„Kibice gości mają wchodzić nie dłużej niż 60 minut”

Spark  -  16 marca 2013 18:18
0
1735

kibice
W poniedziałek Górnik Zabrze ma wydać oficjalne oświadczenie dotyczące wczorajszych zajść podczas wpuszczania kibiców na mecz z Legią w Warszawie. – W ciągu dwóch godzin na sektor weszło 240 osób – mówi Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Górnika Zabrze, Tomasz Milewski.

Przypomnijmy, że kibiców Górnika pojechało do stolicy ponad 1500 osób. Pociąg miał 30-minutowe opóźnienie, ale nie z winy fanów, ponieważ już do Zabrza nie przyjechał planowo. Kibice zostali przetransportowani pod stadion, gdzie zaczęły się problemy. Szczegółowa kontrola, m.in. zmuszanie  do zdjęcia obuwia, uniemożliwiła kibicom sprawne wejście na sektor. – Oficjalne stanowisko naszego klubu zostanie opublikowane w poniedziałek – mówi Milewski.

Jak ocenia wczorajsze zajścia? – Policja spowodowała tak długie wchodzenie kibiców. Bramofurty i ochrona były przygotowane, ale puszczano grupki po 10 osób i to sprawiło, że w ciągu dwóch godzin na sektor weszło 240 kibiców. Poza tym, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Legii nie odpuszcza i jest bardzo drobiazgowy, co wydłuża cały proces wchodzenia. Trudno to ocenić, ale ostatnio w Poznaniu była jeszcze większa grupa fanów i wchodziła krócej – podsumowuje.

Ostatecznie osoby, które były już na sektorze, postanowiły go opuścić w ramach solidarności z resztą kibiców. Wobec sympatyków chcących wejść na stadion zostały użyte bezpodstawnie środki przymusu bezpośredniego w postaci gazu i pałek.

Organizator meczu, czyli klub Legia Warszawa, powinien dostosować się do Uchwały nr II/85 z dnia 20 lutego 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A, a w szczególności punktu nr 6, który cytujemy poniżej:

„Klub drużyny gospodarza jest zobowiązany zaplanować i przygotować logistycznie wejście (system kanałów wejściowych / kołowrotków oraz ich obsługa przez stewardów – członków służb informacyjnych i porządkowych) na sektory przeznaczone dla zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa tak, aby proces kontroli dostępu, w tym przeglądania zawartości odzieży i bagażu mógł być maksymalnie usprawniony i zorganizowany w możliwie najkrótszym okresie czasu, jednakże nie dłuższym niż 1 godz. (60 minut)”.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: Kamil Dołęga/Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments