Jak to jest zrobione cz. 46 „Klatki schodowe, windy”

kamres  -  20 sierpnia 2013 07:05
0
3144

szyb_winda_218

Ostatnio poznaliśmy jak będą rozmieszczone ściany na poszczególnych kondygnacjach stadionu. Dziś pora na kolejne wyzwanie, przyjrzymy się m.in. jak wznoszono klatki schodowe oraz windy.

Na początku musimy przedstawić dwa warianty. Klatki schodowe podzieliliśmy na znajdujące się na parkingach oraz te na trybunach. W I etapie budowy nie będzie możliwości dostania się klatką schodową z poziomów -1 oraz 0 bezpośrednio na trybuny. Przedstawmy rzuty trybun z góry:

 jak_to_jest_zrobione_213

Poziom -1

 jak_to_jest_zrobione_214

Poziom 0

 jak_to_jest_zrobione_215

Poziom +1

 jak_to_jest_zrobione_216

Poziom +2

 jak_to_jest_zrobione_217

Poziom+3

Klatki schodowe parkingów
Z kondygnacji -1 możemy dostać się poziom wyżej za pomocą 6 klatek schodowych. Będąc na poziomie 0 musimy wyjść z obiektu i udać się na poziom +1 placu wschodniego. Istnieje również druga opcja: idąc parkingiem udajemy się do jednej z trzech klatek schodowych znajdujących się w budynkach kas, które bezpośrednio zaprowadzą kibiców na plac wschodni. Stamtąd możemy się już udać do odpowiednich bramofurtów, których znajdziemy 48. Dla tych wszystkich którzy lubią symbolikę lub mają słaba pamięć podpowiadamy, że liczbę tą łatwo zapamiętać, gdyż jest ona końcówką daty założenia naszego Klubu.

Klatki schodowe trybun
Będąc już na poziomie +1, albo wchodzimy na trybuny, albo ponownie korzystamy z klatek schodowych (innych niż te znajdujące się na parkingach) gdzie możemy ich znaleźć 14. Hmm i znowu symbolika, tym razem 14 krotnego Mistrza Polski. Należy mieć jednak na uwadze, że gdy dojdzie trybuna główna, liczba ulegnie zwiększeniu.

Windy
Na ternie stadionu znajdziemy 5 wind, które w głównej mierze pomogą osobom niepełnosprawnym wydostać się z parkingów podziemnych na trybuny. Dwie z nich znajdujące się w budynkach kas placu wschodniego przeznaczone będą dla wszystkich kibiców, natomiast pozostałe zarezerwowane będą dla osób niepełnosprawnych, które na trybuny będą transportowane w asyście ochrony, jak napisane jest w projekcie.

Jak powstawały klatki schodowe z windami?
No to teraz przedstawimy jak robiono klatki schodowe i windy. Odpuścimy opisywanie każdego etapu po kolei, gdyż betonowanie było wielokrotnie przerabiane, dlatego spójrzmy na poniższe zdjęcia.

Najpierw wznosimy ścianę nośną i układamy deskowania, aby utworzyć podłogę półpiętra oraz schodki i zalewamy betonem. Ściana nośna klatki schodowej swój początek ma na poziomie -1 parkingu podziemnego. Jeśli zaparkujecie tam auto i zobaczycie ni stąd ni zowąd ścianę, która do niczego nie służy, to pewnie nad nią znajduje się klatka schodowa

Równocześnie mocujemy deskowania wewnętrzne szybu windowego i układamy na nich zbrojenie, po czym przykrywamy je kolejną warstwa deskowań zewnętrznych. Teraz do środka lejemy beton

Pierwszy poziom zrobiony, teraz pora na wydłużenie ścianki nośnej klatki schodowej

Stawiamy kolejne deskowania i odlewamy następne piętro, powtarzając cały proces

Szyb windowy pnie się do góry

Jeszcze tylko kawałek ścianki nośnej klatki schodowej

Czekamy, aż beton odpowiednio stwardnieje, ściągamy szalunki i ukazuje Nam się klatka schodowa

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments