Jak to jest zrobione cz.7 „Deskowanie (szalowanie) i prace zbrojarskie”

kamres  -  30 czerwca 2013 10:06
0
2061

zbrojenie_9678

Po paru pojęciach związanych z betonem, pora iść dalej. Przypomnijmy: mamy wylany podwójny chudy beton i położoną między nim warstwę izolacyjną. Teraz należy ułożyć deskowania lub inaczej mówiąc szalunki i uzbroić w stal obecną warstwę podbetonu (chudego betonu).

Konstrukcja deskowania powinna zapewnić odpowiednią sztywność konstrukcji, jednorodną powierzchnię betonu, szczelność oraz łatwość demontażu. Zaleca się stosowanie deskowań systemowych (czyli zastosowanie gotowych foremek), a w przypadku gdy nie ma takiej możliwości, dopuszczalne jest wykonanie deskowania ze sklejki.

Na zdjęciu szalunek pod płytę fundamentową, a w nim zbrojenie.

Zbrojenia

Pręty zbrojeniowe powinny być dostarczane w kręgach lub prostych wiązkach z przywieszkami zawierającymi informacje o ich średnicy, rodzaju stali, wytwórcy, numerze wytopu, znaku obróbki cieplnej oraz powinny posiadać atest hutniczy.

Stal zbrojeniowa jest stopem żelaza z węglem i innymi pierwiastkami, jak np. mangan, krzem, fosfor, siarka, chrom, nikiel, miedź, molibden czy wolfram. Jej gęstość wynosi 7850 kg/m3. W zależności od właściwości mechanicznych, rozróżniamy pięć klas jakości stali: A0, Al, AII, AIII i AIIIN. Do budowy stadionu użyto dwie skrajne klasy stali, które dzielimy jeszcze na gatunki. Ostatecznie w projekcie uwzględniono następujące klasy i gatunki stali: AIIIN o gatunku RB500W oraz A0 o gatunku St0S.

A-IIIN, gatunek RB500W

Jest to stal pracująca pod obciążeniem dynamicznym o najwyższej wytrzymałości dla elementów konstrukcyjnych. Pręt posiada żebrowanie, które biegnie na całej jego długości i jest ułożone podwójnie, tworząc „jodełkę”. Dodatkowo obecne są również nawalcowane odcinki żeberek podłużnych pomiędzy żeberkami poprzecznymi. Uzbraja się w nią np. płytę fundamentową, schody, podpory, słupy, kładki, ściany oporowe.

Stal A-IIIN z widocznym żebrowaniem

A-0, gatunek St0S

Stal stosowana do wykonania elementów pomocniczych zbrojenia o ogólnym przeznaczeniu. Liczba „0” oznacza zawartość węgla, a końcowa literka „S”, że jest ona przeznaczona na konstrukcje spawane. Dostarczana w postaci gładkich prętów o długości do 12 m lub jako walcówka w kręgach o  średnicy 55-100 cm i masie do 1 tony.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments