Gra w reprezentacji jest czymś szczególnym dla zawodników oraz dla ich klubów. Każdy Polski piłkarz marzy, aby zagrać z orzełkiem na piersi, podczas gdy kluby mogą z dumą się chwalić, że mają w swoich drużynach prawdziwych reprezentantów Polski. Jak wypadają piłkarze Górnika w reprezentacji Polski w ostatnich latach? Oto kilka wniosków.
2007/08
Przełomowy sezon, w którym piłkarz grający na co dzień w Górniku dostaje powołanie na zgrupowanie reprezentacji Polski. Lata wstecz Górnik był kompletnie pomijany przy powołaniach, ale też trudno się dziwić mając na uwadze, że nasz zespół rok w rok bił się o utrzymanie w polskiej elicie. Wraz z przyjściem firmy Allianz, Górnik zaczął dobrze grać w piłkę, co nie umknęło Leo Beenhakkerowi, który zaczął regularnie powoływać zabrzańskich piłkarzy. Szczególnie spodobał mu się Tomasz Zahorski, który nawet zagrał na Mistrzostwach Europy przeciwko Chorwacji, zmieniając Marka Saganowskiego w 68 minucie. Oprócz Zahorskiego w meczach towarzyskich wystąpili Konrad Gołoś, Mariusz Pawelec, Piotr Madejski oraz Michał Pazdan, który również pojechał na Mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii, ale nie wystąpił w żadnym spotkaniu.
2008/09
Kolejny sezon nie był już tak udany dla piłkarzy Górnika w lidze (spadek), jak i w reprezentacji. Leo Beenhakker jednak nadal widział w swojej drużynie Tomasza ”International level” Zahorskiego, który mimo fatalnej skuteczności w lidze, mógł się pochwalić trzema występami w reprezentacji. Swojego powołania do kadry doczekał się także Adam Danch, dla którego mecz z Serbią (towarzyski) był debiutem w kadrze.
2009/10-2011/12
Suche lata dla Górnika. Sezon 2009/10 w I lidze praktycznie wyeliminował piłkarzy Górnika jako kandydatów do kadry, chociaż Adam Nawałka pokazał, że na zapleczu ekstraklasy też można znaleźć nazwiska w kontekście kadry (np. Rafał Leszczyński). Po awansie do elity, Górnik pod wodzą Adama Nawałki grał w kratkę, tak samo, jak w kolejnym sezonie, co sprawiło, że Franciszek Smuda nie korzystał z usług zabrzańskich piłkarzy.
2012/13
Rewelacyjna runda jesienna zaowocowała powołaniami dla trzech piłkarzy Górnika. Świetny w bramce Łuasz Skorupski, niezastąpiony w formacji defensywnej Adam Danch oraz bramkostrzelny „młokos” Arek Milik wystąpili w meczu z Mołdawią. Dla Skorupskiego i Milika był to debiut w dorosłej kadrze.
2013/14
Najlepszy sezon od wielu lat. Aż 5 piłkarzy Górnika zagrało w kadrze. Krzysztof Mączyński, Paweł Olkowski, Rafał Kosznik i Mateusz Zachara zadebiutowali w kadrze. Trzech pierwszych w meczu ze Słowacją 15 listopada, natomiast Zachara w meczu z Norwegią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wraz z Zacharą na styczniowe zgrupowanie udali się także Olkowski oraz Łukasz Madej, który w przeszłości grał już w reprezentacji Polski. Kosznik z powodu urazu nie został powołany.
- Zahorski 13 meczów – 585 minut – 1 bramka
- Pazdan 5 meczów – 243 minuty
- Olkowski 4 mecze – 208 minut
- Milik 4 mecze – 140 minut – 1 bramka
- Zachara 2 mecze – 108 minut
- Pawelec 2 mecze – 107 minut
- Madej 2 mecze – 106 minut
- Skorupski 1 mecz – 90 minut
- Kosznik 1 mecz – 86 minut
- Gołoś 2 mecze – 73 minuty
- Mączyński 2 mecze – 73 minuty
- Danch 2 mecze – 16 minut
- Madejski 1 mecz – 9 minut
Źródło: Roosevelta81.pl/90minut.pl
Foto: Kamil Dołęga/Roosevelta81.pl