybuny. Dolną trybunę południową będą obsługiwały przygotowane Toy-Toye, a także jedno „ruchome” stanowisko gastronomiczne. Z ust przedstawicieli Spółki Stadion usłyszeliśmy, że część sportowa, czyli wszystko to, co potrzebne jest do organizacji meczu, ma zostać oddane pod koniec roku. Natomiast powierzchnie handlowo-usługowe, loże VIP i parking podziemny przed wakacjami 2016 r.
Spółka na placu przed stadionem przewiduje punkty gastronomiczne, skate park, scenę na potrzeby różnych imprez miejskich. W części komercyjnej stadionu ma znaleźć się 11 lóż VIP, klub fitness, sklep sportowy z naciskiem na pamiątki Górnika, bar kibica, muzeum sportu zabrzańskiego z naciskiem na Górnik Zabrze, a także pomieszczenia biurowe.
Obecni radni zastanawiali się, dlaczego ukończenie stadionu po zejściu placu Generalnego Wykonawcy wynosiło 60%, a w 2015 roku wynosi tylko 65%? Przedstawiciele Spółki odpowiedzieli, że w tym czasie znacznie zwiększył się zakres robót, które nie były przewidziane w pierwotnym projekcie. Początkowo koszty były przewidziane na całość robót 157 mln, a teraz wynoszą już 186 mln. Szacunki oparte były na kosztorysach ofertowych Polimexu z 2013 r., który mocno je zaniżył by wygrać przetarg. Dodatkowo będą parking, część komercyjna i biznesowa.
Potrzebne na to wszystko będzie dodatkowe 54 mln. Polimex od inwestora domaga się jeszcze jeszcze zaległych 9 mln, choć rzeczoznawca zatrudniony przez Spółkę Stadion w Zabrzu stwierdził, że wykonawcy nic się nie należy, bo zostało nawet nadpłacone to, co (nie) zostało zrobione. Do zaprojektowania został już tylko jeden projekt, a mianowicie wykończenie elewacji stadionu. Spółka wyjaśniła, że do ogłoszenia pozostały już tylko trzy przetargi na elewacje, znakowanie obiektu (tablice) i drogi.
Roboty budowlane i Sky Box w planach miały być skończone do stycznia (same roboty branży budowlanej 20,5 mln). Okazało się jednak, że umowa zawiera aneks z terminem do połowy sierpnia 2015 r (wykonawca firma Dombud). Do wykonania pozostała jeszcze elektryka i klimatyzacja. Spółka powiedziała także o terminach zakończenia przetargów: do 14 sierpnia wszystkie krzesełka, 20 sierpnia plac wejściowy.
Spółka Stadion w dalszym ciągu nie wie, co stanie się ze starą trybuną do czasu zrobienia nowej. W tej sprawie o wszystkim zdecyduje miasto. Padły natomiast propozycje ze strony Spółki: 1. zostawić tak jak jest; 2. wyburzyć i zostawić zieloną trawkę; 3. wyburzyć i zrobić np. tymczasowo scenę, która może obsługiwać imprezy od strony płyty boiska oraz od strony placu.
W podziemnym parkingu zostanie przygotowanych 1400 miejsc. Czwarta trybuna ma wg. wyliczeń Polimexu kosztować 95 mln. Jak się okazało, gwarancji na te roboty nie ma, bowiem nie ma generalnego wykonawcy. Od Polimeksu miasto może jednak ubiegać się o odszkodowanie.
Spółka w dalszym ciągu nie porozumiała się z Górnikiem Zabrze odnośnie kosztów użytkowania stadionu, kwestii przychodów z dnia meczowego, czy też reklamodawców. Trwają w tej kwestii rozmowy. Utrzymanie stadionu w dużej mierze planowane jest ze środków z dnia meczowego. Można wysnuć więc taki wniosek: w dużej mierze może być tak, że największy zysk, czyli „dzień meczowy” będzie przeznaczony na utrzymanie stadionu, co tak dobre dla klubu z pewnością nie będzie.
Spółka Stadion nie planuje również ułożenia z krzeseł napisu Górnik, a więc na krzesełkach będą napisy: Torcida oraz Zabrze. Spółka Stadion tłumaczyła swoją decyzję, że Zabrze oraz stadion i tak będzie utożsamiany z Górnikiem. Ceny biletów na dzień dzisiejszy planowane są średnio na poziomie 35 zł. Średnio, więc będą tańsze, ale i będą droższe, a to wszystko zależne będzie od usytuowania danego miejsca. Spółka Stadion planuje także sprzedać nazwę stadionu jeśli pojawią się odpowiedni chętny.
Rozmawiano też na temat funkcjonowania samej spółki. W Spółce Stadion zatrudnionych jest około 30 osób (26/27 etatów), w tym pracownicy księgowości, zespół gospodarczy, pracownicy kadr, zarząd, a pozostali to nadzór autorski i ludzie związani z budową.
Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl