Wiemy już jakie mamy gatunki i rodzaje stali, teraz dowiemy się jak należy ułożyć zbrojenie i co należy zrobić przed tą operacją.
Przed zamontowaniem zbrojenia
Przed przystąpieniem do ułożenia zbrojenia, pręty należy najpierw oczyścić ze smarów, farby itp. w celu dobrej przyczepności z betonem, przy czym lekki nalot niełuszczącej się rdzy jest nieszkodliwy. Jeżeli stal przyjechała na plac budowy w kręgach, należy ją wyprostować ręcznie lub za pomocą prościarek mechanicznych. Kolejnym etapem jest cięcie stali na wymiar. Realizuje się to dzięki nożycom o napędzie elektrycznym lub ręcznym nożycom (zależy od średnicy pręta). Wreszcie ostatni etap to zagięcie prętów zbrojeniowych według rysunku projektu przy pomocy giętarki lub klucza zbrojarskiego (gdy zbrojenie jest już zamontowane na swoim miejscu). Dopuszczalne jest również zaginanie ręczne z wykorzystaniem trzpieni (walców) zamontowanych w blacie stołu zbrojarskiego, dzięki którym możemy zaginać stal na różne kształty.
Montaż zbrojenia
Po uprzednim przygotowaniu prętów, można przystąpić do prac zbrojarskich, które polegały na położeniu kilku warstw prętów w celu stworzenia szachownicy. Całą płytę fundamentową uzbrojono w pręty klasy A-IIIN, a do pomocy wykorzystano również stal klasy A-0. W miejscach przegłębień płyty, czyli obszarach, gdzie znajdą się łączenia słupów z podłożem, należało ulokować specjalne kratownice oraz dozbroić dodatkowymi prętami.
Częściowo uzbrojona wylewka chudego betonu na poziomie zero placu wschodniego. Widoczne kratownice przed i po zamontowaniu w swoich docelowych miejscach. Na poziomie -1, pod trybunami znajdziemy podobne „stalowe kosze”, lecz o grubszych prętach.
Gdyby się dobrze przyjrzeć obrazkowi, na wylewce z chudego betonu dostrzeżemy cementowe podkładki pod zbrojenie, które zlewają się jego powierzchnią. Cóż to jest? Odpowiedź niebawem.
CDN.
źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl